BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 76 von 145 ErsteErste ... 266672737475767778798086126 ... LetzteLetzte
Ergebnis 751 bis 760 von 1441

Shkup/Skopje Demonstrationen

Erstellt von Yashar, 05.07.2014, 01:32 Uhr · 1.440 Antworten · 46.277 Aufrufe

 1. #751
  Avatar von Lazarat

  Registriert seit
  18.12.2011
  Beiträge
  6.732
  Drejtperdrejt nga kumanova, me kim mehmetin
  Angehängte Grafiken Angehängte Grafiken

 2. #752
  Nik
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  "Verfassung soll am besten für Albaner, Journalisten und SDS nicht gelten"


  УСТАВОТ ДА НЕ ВАЖИ ЗА АЛБАНЦИ, ЗА СДСМ И ЗА НОВИНАРИ

  Катерина
  Нешкова

  „Монструм“ е монитран процес, целосно монтиран. Да, момчињата се убиени, и тоа на Величетврток и тоа со доказите упатува на исламски радикализам и тероризам, ама сторителите никако не можат да бидат тие. Всушност, не можат да биде ниту еден Албанец или муслиман во Македонија. Kако ли само може да се помисли такво нешто. Јасно е дека таму некој во власта замислил дека за вакво монструозно дело треба да одговара Албанец за радикален ислам. Затоа, нормално е да има радикални протести, со кршење излози, уништување згради, палење и тепање со полицајци. Добро е да се извикува „Алах е еден“, „Голема Албанија“ или „УЧK“ - поради правда на неоправдано осудените. А од ваквиот „правдољубив“ протест од илјадниците насобрани (инаку речиси 100 отсто Албанци), полицајците најдоа да апсат само Албанци, што нели, не може да биде случајно. И „Сопот“ беше вака монтиран процес. И „Бродец“ исто така, и „Мавровски работници“, и „Липковска брана“. Сите до еден се монтирани против Албанците и муслиманите. Доказ е дека се процесуираат од македонските институции, а тие, пак, штом носат предзнак „македонски“ макар и поради името на државата, значи дека се противалбански. И навистина не е фер што за неиздавање фискални сметки се гонат и Албанци или, пак, им се наплаќа за струја и на Албанци, исто како што е нефер што тие што ги влечат наградите од „Фискалана на рака, награда без мака“ не извлекуваат Албанци.

  Во Македонија редовно има монтирани процеси и за социјалдемократите и за нивните приврзаници. Односно, можеби и да има даночно затајување во А1, може да има незаконска продажба на „Машинопром“, имаше по нешто сомнително и во „Глобал“, има нешто незаконски и во кешот што претурал во изборната кампања во 2009... несомнено ова с` се случило, ама сторителите никако не може да бидат опозиционери и социјалдемократи. Јасно е дека таму некој во власта замислил дека за вакви тешки коруптивни дела треба да одговараат социјалдемократи. Затоа е нормално кога функционерите на таа партија пробиваат полициски кордони за да го извлечат „својот“ од рацете на судот - државната институција која со самото тоа што е државна,а на власт е ВМРО-ДПМНЕ, значи дека е противопозиционерска.  Редовно има и монтирани процеси против новинари. Зашто новинар е таков човек кој не може да стори кривично дело. Освен доколку не е од „Сител“. Тие се бандити. Оние другите, особено ако се од ЗНМ, не можат да сторат ниту прекршок, не, пак, кривично дело. Затоа, извади си новинарска легитимација, зачлени се во ЗНМ и прави што сакаш.

  Затоа, за да нема забуни во иднина, а и за да ~ се олесни на самата власт, најдобро во пакетет уставни измени што ги предлага Владата на Груевски, да се вметне уште еден амандман кој ќе гласи: „Секогаш кога дел од Владата на РМ ќе биде и политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, делот од Уставот и законите на РМ со кои се предвидуваат какви било санкции за сторување или несторување, нема да важат за припадниците на албанската етничка заедница во РМ, за членовите и раководството на СДСМ и за членовите на ЗНМ“.

  Би било пожелно амандманот да има ретроактивно дејство. Белки така мир ќе дојде, а и ќе се отвори бизнис - издавање потврди за ситни или крупни пари дека некој е Албанец, социјалдемократ или, пак, новинар.
  Wir schreiben das Jahr 2014. Kyrill und Method sind tot. Bitte nächstes Mal leserlicher schreiben, danke.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Charlie Beitrag anzeigen
  Anhang 60911

  Jawohl, jetzt heisst es wieder albanische Kinder schlagen! Aber aufpassen das ja nicht der Vater in der Nähe ist, sonst bekommt man noch ernste Probleme.
  #Yolo #BigSwag #Alexanderthegreat
  Was für dumme Kinder.

 3. #753
  Yashar
  Ohėr, hast du das schon gelesen? Diese Quelle ist mal 'ne gute von Zorans Seite aus.

  Sehr neutral vor Allem.

 4. #754
  Nik
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Ich denke mal nachdem Freispruch der Albaner werden die Mazedonier erst schlimm auf die Strasse gehen.

  - - - Aktualisiert - - -

  Aber dann kassieren sie wieder
  Nein, dann kassieren wir, denn im Gegensatz zu ihnen zerstören wir nicht wahl- und skrupellos Geschäfte und Läden "der anderen Seite".

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Castro Beitrag anzeigen
  Rropt ksajne, se kta politikanet e tone i kan fajet.
  per ni flamur tleshit e hap gojen, a per shqiptart se hapi gojen, nashta u kon tu ja mar dikujt karin ngoj kudra keqe
  Ja, war das denn nötig? Die Fahne zu verbrennen? Ich meine, was wollen sie damit ausdrücken? Ja, den Hass gegen Slawen usw. blablabla. Die alte Leier. Doch verbesserten sie damit unsere Stellung im Land? Ich denke nicht. Dumme Provo-Kinder.

 5. #755
  Avatar von Ardian

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  3.754
  Gjenerali maqedonas, veteranėve tė UĒK-sė: Ju presim!


  Gjenerali maqedonas i cili ka qenė pjesėmarrės edhe nė konfliktin e vitit 2001 nė Maqedoni, Stojanēe Angellov iu ėshtė kudėrpėgjigjur veteranėve tė UĒK-sė.
  "Ju jeni kėtu, por edhe ne jemi kėtu! Ne, mbrojtėsit maqedonas nga viti 2001! Tė pakėnaqur, revoltuar e hidhėruar, mirėpo ēdoherė tė gatshėm pėr tė mbrojtur atdheun tonė shtetin e Maqedonisė, dhe qytetarėt maqedonas. Por, kėtė herė nuk do tė jetė si nė vitin 2001. Kėtė herė... Fillimisht do t'i pastrojmė radhėt tona, kurse mė pas dihet! Do ta ndjeni mllefin maqedonas!! Prandaj, le tė ulen gjakrat te shqiptarėt ekstremist, nė gjithė kėtė fukarallėk edhe lufta na mungon. Kurse punėt shkojnė tutje, siē duket dikujt kjo i konvenon", thekson Gjeneral Angellov, transmeton Almakos.
  Tutje Angellov shton, - "Dikujt nuk i konvenon lufta, dhe vrasje tė reja, por dikujt edhe i konvenon. Nuk i do kėto gjėra ai njeri qė se ka gjendjen e mirė, i varfri e i frikuari maqedonas, apo shqiptar, apo ēkadoqoft. Qytetari qė jeton pėr njė dirė, qytetari qė lidh muajin me muajin e ardhshėm, qytetarit qė i kanė dalė mbi kokė dhuna dhe vrasjet.
  Ai po ashtu u bėnė thirrje shqiptarėve tė Maqedonisė mos tė bien nė kurthin e luftėrave tė reja, se ajo do tė ishte mė e keqja qė do mund t'i ndodhte Maqedonisė.
  Ndryshe, dje veteranėt e UĒK-sė dolėn me njė komunikatė ku ndėr tė tjera thuhej “Shprehim gatishmėrinė tonė si veteranė tė luftės, qė tė ndihmojmė me tė gjitha kapacitetet tona, vėllezėrit tonė nė IRJM, pėr ēfarė do qė atyre ju nevojitet, nė mėnyrė qė t’i ipet fund, njė herė e mirė represionit sllav".

 6. #756
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Charlie Beitrag anzeigen
  Anhang 60911

  Jawohl, jetzt heisst es wieder albanische Kinder schlagen! Aber aufpassen das ja nicht der Vater in der Nähe ist, sonst bekommt man noch ernste Probleme.
  #Yolo #BigSwag #Alexanderthegreat
  Scheisse hahahah was für nuttensöhne

 7. #757
  Nik
  Zitat Zitat von Yashar Beitrag anzeigen
  Ohėr, hast du das schon gelesen? Diese Quelle ist mal 'ne gute von Zorans Seite aus.

  Sehr neutral vor Allem.
  Das SRF ist meist neutral. Sie stützen sich auf die Organisation für Sicherheit und Zusammenarbeit in Europa und auf einen Korrespondenten der Neuen Zürcher Zeitung, die ebenfalls ziemlich neutral ist.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Ardian Beitrag anzeigen
  Gjenerali maqedonas, veteranėve tė UĒK-sė: Ju presim!


  Gjenerali maqedonas i cili ka qenė pjesėmarrės edhe nė konfliktin e vitit 2001 nė Maqedoni, Stojanēe Angellov iu ėshtė kudėrpėgjigjur veteranėve tė UĒK-sė.
  "Ju jeni kėtu, por edhe ne jemi kėtu! Ne, mbrojtėsit maqedonas nga viti 2001! Tė pakėnaqur, revoltuar e hidhėruar, mirėpo ēdoherė tė gatshėm pėr tė mbrojtur atdheun tonė shtetin e Maqedonisė, dhe qytetarėt maqedonas. Por, kėtė herė nuk do tė jetė si nė vitin 2001. Kėtė herė... Fillimisht do t'i pastrojmė radhėt tona, kurse mė pas dihet! Do ta ndjeni mllefin maqedonas!! Prandaj, le tė ulen gjakrat te shqiptarėt ekstremist, nė gjithė kėtė fukarallėk edhe lufta na mungon. Kurse punėt shkojnė tutje, siē duket dikujt kjo i konvenon", thekson Gjeneral Angellov, transmeton Almakos.
  Tutje Angellov shton, - "Dikujt nuk i konvenon lufta, dhe vrasje tė reja, por dikujt edhe i konvenon. Nuk i do kėto gjėra ai njeri qė se ka gjendjen e mirė, i varfri e i frikuari maqedonas, apo shqiptar, apo ēkadoqoft. Qytetari qė jeton pėr njė dirė, qytetari qė lidh muajin me muajin e ardhshėm, qytetarit qė i kanė dalė mbi kokė dhuna dhe vrasjet.
  Ai po ashtu u bėnė thirrje shqiptarėve tė Maqedonisė mos tė bien nė kurthin e luftėrave tė reja, se ajo do tė ishte mė e keqja qė do mund t'i ndodhte Maqedonisė.
  Ndryshe, dje veteranėt e UĒK-sė dolėn me njė komunikatė ku ndėr tė tjera thuhej “Shprehim gatishmėrinė tonė si veteranė tė luftės, qė tė ndihmojmė me tė gjitha kapacitetet tona, vėllezėrit tonė nė IRJM, pėr ēfarė do qė atyre ju nevojitet, nė mėnyrė qė t’i ipet fund, njė herė e mirė represionit sllav".
  Der hat wohl vergessen, dass es auch Albaner in "seiner Armee" gibt. Soll er doch nach Russland auswandern und dort dumm sein.

 8. #758
  Avatar von Ardian

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  3.754
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Scheisse hahahah was für nuttensöhne
  Steht da Tod den Albanern?

 9. #759
  Don
  Avatar von Don

  Registriert seit
  17.04.2014
  Beiträge
  5.113
  Zitat Zitat von Ohėr Beitrag anzeigen
  Das SRF ist meist neutral. Sie stützen sich auf die Organisation für Sicherheit und Zusammenarbeit in Europa und auf einen Korrespondenten der Neuen Zürcher Zeitung, die ebenfalls ziemlich neutral ist.

  - - - Aktualisiert - - -  Der hat wohl vergessen, dass es auch Albaner in "seiner Armee" gibt. Soll er doch nach Russland auswandern und dort dumm sein.
  Vorallem gibt es auch Albaner die nen ganz guten Rang in der Armee haben, so ein Idiot

 10. #760
  Yashar
  Soll da stehen was will, diese Vollpfosten repräsentieren nicht Mazedoner.

  Metho, Zoran (und ich denke jeder andere vernünftige Maz. User im Forum) finden die behindert.

  Also scheisst mal auf die. Diese Lappen würden sich nicht mal in die Nähe von protestierenden Albanern trauen...

Ähnliche Themen

 1. Скопје | Skopje | Shkup
  Von _Hajduk_ im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 1447
  Letzter Beitrag: 26.02.2018, 10:53
 2. Geschichtsfälschung durch Shkup/Skopje 2014
  Von VoxPopuli im Forum Politik
  Antworten: 90
  Letzter Beitrag: 18.09.2013, 14:45
 3. Shkup/Skopje 15 albanische Schüler angegriffen!
  Von donnie_yen im Forum Politik
  Antworten: 456
  Letzter Beitrag: 14.03.2012, 22:07
 4. Skopje, Demonstrationen gegen Griechenland
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 29.02.2008, 19:05
 5. fyrom will keine skenderbej-statue in shkup/skopje!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 29.11.2006, 23:11