BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 19 von 23 ErsteErste ... 9151617181920212223 LetzteLetzte
Ergebnis 181 bis 190 von 228

Skandal: Fakelaki Jorgos bezeichnet mazedonische Journalisten als "Malakas"

Erstellt von Zoran, 21.09.2011, 10:45 Uhr 227 Antworten 13.185 Aufrufe

 1. #181
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Zitat Zitat von Yunan Beitrag anzeigen
  Alles griechische Namen, du Idiot.


 2. #182
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Jorgos in Skopje!

  Der Titel von kurir.mk lautet: Chatzimarkakis: Das fehlen des Adjektiv "mazedonisch" ist nicht annehmbar.

  In dem Clip kann man aber leider nicht den originalen Wortlaut von Jorgos hren. Somit glaub ich das kaum.


  Шацимаркакис: Неприфатливо е изоставувањето на придавката „македонски“
  Четврток, 03 Ноември 2011 17:39

  Копретседавачот на мешовитиот комитет Јоргос Шацимаркакис денеска во Скопје рече дека не треба да се прават грешки како онаа со изоставувањето на придавката „македонски“ од Извештајот на ЕК, поради што заедно со македонските пратеници ќе изготват амандман во кој ќе бараат од Европскиот парламент во иднина да не се изоставува придавката.


  Ова беше заклучено на деветиот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет - Република Македонија и Европска унија, на која покрај Шацимаркакис присуствуваа и Ричард Ховит, вицепремиерката Теута Арифи, министерот за надворешни работи Никола Попоски како и пратениците од владејачкото мнозинство.

  На состанокот Шацимаркакис изјави дека Македонија е земја која што многу ја цени Европската Унија, дури повеќе од некои земји членки. Според него, граѓаните имаат категоричен став за приклучување кон европското семејство.

  -Неприсуството на придавката македонски во Извештајот е неприфатливо. Мешовитиот комитет го разгледа ова прашање и разговаравме како може да се изнајде добро решение околу него, бидејќи тоа предизвика реакција тука во земјата и не сакаме имиџот на ЕК да биде нарушен, рече Шацимаркакис.

  Во однос на недамнешниот инцидент во Брисел со група македонски новинари, Шацимаркакис рече дека за ова прашање ќе се разговара вечерва.

  Тој посочи дека извештајот од Европската Комисија ги нотира сите полиња каде што е постигнат напредок, нагласувајќи дека е задоволен од плановите за идните реформи во Македонија кои што му ги соопштил премиерот Груевски на денешната средба.

  Пратеникот од СДСМ Андреј Петров посочи дека меѓу македонските пратеници е постигнат консензус околу Извештајот на ЕК, подвлекувајќи дека изоставувањето на придавката „македонски“ им пречи на сите. Тој потенцираше дека во однос на ваквите прашања и оние кои ќе бидат за интеграција на земјата во ЕУ ќе постигнат консензус со владејачката партија.
  Mit Clip: Ша†има€какис: Неп€и„а‚ливо е изос‚авƒваšе‚о на п€идавка‚а €žмакедонски€œ


  Шацимаркакис и македонските пратеници ќе бараат од ЕП да се врати „македонски“ во извештаите за Македонија
  Македонските и европските пратеници подготвуваат документ до Европската Комисија да ја опоменат повеќе да не го изоставува терминот „македонски“ во извештаите за земјава.

  На седницата на мешовитиот комитет во Скопје Јорго Шацимаркакис рече дека е неприфатливо да се прават пропусти како што е случајот со македонскиот идентитет во официјалните документи на комисијата.

  - Неприсуството на придавката „македонски“ во извештајот е неприфатливо. Мешовитиот комитет го разгледа ова прашање и разговаравме како може да се изнајде добро решение околу него, бидејќи тоа предизвика реакција тука во земјата и не сакаме имиџот на ЕК да биде нарушен, рече Шацимаркакис.

  Останува нејасно пратениците како ќе го состават заклучокот и како ќе се обратат до Европскиот Парламент и комисијата. Канал 5 дознава дека бугарските европратеници кои се дел од мешовитиот комитет инсистираат во заклучокот да не се користи терминот „македонски јазик“ туку да стои уставен јазик на државата. Но извори на
  Канал 5 велат дека тоа нема да помине кај мнозинството и тие ќе бидат надгласани. Македонските политичари на средбата со колеги од Брисел ја искористија можноста да упатат порака дека земјата треба што поскоро да ги започне преговорите со унијата.

  - Погрешен е концептот ако се планира да се врши притисок врз Македонија на овој начин. Сметам дека не треба да се удира но најчувствителното место на државата, а тоа е идентитетот, вели Андреј Петров СДСМ.

  - Ја охрабрувам Европската Комисија да ги почитува мерките и правилата на која таа е создадена, а тоа е да се почитуваат идентитетот на народите кои припаѓаат во нема, вели Никола Попоски министер за надворешни работи.

  - Не може поради едно билатерално прашање да се ставаат во залог евроинтеграциите на Македонија. Затоа сметам дека земјата во декември треба да добие датум за преговори, вели Теута Арифи вицепремиер за евро интеграции.

  Јорго Шацимаркакис видно потивок од тоа што сме научени да го гледаме доби опомена од македонските пратеници да внимава како се однесува со новинарите. Да не му се повтори инцидентот во Брисел. Шацимаркакис не сакаше да говори за случајот јавно тоа го остави да им го прераскажува на заедничката вечера со пратениците. Претходно европратениците имаа средба со премиерот Груевски.
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=82369

 3. #183
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beitrge
  13.284
  @ Zoran

  Bist du sicher, dass du deinen Profiltitel richtig geschrieben hast? Ich denke mir, dass du wohl eher "Aποχαιρετιστήρια Ελλάδα" schreiben wolltest.

  Heraclius

 4. #184
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Zitat Zitat von Heraclius Beitrag anzeigen
  @ Zoran

  Bist du sicher, dass du deinen Profiltitel richtig geschrieben hast? Ich denke mir, dass du wohl eher "Aποχαιρετιστήρια Ελλάδα" schreiben wolltest.

  Heraclius
  War wohl hungrig heute frh

  Ich sollte mir mal einen griechischen Gramma Prfer appen.

 5. #185
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beitrge
  13.284
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  War wohl hungrig heute frh

  Ich sollte mir mal einen griechischen Gramma Prfer appen.  Diese Korrekturen kosten im Fall was. Midestens ein Danke knntest du dafr springen lassen!

  Heraclius

  Ah, schon passiert. Daaaaaaaaaaaaanke, mein Freund.

  Heraclius

 6. #186
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Laut TV Sitel soll Jorgos das Treffen auf mazedonisch erffnet haben!!!!!?

  Шацимаркакис проговори на македонски
  04.11.2011 - 13:03 | Македонија
  Драго ми е што сум овде и што можам да кажам неколку зборa на македонски. Се уште вeрувам во брз прием на вашата земја во ЕУ и имам само една цел да и помогнам на вашата земја да се вклучи во ЕУ, рече европратеникот Јорго Шацимаркакис на денешната прес-конференција во Собранието зборувајќи на македонски јазик.


  Германскиот европарламентарец со грчко потекло, кој е копретседавач на Мешовитиот парламeнтaрeн комитет Македонија - ЕУ, посочи дека земјава бележи напредок на сите полиња, некаде повеќе, а некаде помалку, што е нотирано и во извештајот на Европската комисија.

  Шацимаркакис кажа дека на Европската комисија ќе и ја пренесе резолуцијата на Собранието на Македонија во која најостро се протестира поради неупотребата на придавката „македонски“ во последните три извештаи на Комисијата и оти се надева дека тоа ќе биде исправено во следниот извештај.

  Прашан дали ќе има последици неговото обраќање на македонски јазик во Грција, тој рече дека не се плаши од тоа бидејќи многу луѓе во Грција зборуваат македонски и немаат никакви проблеми, многу повеќе им е страв од реакцијата во Бугарија.
  Ша†има€какис п€огово€и на македонски | Sitel


  Auch das glaube ich erst wenn ich es sehe/hre!  Laut Augen/Ohrenzeugen soll Jorgos sogar sehr gut mazedonisch gesprochen haben, auf die Frage ob er sich von den reaktionen aus GR frchte: Dort wird auch so gesprochen....

  Шацимаркакис проговори македонски- не се плашел од Грција оти и таму се зборувало така

  Не само што потенцираше дека македонскиот јазик постои, Гркот Шацимаркакис докажа дека и одлично го зборува. Во обид тоа да и го предочи на Европската Комисија повеќе од симболично и сосема неочекувано европратеникот од Скопје на македонски му ги испрати сите пораки на Брисел.

  Она што го кажа е дека Бисел греши со изоставувањето на атрибутот македонски во последните три извештаи на земјава со што непринципиелно го негира македонскиот идентитет.

  До вчера препознатлив како контроверзен и скандалозен, Шацимаркакис во Македонја се одважи да признае дека македонскиот јазик се говори и во Грција, со што индиректно го потврди и македонското малцинство таму. Токму поради тоа не се плашел да говори македонски тука, ниту пак стравувал за реакциите во грчката јавност.

  Пораките се дел од заклучоците од дводневната дебата на мешовитото парламентарен комитет за европскиот извештај за Македонија. Изгласаа амандман до Европската Комисија од која бараат придавката македонски во иднина да биде дел од извештајот, но на состанокот како што веќе објави Канал 5, единствено бугарските европратеници не гласале за заклучоците. Тие инсистирале да не се користи терминот македонски јазик туку уставниот јазик на државата. Тие денеска молчеа додека Шацимаркакис имаше емотивна експлозија. Европратениците сметаа дека Македонија покажала напредок во сите области во извештајот и заслужува да ги започне преговорите во декември.

  Колку овдешните оптимистички пораки на евопарламентарците ќе допрат до Европската Комисија ќе се види веќе следниот месец кога ќе заседава советот на министри на земјите членки на ЕУ за преговорите за Македонија.
  http://www.time.mk/read/db37d73bd3/c...c65/index.html


  MEP Chatzimarkakis addresses press conference in Macedonian
  Skopje, 4 November 2011 (MIA) - I am glad to be here and that I am able to say a few words in Macedonian. Lately, there have been signals from Brussels that point to difficulties and I condemn this, because I still believe in the swift accession of your country in the EU. I have only one goal, and that is to help your country join the EU as soon as possible, Member of European Parliament (MEP) Jorgo Chatzimarkakis addressed Friday's press conference in Macedonian language.

  The German MEP of Greek descent, who co-chairs the Macedonia-EU Joint Parliamentary Committee, said the country registered progress in all areas, which has been noted in the European Commission report.

  "In general, the EC report is positive. Progress has been noted in all chapters, more in some, less in others. The truth is that the country is moving forward, and we are here to keep this up and help you", stressed Chatzimarkakis.

  Chatzimarkakis stressed he would convey to the EC the Macedonian Parliament's resolution, which protests the failure to use adjective "Macedonian" in the last three Commission reports, hoping this would be corrected in the next report.

  "At the Joint Parliamentary Committee we supported the amendment noting the Parliament's Resolution over the absence of term 'Macedonian' in the EC Progress Report. This adjective was used until 2009, but has been missing in the last three reports. We expect the Commission to note the negative perception by your citizens, taking it into consideration when preparing next year's report", added the German MEP.

  The meeting also focused on the Ohrid Framework Agreement implementation, cultural diversity, reforms in public administration and fight against corruption, civil society and media freedom, eurozone crisis and effects on the Western Balkan region, especially due to the situation in Greece. Transport corridors and the use of European funds for their realization were also tackled.

  At yesterday's meeting with Prime Minister Nikola Gruevski, MEP Chatzimarkakis congratulated the country's 20. independence anniversary and the Ohrid accord 10. anniversary, but also the fact there is no other EU candidate or member state which has such enormous Union support of 90 percent.

  "There are many EU member-states that dream of such high support", he added.

  Asked if he would suffer consequences in Greece due to his address in Macedonian language, Chatzimarkakis said he was not afraid since a lot of people in Greece speak Macedonian and have no problems, adding "I expect more problems in Bulgaria, since my pronunciation might resemble the Bulgarian one".

  "There are many people in Greece who speak Macedonian and there are no problems with the language, which is named Macedonian. One of the former foreign ministers proposed it is called Macedonian", underlined Chatzimarkakis.
  http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=88217252&lId=2


  Chatzimarkakis: Many People in Greece speak Macedonian
  Friday, 04 November 2011

  Greeks can pretend all they like... but in the end, they all end up speaking Macedonian

  Chatzirmakakis speaks Macedonian at a Press Conference: (he is of Greek ethnicity with German passport)

  I am glad to be here and that I am able to say a few words in Macedonian. Lately, there have been signals from Brussels that point to difficulties and I condemn this, because I still believe in the swift accession of your country in the EU. I have only one goal, and that is to help your country join the EU as soon as possible, Member of European Parliament (MEP) Jorgo Chatzimarkakis addressed Friday's press conference speaking Macedonian.
  The German MEP of Greek descent, who co-chairs the Macedonia-EU Joint Parliamentary Committee, said the country registered progress in all areas, which has been noted in the European Commission report.

  "In general, the EC report is positive. Progress has been noted in all chapters, more in some, less in others. The truth is that the country is moving forward, and we are here to keep this up and help you", stressed Chatzimarkakis.
  Chatzimarkakis stressed he would convey to the EC the Macedonian Parliament's resolution, which protests the failure to use adjective "Macedonian" in the last three Commission reports, hoping this would be corrected in the next report.

  "At the Joint Parliamentary Committee we supported the amendment noting the Parliament's Resolution over the absence of term 'Macedonian' in the EC Progress Report. This adjective was used until 2009, but has been missing in the last three reports. We expect the Commission to note the negative perception by your citizens, taking it into consideration when preparing next year's report", added the German MEP.

  The meeting also focused on the Ohrid Framework Agreement implementation, cultural diversity, reforms in public administration and fight against corruption, civil society and media freedom, eurozone crisis and effects on the Western Balkan region, especially due to the situation in Greece. Transport corridors and the use of European funds for their realization were also tackled.

  At yesterday's meeting with Prime Minister Nikola Gruevski, MEP Chatzimarkakis congratulated the country's 20. independence anniversary and the Ohrid accord 10. anniversary, but also the fact there is no other EU candidate or member state which has such enormous Union support of 90 percent.
  "There are many EU member-states that dream of such high support", he added.

  Asked if he would suffer consequences in Greece due to his address in Macedonian language, Chatzimarkakis said he was not afraid since a lot of people in Greece speak Macedonian and have no problems".

  "There are many people in Greece who speak Macedonian and there are no problems with the language, which is named Macedonian. One of the former foreign ministers proposed it is called Macedonian", underlined Chatzimarkakis.

  Perhaps too ironic, but Greece's ex PM Kostas Karamanlis had a grandmother who was ethnic Macedonian. In fact she didn't speak Greek. It was widely known that Karamanlis spoke Macedonian, however his anti-Macedonian stance was so great that it ruined his political career.
  http://macedoniaonline.eu/content/view/19525/1/

 7. #187
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beitrge
  16.454
  Was ist mit Jorgos nun los?
  Wieso nimmt er ihn pltzlich so tief in den Mund? Hat die Universitt Skopje ihm ein Diplom versprochen? Dann htte er ja eins

 8. #188
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Was ist mit Jorgos nun los?
  Wieso nimmt er ihn pltzlich so tief in den Mund? Hat die Universitt Skopje ihm ein Diplom versprochen? Dann htte er ja eins


  Das klingt als htte ihm das jemand aufgeschrieben...
  http://www.makedonija24.mk/?ContentId=8689

 9. #189
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beitrge
  16.454
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ja, er liest nur vor.
  Aber schon mutig sowas, nicht dass er dann noch gelyncht wird

 10. #190
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Ja, er liest nur vor.
  Aber schon mutig sowas, nicht dass er dann noch gelyncht wird
  Keine Angst, ich denke Yunan und Hippo werden schon die richtigen Leute kontaktiert haben

hnliche Themen

 1. Weshalb werden Nicht-Muslime als "Kafir" bezeichnet?
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 451
  Letzter Beitrag: 18.02.2012, 00:26
 2. Mercedes CLS350 CDI und eine mazedonische "Vollfahrzeugwsche"
  Von Zoran im Forum Autos, Motorrder und sonstiges mit Motor
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 01:04
 3. Antworten: 47
  Letzter Beitrag: 22.02.2009, 17:28
 4. Wann bezeichnet ihr euch als "REICH"...?
  Von absolut-relativ im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 25.08.2006, 11:18
 5. "Rote Barette" in Mord an Belgrader Journalisten C
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 24.11.2005, 17:43