BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 23 ErsteErste ... 5111213141516171819 ... LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 228

Skandal: Fakelaki Jorgos bezeichnet mazedonische Journalisten als "Malakas"

Erstellt von Zoran, 21.09.2011, 10:45 Uhr · 227 Antworten · 13.203 Aufrufe

 1. #141
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von harris Beitrag anzeigen
  Aufgrund des gesposteten Videos mit rassistische Lieder gegen Griechenland aus der Kabine der Fyrom er Basketballspieler .....PAOK wird nicht mit Todor Gechevski verlängern.

  Quelle:
  Sport24.gr

  Hoffentlich
  Olympiakos nachziehen wird und den Vertrag mit Pero Antic (hat schon fünf Jahre in Griechenland gespielt) noch platzen lässt.....


  Was ist an dem Video rassistisch?

  Ich sehe sogar einen Schwarzen.

  Und was hat dieses Video mit dem EP zu tun?


  Übrigens: Griechische Medien schreiben "Pero Antic ist ein Monster" (nicht nach visuellen Stand/Gesichtspunkt)
  http://www.time.mk/cluster/0e62c4f81...ik-e-zver.html

 2. #142
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.211
  Zitat Zitat von harris Beitrag anzeigen
  Aufgrund des gesposteten Videos mit rassistische Lieder gegen Griechenland aus der Kabine der Fyrom er Basketballspieler .....PAOK wird nicht mit Todor Gechevski verlängern.

  Quelle:
  Sport24.gr

  Hoffentlich
  Olympiakos nachziehen wird und den Vertrag mit Pero Antic (hat schon fünf Jahre in Griechenland gespielt) noch platzen lässt.....
  Die Indoktrination der Fyromer nimmt gefährliche Maße an.
  Hippokrates

 3. #143
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Малакас


  Зборот "малакас" го употребуваат Грците, кога сакаат некого долно да навредат. По нашки, тоа би било: педериште, дркаџија, кретен... Ете, со тој збор, германскиот европратеник Јорго Шацимаркакис ги навреди македонските новинари Мирка Велиновска, Миленко Неделковски и Бобан Нонковиќ кои дојдоа во Брисел да бараат збор, и да учествуваат на дебата која се организираше во Европарламентот, на тема, ни помалку ни повеќе: Мрак во македонското новинарство! Што ќе ти е дебата, ако ти уште во насловот си дефинирал дека македонското новинарство е во мрак?!

  Колку што јас знам, а и колку што самите можете да видите, во мрак е само А1 на Велија Рамковски, и двата негови весници за кои тој стално тврдеше дека не се негови. А испаднаа дека се. Се друго работи нормално.

  А во мрак се затоа што на државата и должат 10 милиони евра, неплатени даноци. Што мене не ми е сеедно, затоа што ни украле најмалку едно школо, што би го изградиле со тие пари, или барем еден булевар низ Скопје, утопен од кланот на Велија... Во мрак се и затоа што, според изјавите на уредници и новинари дадени на судењето за таа цел, а во А1, Шпиц и Време немало ни уредници ни директори... Велија и кланот биле се што требало да води и уредува медиум. Пред судот, неговите новинари изјавија дека ги плаќал на рака.

  За вакви работи, и во Америка и во Русија, како и во Лондон или Рим, оди во мрак секоја фирма. А особено ако е медиум, чиј газда со години јавно се заканува дека никој ништо не му може, и дека тој менува влади и министри, а не тие него. Газда кој избрка три гарнитури уредници, со јавно дадени изјави дека тој ја води телевизијата, а никој од нив не бил важен. Неговите молчеа за ова.

  Тие молчеле со причина, биле платени за тоа.

  При вакви состојби, новинарите на А1: Биљана Секуловска, Борјан Јовановски, Тања Милевска помогнати од домашната им пријателка Слободанка Јовановска, дописник од Брисел, со Шацимаркакис организирале дебата во Европарламентот - за мракот во македонското новинарство.

  Мрак во кој сите опозициски медиуми, од националните телевизии Телма, Алсат или Алфа... до опозициските Утрински, Фокус, Дневник, Вест... слободно работат, пишувааат, објавуваат... ама и плаќаат данок, па работат нормално.

  Оваа дискусија, патем треба да даде придонес кон лош Извештај од Брисел за Македонија, особено во делот на медиумите.

  Од новинарите на таа дискусија, скоро ниту еден не е новинар активен во Македонија. Борјан Јовановски е хиберниран, и вон себе затоа што добива пари од Брисел за Еврозум, а нема каде да го објавува. А парите се озбилни: годинава за евроемисии се доделуваат 70.000 евра! Навидум многу, ама 50 пати помалку од фондовите за таа цел во Србија. Нашиве одработуваат прилично евтино.

  Тој, заедно со неговата сестра Светлана Јовановска, и внуката од сестра Тања Милевска... и двете дописнички од Брисел, а не новинарки од Македонија,... со Шацимаркакис и Словенецот Јелко Кацин организираат бриселска трибина - за новинарскиот мрак во Македонија.

  Еден репрезентативен новинарски примерок, ептен!

  Дваесет години слушаме за вакви оргии: новинари, политичари, интелектуалци... одат во Брисел, кај извесни мастиљари, и ја лајат сопствената држава за да добијат поддршка, и пари за своите кариери. Нивните лаења, потоа, стануваат факти за притисок врз Македонија од позиции на грчки услови, големоалбански аспирации, вртење на на ти - дај ми проекти и грантови... Сме слушале, ама се до овој настан не сме виделе како изгледа тоа.

  Ние овде лустрираме, казнуваме кодоши што биле тастери на сопствена полиција, заради ќар во кариерите. А што прават овие, во Брисел?! Мирка, Миленко и Бобан ја отворија тајната бриселска врата на бесчестието! И јас сум им благодарен за тоа! Шаци ги избрка, само затоа што барале збор. Од таму ги избрка, а ги внесе во историјата. Додека ги бркаше, и потоа, видовме политички куплерај снимен во живо. Како во времето на бугарската окупација што певаљките им се вовлекувале и смешкале на бугарските офицери, така Биљана Секуловска и Жижи Јованоска им се вовлекуваа, и им шапутаа на уво на Шаци и Јелко Кацин.

  Балканска работа, коментираа.

  Тие, демек, не се од Балкан. Тие се балкански изроди.

  Врв на се, кога Шаци во бриселскиот ходник им се дере: Малакас! на тројцата македонски новинари, тукушто избркани од салата, Тања Милевска на поминување му пружа рака за поддршка! Филмска сцена! Не издржа срце јуначко, па германскиот пратеник Шаци опцу на грчки. Соросоидната банда од А1, и дописничкиот клан од Брисел, со насмевка поддржа замолкнување, бркање и навреда на нивни колеги. Новинари, и Македонци. Ладно, дошепнувајќи се со своите ментори. Да ти е срам што го гледаш тоа. Што ли си прават, кога нема камери да ги снимаат... Две децении соросоидите држат монопол на 5 милони евра пари за корупција на новинарството, Здружението на новинари, Советот за радиодифузија, сурија професори и невладиниот сектор... градат свој тим, обезбедувајќи му добар пристап кај дипломатите, до бриселските фондови, заштита на нивните медиуми од законот... се досега. Додека не се отворија бриселските врати, и ние за прв пат видовме какви перверзии се тоа.

  Фамилијата на Борјан и соросоидите немале работа, откако се затворени А1, Шпиц и Време... а дали им текна дека не ги бива, па затоа никој не ги ни вработува. Која телевизија не сака уредник и новинар кој им дига гледаност? Дали им текна дека поддржувале криминал во А1, Шпиц и Време. Оставиле долгови, и без работа стотици кои никогаш не дошле до своите пари, што Велија им ги должел, а неговите новинари биле неговата преторијанска гарда за рекет врз државата и должниците... како во Сведмилк, на пример.

  Ништо, во Македонија, не е веќе како порано. Ни улици, ни болници, ни плоштади, ни факултети, ни пензии... ни новинарски рекети и корупција на новинарството, невладиниот сектор, уметноста и слободната мисла... ништо.

  Бранко, Борјан, Милчин, Макрадули, Рада... дописничкиот клан од Брисел, Велија... ова не го видоа на време.

  Но ние, на време, ние ги видовме нив. Малакас!


  Пишува: Драган П. ЛАТАС

  Малакас

 4. #144

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Was ist an dem Video rassistisch?

  Ich sehe sogar einen Schwarzen.

  Und was hat dieses Video mit dem EP zu tun?


  Übrigens: Griechische Medien schreiben "Pero Antic ist ein Monster" (nicht nach visuellen Stand/Gesichtspunkt)
  ????? ??????: ???? ????? ? ??????
  Und was habt Ihr mit Thessaloniki zu tun? Nichts, absolut garnichts!

  Merkt überhaupt jemand von Euch Trotteln wie Ihr euch lächerlich macht?

  Gehört Uns Zagreb wenn wir gegen Kroatien gewinnen? Oder Beograd wenn wir gegen Serbien gewinnen? Nein!

  Unglaublich, Ihr habt fast alle einen Dach-Schaden Skopianer, ich hoffe der GR. Staat würde Euch den Geldhahn zu drehen und alle Landes-Verräter ausweisen.


  Einen Schwarzen siehst Du also, na der kommt doch sicherlich nicht aus den reinblütigen Fyrom, eher aus Gr.

 5. #145
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von NickTheGreat Beitrag anzeigen
  Und was habt Ihr mit Thessaloniki zu tun? Nichts, absolut garnichts!

  Merkt überhaupt jemand von Euch Trotteln wie Ihr euch lächerlich macht?

  Gehört Uns Zagreb wenn wir gegen Kroatien gewinnen? Oder Beograd wenn wir gegen Serbien gewinnen? Nein!

  Unglaublich, Ihr habt fast alle einen Dach-Schaden Skopianer, ich hoffe der GR. Staat würde Euch den Geldhahn zu drehen und alle Landes-Verräter ausweisen.


  Einen Schwarzen siehst Du also, na der kommt doch sicherlich nicht aus den reinblütigen Fyrom, eher aus Gr.

  Thessaloniki lag bis 1913 in den geographischen und ethnologischen Grenzen Makedoniens unter osmanischer Herrschaft.
  Oktober 1912 wurde es von den griechen besetzt.

  Das ist Geschichte, dass kann man nicht umschreiben.

 6. #146
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Sehr gute Kolumne von Ilja Dimovski zu dem Vorfall in Brüssel und über das was man zwischen den Zeilen aus dieser Aktion als Mazedonier heraus lesen sollte...."Die Masken fallen"


  Паѓаат маските


  Сакаат ли да молчиме? Сакаат ли да премолчуваме? Сакаат ли да цензурираме? Со овие неколку прашања се занимавам во последните неколку дена, по (не)одржувањето на дебатата за слобода на медиумите во Брисел. Токму онаа дебата која стана главен медиумски настан низ сите медиуми во Македонија.

  Во оваа колумна нема да се занимавам со прашањата дали оваа дебата требаше да се случи, дали требаше да се случи токму во Брисел, зошто немаше претставници на ЗНМ, на синдикатот и на МИМ, нема да се занимавам со прашањата дали едната група на новинари ја бранеше Македонија, дали другата ја кодошеше, дали Шацимаркакис ги пцуеше новинарите или обезбедувањето, дали Кацин ни помага или ни одмага итн., итн. Во оваа колумна ќе се занимавам со тоа дали воопшто требаше да дознаеме, да се информираме и да дискутираме за сето она што се случи во Брисел или некој сакаше сето ова да не се види, да не се дознае и да не се коментира.

  Како по навика, така и во овој случај, на сопствениот профил на „Фејсбук“ поставив линк со информација за случувањата во Брисел. Тоа го сторив веднаш по објавувањето на оваа вест од страна на неколку медиуми во Македонија. Како и секогаш и во овој случај напишав неколку реченици како мој став по однос на случувањата. Чисто и јасно, без влакна. Го пишав она што и многу пати сум го кажал од собраниската говорница. Но не очекував дека токму тој линк ќе предизвика толку многу реакции кај засегнатите лица на кои главно и се однесуваше текстот. Борјан Јовановски и Билјана Секуловска не успеаја да се воздржат ниту еден ден без да се обидат да ги извртат работите и да ги подредат во своја полза. Тоа помалку и го разбирам и го очекував. Не е лесно да дувате спроти ветрот, не е лесно да објаснувате нешто што однапред знаете дека никој нема да ви верува и никој нема да ви прифати. Не е лесно да најдете аргументи за своето однесување ако сте во позицијата на овие двајца новинари. Не дека не знаат што направиле и не дека не се паметни, па се залетуваат, едноставно и сами не знаат како да излезат од својот магичен круг во кој свесно или несвесно заглавија.

  Критиката на овие двајца и на ним неколку блиски по пријателска и роднинска линија беше насочена зошто воопшто јас сум се нашол повикан да ја пренесам оваа информација на мојот профил на „Фејсбук“ и зошто сум дозволил граѓаните што ја користат оваа социјална мрежа да коментираат и да си ги изложат своите ставови и да ги споделат своите емоции. Читајќи ги ставовите на овие двајца почитувани новинари, разбрав дека тие од мене очекувале ниту да ја пренесам оваа вест ниту да дозволам луѓето од нашето секојдневие да ја коментираат. Тоа што го очекувале од мене е комунизам.

  Новинарите што божем се борат за слобода на говорот, на информирањето и на медиумите се лутат зошто некој слободно пренесол вест, зошто дозволил секој да коментира и зошто јавното мислење се содава надвор од за нив добро замислениот тесен елитен круг на роднини и пријатели.

  Од што се плашите, почитувани? Зар не сакате граѓаните да ги дознаваат сите активности на општествените чинители во кои, да потсетам, сме и ние, но и вие? Зар сакавте да го скриете скандалот во Брисел? Зар сакавте луѓето да не смеат да коментираат? Зар сакавте вистината да се гледа само низ ваши очи? Очигледно е дека овој принцип на работа и на поимање на демократијата е вашиот правец. Очигледни се модалитетите и системот по кој вие функционирате. Станува јасно дека секој факт, информација, став и коментар кој вам не ви одговара треба да се забрани, да не се пренесе и да не се каже. Ова ли е вашето поимање за демократија? Вака ли работите кога сте новинари?

  Жално е што звучни имиња на македонското новинарство себе си се поставија во ваква улога. Тие истите н` убедуваат дека живееме во тоталитаризам, а Македонија трет пат по ред ќе добие позитивно мислење од Европската Унија. Тие истите н` убедуваат дека новинарството е загрозено во нашата држава, а не забележуваат дека нивните колеги и нив ги посочуваат за причинители на таквата состојба. Бараат почитување на законите и за правото, а се најдоа на браникот на неплаќачите на данок. Бараат демократија, а самите исклучуваа и се закануваат со исклучување од програма на сите оние што нема да мислат како нив.

  Мојата почит за нивниот долгогодишен стаж, но конечно мора да разберат дека моноползимот, елитизмот и левичарењето не се во мода. Денес работите се случуваат во плурализам. Денес секој има право да си го каже својот став, но и да одговара за него. Денес јавното мислење го создаваат граѓаните, а не кабинетите.

  П.С. Одличен е податокот за пораст на македонската економија од 5,3 отсто. Тоа е повеќе од она на што кој било се надеваше. Уште повеќе, растот не е само во една гранка, туку е плод на повеќеслоен развој на македонската економија.

  Илија ДИМОВСКИ

 7. #147
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von NickTheGreat Beitrag anzeigen
  Und was habt Ihr mit Thessaloniki zu tun? Nichts, absolut garnichts!

  Merkt überhaupt jemand von Euch Trotteln wie Ihr euch lächerlich macht?

  Gehört Uns Zagreb wenn wir gegen Kroatien gewinnen? Oder Beograd wenn wir gegen Serbien gewinnen? Nein!

  Unglaublich, Ihr habt fast alle einen Dach-Schaden Skopianer, ich hoffe der GR. Staat würde Euch den Geldhahn zu drehen und alle Landes-Verräter ausweisen.


  Einen Schwarzen siehst Du also, na der kommt doch sicherlich nicht aus den reinblütigen Fyrom, eher aus Gr.

 8. #148
  Avatar von Veles

  Registriert seit
  24.09.2009
  Beiträge
  5.151
  Wieso will dieser Thread nicht sterben?

 9. #149
  economicos
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Thessaloniki lag bis 1913 in den geographischen und ethnologischen Grenzen Makedoniens unter osmanischer Herrschaft.
  Oktober 1912 wurde es von den griechen besetzt.

  Das ist Geschichte, dass kann man nicht umschreiben.
  Ja, weil Makedonien eine Region von Griechenland ist!!! so wie heute und damals!!

 10. #150
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von karter91 Beitrag anzeigen
  Ja, weil Makedonien eine Region von Griechenland ist!!! so wie heute und damals!!
  Seit 1991 bestimmt

Ähnliche Themen

 1. Weshalb werden Nicht-Muslime als "Kafir" bezeichnet?
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 451
  Letzter Beitrag: 18.02.2012, 00:26
 2. Mercedes CLS350 CDI und eine mazedonische "Vollfahrzeugwäsche"
  Von Zoran im Forum Autos, Motorräder und sonstiges mit Motor
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 01:04
 3. Antworten: 47
  Letzter Beitrag: 22.02.2009, 17:28
 4. Wann bezeichnet ihr euch als "REICH"...?
  Von absolut-relativ im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 25.08.2006, 11:18
 5. "Rote Barette" in Mord an Belgrader Journalisten C
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 24.11.2005, 17:43