BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 14 von 23 ErsteErste ... 4101112131415161718 ... LetzteLetzte
Ergebnis 131 bis 140 von 228

Skandal: Fakelaki Jorgos bezeichnet mazedonische Journalisten als "Malakas"

Erstellt von Zoran, 21.09.2011, 10:45 Uhr · 227 Antworten · 13.202 Aufrufe

 1. #131
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Hellenic-Pride Beitrag anzeigen
  Deine Muddiiiiiii

  Du bist mal wirklich Peinlich, dass ist ja fast schon nicht mehr normal


  Übrigens, Velinovska, Nonkovikj und Milenkovski werden Chatzimarkakis verklagen

  Велиновска, Неделковски и Нонковиќ ќе го тужат Шацимаркакис


  Македонските новинари ќе поднесат тужба против европратеникот за навреда и физички контакт. Велиновска смета дека со изјавата дека навредите биле за обезбедувањето, Шацимаркакис најавил како ќе се брани на суд


  Новинарите Мирка Велиновска, Бобан Нонковиќ и Миленко Неделковски ќе поднесат тужба против германскиот европратеник со грчко потекло Јорго Шацимаркакис за навреда и физички контакт. Причина за тужбата е непристојното однесување на Шацимаркакис кон новинарите за време на панел-деискусијата за состојбите во македонското новинарство, во Брисел, во вторникот. Новинарите се непријатно изненадени од односот на европратеникот како и од одлуката на организаторите на дебатата да им дадат право на збор единствено на новинарите Биљана Секуловска, Борјан Јовановски и Слободанка Јовановска и на судијката Маргарита Цаца-Николовска. На реакцијата на Велиновска, Нонковиќ и Неделковски, Шацимаркакис изреволтиран им го одзеде правото на збор, ја оттурна Велиновска за да ја напуштат салата и им се обрати на грчки со "малака". Дополнително, Шацимаркакис одби да им се извини на македонските новинари за навредите и рече дека "малака" било наменето за обезбедувањето и го употребил овој збор изнервиран од нивната задоцнета реакција.
  -Со ова Шацимаркакис испрати порака како ќе се брани на суд. Ќе поднесеме тужба против него за физички контакт и навреда, вели Велиновска. Таа смета дека се работи за пропагандна машинерија која има за цел да го минимизира успехот на Македонија.

  -Тоа е истата машинерија која функционира со години. Тоа се вика демократски централизам. Главата мисли, а останатите под него спроведуваат, смета Велиновска.
  И Бобан Нонковиќ вели дека е јасно кому му беше упатен погрдниот збор.
  -Целата македонска јавност можеше да види кому му се обрати. Ме гледаше во очи кога го изговори тоа. Претходно ми ја турна раката. Се однесуваше насилнички, вели Нонковиќ.
  Зачудувачки, но ЕК вчера излезе со став дека организирана група индивидуаци од ПЈРМ и нивните поддржувачи ја попречиле расправата.
  -Комисијата е запозната со овој инцидент и жали за тоа. Сметаме дека ова беше обид на група индивидуалци од Поранешната Југословенска Република Македонија и нивните поддржувачи да ја попречат јавната расправа во Европскиот парламент. Инволвираните во инцидентот пропуштија убава можност да земат учество во една отворена дебата, се вели во соопштението од канцеларијата на ЕК во Скопје.

  И поранешниот министер за надворешни работи, а сега претседател на собраниската комисија Антонио Милошоски смета дека однесувањето на Шацимаркакис нема да придонесе за негова подобра репутација и углед.
  -Нашата цел како Парламент е Мешовитиот македонско-европски парламентарен комитет да работи, да функционира добро, да има углед, копретседавачите да имаат добра соработка и приемот и во македонската и во европската јавност да биде добар. Овој настан не оди во прилог на едно такво функционирање. Затоа, секој политичар треба да биде внимателен. Без да навлегувам во содржината на настанот или да заземам една или друга страна, моето мислење е дека овој настан нема да придонесе за подобра репутација и углед на европратеникот Шацимаркакис, изјави вчера во Собранието Милошоски по седницата на Комисијата за надворешна политика.


  Велиновска, Неделковски и Нонковиќ ќе го тужат Шацимаркакис

 2. #132
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Chatzimarkakis äußerte sich im einem Interview mit dem makedonischen TV Sender TV Sitel:

  "Ich habe niemanden ins Gesicht "Malaka" gesagt. Das habe ich in meiner Wut geäußert weil die "Security" nicht (schnell genug?) erschienen ist"

  Шацимаркакис повторно не зборува вистина
  22.09.2011 - 16:51 | Македонија
  Обидот на европратеникот Шацимаркакис да го релативизира скандалот едноставно не соодветствува со реалноста од снимката.


  На оваа снимка јасно се гледа дека Шацимаркакис, кого го употребува навредливиот збор на грчки е свртен со лицето кон новинарот Бобан Нонковиќ и гледајќи го во очи го наракува Малака.

  За ваквото однесување германскиот европратеник со грчко потекло ќе заработи тужба од македонските новинари кои ги навредуваше во Брисел.

  Тоа веќе го најавија новинарите, Нонковиќ, Велиновска и Неделковски.
  Klickt den Link, da ist ein Videoausschnitt und überzeugt euch selbst:

  Шацимаркакис повторно не зборува вистина | Sitel

 3. #133
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.211
  Warum nennt ihr Fyromer ihn Schatzi-Markakis? Er heisst Chatzi-Markakis.  Hippokrates

 4. #134
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von hippokrates Beitrag anzeigen
  Warum nennt ihr Fyromer ihn Schatzi-Markakis? Er heisst Chatzi-Markakis.  Hippokrates
  Seine Freunde dürfen ihn Schatzi nennen, also machen wir es!

 5. #135
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.211
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Seine Freunde dürfen ihn Schatzi nennen, also machen wir es!
  Seine Freunde nennen ihn - laut glaubwürdigen Quellen - Boulgaroktonos.
  Hippokrates

 6. #136

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von De_La_GreCo Beitrag anzeigen
  was diskutiert ihr hier eig noch mit diesen propaganda geschädigten kind???


  jegliche diskussion ist wertlos


  die gehirnwäsche aus fyrom fruchtet halt bei dennen


  die lernen in der schule das ihre grenzen bis nach larissa gehn was erwarteste also

  im endeffekt tut mir dieser pseudostaat nur leid
  Bis nach Larissa müssen die aber vorher über Kalampaka und Trikala, wahrscheinlich über mein Land, das kann/darf niemand zulassen

  Die Vögel dort können nicht mal "Larissa" richtig aussprechen, was wollen die überhaupt dort?

 7. #137
  Avatar von Sinopeus

  Registriert seit
  12.01.2009
  Beiträge
  5.456
  Hier Empörung über unangemessenen Tonfall heucheln aber selbst "Fakelaki-Jorgo" schreiben. Drauf geschissen, aber flüssig.

 8. #138
  economicos
  Zitat Zitat von Sinopeus Beitrag anzeigen
  Hier Empörung über unangemessenen Tonfall heucheln aber selbst "Fakelaki-Jorgo" schreiben. Drauf geschissen, aber flüssig.
  Hast du von Identitäts- Suchenden was anderes erwartet?

 9. #139
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Sinopeus Beitrag anzeigen
  Hier Empörung über unangemessenen Tonfall heucheln aber selbst "Fakelaki-Jorgo" schreiben. Drauf geschissen, aber flüssig.
  Früher hatten Makedonier Banken, Schienen, etc in die Luft gejagt, Personen gekidnappt um Aufmerksamkeit zu erregen und auf Machenschaften hinzuweisen.


  Dies hier ist nichts anderes. Nur die Art Unterscheidet sich - was wäre wenn wir Makedonier (wieder) anfangen uns zu radikalisieren ???

  Ich habe schon gesagt, es schmälert nicht die Tat der Journalisten, ich verurteile ihn nicht - im Gegenteil - obwohl ich mir bewusst bin das es in der Öffentlichkeit anders wahrgenommen wird.

  Aber Jorgo hat für einen deutschen EP Abgeordneten, tief "ins Klo gegriffen"

 10. #140

  Registriert seit
  07.10.2009
  Beiträge
  379
  Aufgrund des gesposteten Videos mit rassistische Lieder gegen Griechenland aus der Kabine der Fyrom er Basketballspieler .....PAOK wird nicht mit Todor Gechevski verlängern.

  Quelle:
  Sport24.gr

  Hoffentlich
  Olympiakos nachziehen wird und den Vertrag mit Pero Antic (hat schon fünf Jahre in Griechenland gespielt) noch platzen lässt.....

Ähnliche Themen

 1. Weshalb werden Nicht-Muslime als "Kafir" bezeichnet?
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 451
  Letzter Beitrag: 18.02.2012, 00:26
 2. Mercedes CLS350 CDI und eine mazedonische "Vollfahrzeugwäsche"
  Von Zoran im Forum Autos, Motorräder und sonstiges mit Motor
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 01:04
 3. Antworten: 47
  Letzter Beitrag: 22.02.2009, 17:28
 4. Wann bezeichnet ihr euch als "REICH"...?
  Von absolut-relativ im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 25.08.2006, 11:18
 5. "Rote Barette" in Mord an Belgrader Journalisten C
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 24.11.2005, 17:43