BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 16

Srbizam

Erstellt von Krajisnik, 23.02.2005, 15:57 Uhr · 15 Antworten · 886 Aufrufe

Srbizam

Ukidanje „srbizama” u hrvatskom jeziku
    21. februar 2005.
    Hrvatsko Ministarstvo nauke odobrilo je novi hrvatski pravopis grupe autora kojim se, kako objašnjavaju autori, ukidaju svi „srbizmi” u hrvatskom jeziku, koji su do sada bili dopušteni kao takozvane „dublete”, javio je dopisnik agencije Srna iz Zagreba. Po novom pravopisu, koji bi u škole trebalo da bude uveden tokom ove godine, u Hrvatskoj će se pisati grješka, a ne greška, pogrješno, a ne pogrešno, strjelica, a ne strelica, podatci, a ne podaci, vrijedniji umjesto vredniji, rastavljeno ne ću, umjesto do sada neću.
    Autori, univerzitetski profesori Milan Moguš, Stjepan Babic i Sanda Ham, ističu da su se sve te, do sada dopuštene „dublete”, tolerisale u hrvatskom pravopisu zbog, kako navode, „zloglasnog Novosadskog dogovora iz 1960. godine, kojim su se u hrvatski jezik ´političkom odlukom´ uvukli ´ekavski oblici´”. U Hrvatskoj već postoje tri pravopisa, a školama je dopušteno da same odluče kojim će se koristiti u nastavi, što je izazvalo pravo „šarenilo” pravopisa. Matica Hrvatska sada priprema i četvrti pravopis hrvatskog jezika.

www.krajinaforce.com

Mare-Car

Re: Srbizam

Zitat Zitat von Krajisnik
    Po novom pravopisu u Hrvatskoj će se pisati pogrešno
    8) :wink:

Eh, ali koje su to budale kod vas u vladi??? Jes te ih vi birali, ili kako su se popeli gore??? Gde im je problem izmedju podatci ili podaci?? Isto se govori, znaci koji kurac oni seru? To cega se oni plase, taj takozvani "srbizam" se u drugim Zemljama zove Umgangssprache. Sve ono sto netreba, zato sto se ne govori i zato sto nije bitno za rec se ispusta u ekavskom. Ja i neznam zasta se vi jos drzite za onaj jekavski...jebote, ko da ne razumes kad kazem Mleko a ne Mlijeko. Ako se otpusti onaj IJ nista se nemenja u recima. To je totalna Glupost i samo politickog razloga.

Re: Srbizam

Zitat Zitat von Mare-Car
    Zitat Zitat von Krajisnik
    Po novom pravopisu u Hrvatskoj će se pisati pogrešno
    8) :wink:

Eh, ali koje su to budale kod vas u vladi??? Jes te ih vi birali, ili kako su se popeli gore??? Gde im je problem izmedju podatci ili podaci?? Isto se govori, znaci koji kurac oni seru? To cega se oni plase, taj takozvani "srbizam" se u drugim Zemljama zove Umgangssprache. Sve ono sto netreba, zato sto se ne govori i zato sto nije bitno za rec se ispusta u ekavskom. Ja i neznam zasta se vi jos drzite za onaj jekavski...jebote, ko da ne razumes kad kazem Mleko a ne Mlijeko. Ako se otpusti onaj IJ nista se nemenja u recima. To je totalna Glupost i samo politickog razloga.

Kod nas u vladi? Ja sam Srbin! I ja zivim u Nemackoj. Kako cu ja da ih biram? Ja kazem podaci. Pitaj njih zasto seru! Ja pricam ekavski. Pre sam pricao jekavski ali sad sam presao na ekavski.
    Vidis kakva je politika....

Mare-Car
    Nisam tebi reko,nego allgemein njima.

jugo-jebe-dugo
    Budale

Tja wo ein Kroate ist ,ist zugleich ein Ante PAvelic,sprich jeder Kroate ist ein Feind und damit mein ich auch die ,die so tun als wenn sie Serben mögen würden und auch mit ihnen abhängen,aber insgeheime dann Hass gegen unsere Heilige Rasse hegen!
    ZA KRALJA I OTADZBINU!

Hehehe...hohoho...

Cudne budale!!
    Ali, sto se vi samo cudite? Fasiti nikad nisu bile logicni...

Nek se uce sad taj njihov novi jezik. Za desetak godine prvi jezik ce im biti nemacki

mare, a jesu tvoji zemljaci bolji kada napadaju srbina sto ne prica ekavski?

Mare-Car
    Zitat Zitat von BalkanSurfer
    Jaoo, jaaaooooooooooooooooooooo, drugo je jedna budala, a drugo je vlada i cela zemlja!
    Nek ga napada, boli me kurac, to je onda sam kriv, ako mu se naopako okrene....

Zitat Zitat von Mare-Car
    Zitat Zitat von BalkanSurfer
    Jaoo, jaaaooooooooooooooooooooo, drugo je jedna budala, a drugo je vlada i cela zemlja!
    Nek ga napada, boli me kurac, to je onda sam kriv, ako mu se naopako okrene....
    ej pa barem smo istog misljenja oko te budale mada je meni gori onaj srbin sto dopusti da mu neko radi ijekavskog prigovara. jebo te to "svi srbi su braca". dobro to nikad nije bilo jer ce uvijek biti bosanac i siptar za vecinu u srbiji. a i to obadvoje znamo

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte