BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 49

Stanje u BiH - Mogucnost rata

Erstellt von Dinarski-Vuk, 12.10.2009, 11:55 Uhr · 48 Antworten · 3.588 Aufrufe

Stanje u BiH - Mogucnost rata

Pocelo se naveliko pisati o "novim ratovima", podjelama i slicnim stvarima.
    Zasto i kako bi doslo do novog rata?
    Na osnovu svih dosadasnjih mogucih pokazatelja. Naravno, da neki novi eventualni rat ne bi bio slican ovom zadnjem, jer su prilike sasvim drugacije, nema kriticne mase, bivse JNA i jos mnogo toga. Medjutim, kompletno se zaboravlja nova generacija, slobodno recimo nenormalnih ljudi, klinaca, koji su odrasli u duhu "kriminala i ubijanja". Isto tako se zaboravlja, da ta generacija nista lijepo nije dozivjela niti vidjela, nazalost. Meni se stalno namece pitanje, ako je nasa (i moja) generacija koja je prakticno odrasla u blagostanju i miru mogla napraviti ovake "pizdarije", kakve su se i desile, sta ce tek ovi "novi klinci" biti u stanju da urade? Isto se slazem, da je dosta rata onima, koji su ratovali, ali ovi novi nisu vidjeli rat ali su itekako osjetili posljedice. To ne bi bio neki klasicni rat, vec jedna verzija Palestine sa Gazom i Zapadnom Obalom u centralnoj Bosni i Bihackom dzepu. S'time ce neki, preuzeti ulogu izraelske drzave u tom slucaju. Prvo bi doslo do sukoba na relaciji "bosnjaka-hrvata", ali to nikada nece biti rat u pravom smislu rijeci nego socijalni nemiri, neredi, ubistva, progoni od strane policije itd. Sranje vec polako pocinje kroz utakmice, a klupko predvidjam, ce se poceti odmotavati negdje u aprilu il' maju 2010 godine, da bi doslo do kulminacije 2011 godine, kada ce biti ili rat ili konacno osamostaljenje Republike Srpske ili oboje.

... sanjaj, sanjaj...

Baksuz
    haha gledaj ti te opcije, il rat ili slobodna republika srpska
    meni to izgleda kao prijetnja..

U BiH ne postoji volja u narodu za rat, zaboravi to.

Vielleicht in 20 Jahren wieder.

Zitat Zitat von Baksuz Beitrag anzeigen
    haha gledaj ti te opcije, il rat ili slobodna republika srpska
    meni to izgleda kao prijetnja..
    Pa to j jedina mogucnost, da E-Rs postane kakva-takva nezavisna.

Samo realno pogledano:

Bosanski Hrvati nece dobiti vece ovlasti u BiH nego sto imaju (u smislu Entiteta) - moguci scenario postoji u lokalnom smislu i u jacanju opstina.

Ovi takozvano "okrsaji" su budalestina i nece imati nekakvog veceg efekta na politicki odnos - iako naravno srbi to pokusavaju naduvati (jadno, kako se koprcaju i prave slona od muhe).

Ako bi Dodik i bagra pocela nesto oruzano prditi, stajace sami.

CG nece zucnuti - a eto i Srbija nece nista poduzeti, jer bi tako izgubili i zadnju mrvicu kredibiliteta kojeg su postigli - a et i narodu u Srbiji je vis pun kurac herojstva u tudjim zemljama.

A i vojna struktura unutar BiH je razlicita od 1992. - tako da bi E-Rs samo izgubila - i to sve, sto je sa Daytonskim Sporazumom dobila.

Zakljucak je: odjebite ideje o nekakvim ratovima na tlu balkana.

Ponekad treba malo da dodje do rata. I zadnji rat je poceo nakon tekme Dinamo-Partizan mislim. Ili nek neka budala samo ubije par ljudi. I eto more brzo doc do sranja! Da su u Sirokom vise ljudi poginuli. Ko zna sta bi sad bilo!

GURU

Zitat Zitat von Hrvat4you Beitrag anzeigen
    Ponekad treba malo da dodje do rata. I zadnji rat je poceo nakon tekme Dinamo-Partizan mislim. Ili nek neka budala samo ubije par ljudi. I eto more brzo doc do sranja! Da su u Sirokom vise ljudi poginuli. Ko zna sta bi sad bilo!

Ja neznam koliko je tebi godina - ali mislim da si prosti, glupi balavac, koji grije svoja muda u dijaspori - bilo bi zahtjevno da odes malo u svoj zavicaj pa da posjetis dom veterana ili nesto tako, pa da popricas s ljudima, koji su dozivjeli rat u stvarnosti - pa nebi pricao takve budalestine

Zitat Zitat von corvus Beitrag anzeigen
    Ja neznam koliko je tebi godina - ali mislim da si prosti, glupi balavac, koji grije svoja muda u dijaspori - bilo bi zahtjevno da odes malo u svoj zavicaj pa da posjetis dom veterana ili nesto tako, pa da popricas s ljudima, koji su dozivjeli rat u stvarnosti - pa nebi pricao takve budalestine
    Odjebi, pricaj ko covjek a ne ko Majmun. Uvjek nesto seres. Tvoje sranje necu ni citat. Ides na Igno. Nemoras se trudit vise!!

Mislim da neki imaju problema sa citanjem i pogresno interpretiraju. Sa vojne tacke gledista, ne vidim nikakvu opasnost od novog sukoba, barem za sada.
    Ajmo sagledati jos nekih mogucih scenarija. RS da se odcijepi od BiH treba referendum u Republici Srpskoj, sad se postavlja pitanje, da li oni ti mogu? Posto vec postoje zajednicka ministarstva na nivou BiH-a, trebaju te nadleznosti da prvo prenesu na RS (znaci valuta, pasosi, reg.oznake, vojska, lk -saobracajne-vozacke) itd. U Republici Srpskoj odlucuju srbi, bosnjaci i hrvati za nezavisnost. Privatna imovina bosnjaka u RS-u je recimo 15%, ali tako isto dobiva drzavne i drustvene imovine, koje srbi sada smatraju svojima.

Drugi scenarijo (gotovo iskljuceno) RS proglasava nezavisnost preko noci, mozda se koristi neki povod ili odlucan akt medjunarodne zajednice protivh njih, napetost, barikade i carapasi sa automatskim oruzjem, par rafala sa Lukavice prema Dobrinji, stradaju povratnici u muckim nocnim napadima, ali samo nekolicina, gore dzamije, sve je niskog inteziteta, blago nocno puskaranje i pokoja rucna bomba, ekstremisti na bosnjackoj strani vide svoju sansu, vehabisti pod uticajem Saudijske Arabije, te druga grupa islamskih fanatika pod okriljem vrlo prisutne iranske obavjestajne sluzbe, formiraju se islamske milicije po uzoru "hezbolaha" u Libanonu, komandosi iz Irana vode glavnu rijecu u teroristickim napadima na strateske objekte u RS-u. Hrvatska cuti i ceka razvoj situacije, ali njene oruzane snage se gomilaju na Savi i granici Republike Srpske. U Srbiji demonstracije podrske sakupjaju se dobrovoljci, ali srbijanska vlada blokira granice sa RS-om pod pritiskom NATO-a i EU. NATO avioni ponovo patroliraju iznad BiH ...

Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte