BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

Tropoje Terroristen sprengen die Kosovo Strom Versorgung

Erstellt von lupo-de-mare, 05.08.2005, 15:35 Uhr · 1 Antwort · 669 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Tropoje Terroristen sprengen die Kosovo Strom Versorgung

  Der Banditen Clan der Haklajs hat ja Tropoje fest im Griff, wo auch das Elternhaus von Salih Berisha steht. Von dort wurden der Waffen Schmuggel schon immer organisiert.

  Jetzt sprengen die verdummten Nord Albanischen Banditen Clans, die wichtigste Strom Versorung in den Kosovo.

  Damit verhindert man, das sich die Noch Mafia Regierung von Fatos Nano durch den Energie Verkauf in die Mafia Region: Kosovo noch schnell bereichet. Albanien braucht selbst seinen Strom und besonders im Sommer.

  Faqja 3 - FAQE E PARE

  Gusht 5, 105

  Banorėt: Shpėrthimi ka ndodhur rreth dy javė mė parė

  Tropojė, 50 kile tritol shtyllės sė tensionit tė lartė  TROPOJE

  Rikthehet pas afro njė viti nė Tropojė, hedhja nė erė me tritol e shtyllave elektrike. Njė sasi prej rreth 50 kilogramė eksploziv e vendosur nė afėrsi tė fshatit Mollė e Kuqe ka bėrė qė tė rrėzohet njė shtyllė e tensionit tė lartė tė linjės Shqipėri-Kosovė. Por, ndryshe nga ē'u njoftua dje zyrtarisht, eksplozivi ėshtė vėnė afro dy javė mė parė nė tri kėmbė e shtyllės dhe gjatė kėsaj periudhe ajo ka vazhduar tė jetė e dėmtuar, por askush nuk ka mėsuar pėr dėmin. Vetėm pas rrėzimit tė shtyllės, tė mėrkurėn nė mbrėmje, ėshtė mėsuar gjithēka. Policia nuk ka marrė vesh gjė pėr tri shpėrthimet e njėpasnjėshme nė kėmbėt e shtyllės. Kjo, nga vendi ku ishte vendosur tritoli e deri nė qytet (ku mendohet se ka qenė patrulla me e afėrt e policisė) nuk ėshtė dėgjuar gjė dhe askush nuk ka sinjalizuar uniformat blu pėr ngjarjen. Banorėt e fshatit Mollė e Kuqe, komuna Bujan, kanė vėnė re tė mėrkurėn nė mbrėmje se, rreth 400 metėr nga shtėpitė e tyre ėshtė rrėzuar njė shtyllė e tensionit tė lartė, e linjės Fierzė-prizren. Ata kanė parė qė, kanė marrė flakė disa shkurre, tė cilat janė nxezur nga tensioni i lartė. Menjėherė ėshtė sinjalizuar policia, e cila dje nė mėngjes ka shkuar nė vendngjarje. Uniformat blu tė Bajram Currit, si dhe specialistė tė KESH-it, kanė vėnė re se, nė vendin e quajtur Arvejė, pranė Mollės sė Kuqe, ishte hedhur nė erė me eksploziv njė shtyllė e tensionit tė lartė e linjės 220 kilovolt, e linjės ndėrkombėtare Fierzė-Prizren. Ndėrsa specialistėt e energjitikės kanė nisur tė evidentojnė dėmet dhe tė mendojnė pėr masat qė duhen marrė, policia ka nisur hetimet. Uniformat blu kanė pyetur dje rreth 20 vetė nga Molla e Kuqe, por nuk ka rezultuar asnjėri prej tyre si autor i mundshėm. Thjesht janė informuar se, kanė dėgjuar tri shpėrthime njėra pas tjetrės afro dy javė mė parė. Njė vit mė parė, po nė komunėn Bujan, ėshtė hedhur nė erė me eksploziv njė tjetėr shtyllė e tensionit tė lartė, e tė njėjtės linjė, por dėmi ka qenė mė i vogėl.

  Shpėrthimi
  Policia e Tropojės dhe KESH-it, megjithėse kanė menduar se shtylla ishte hedhur nė erė njė natė mė parė nga banorėt e fshatit, ėshtė mėsuar se shpėrthimet janė dėgjuar para afro dy javėsh. Ka qenė mesnatė, kur tri shpėrthime eksplozivi tė njėpasnjėshme janė dėgjuar nė fshatin e komunės Bujan. Banorėt kanė dalė pėrjashta, me frikėn se dikujt ia kishin vendosur nė banesė, por nuk kanė vėnė asnjė alarm. As tė nesėrmen nuk ėshtė folur pėr njė gjė tė tillė, ndėrsa pėr shtyllat, askujt nuk i ka shkuar mendja. Siē duket, efekti i tritolit "nuk ka qenė i menjėhershėm", pasi shtyllės i ka mbetur njė kėmbė e paprekur dhe e ndihmuar nga telat ka mbetur nė kėmbė. Burime nga policia e Tropojės kanė pohuar se, eksplozivi ishte vėnė nė tė katėr kėmbėt e shtyllės, por nė njėrėn prej tyre ai nuk ishte aktivizuar. Kjo duket se ka bėrė qė ajo tė mos bjerė menjėherė nė tokė, por vetėm pas disa ditėsh. Sipas burimeve policore, duke parė dhe sasinė e tritolit tė pa aktivizuar, autorėt e kėsaj ngjarjeje kanė pėrdorur 50 kilogramė eksploziv, i cili ka dhėnė dhe efektin e tij.

  Policia
  Komisariati i Tropojės ėshtė vėnė nė alarm pas sinjalizimit pėr shtyllėn e rrėzuar nga eksplozivi. Sipas uniformave blu, hetimet kanė nisur dhe po zhvillohen intensivisht, por ėshtė e vėshtirė tė zbulohen motivet dhe autorėt. Tė njėjtat burime kanė pohuar se nė vendin e ngjarjes, nuk ėshtė gjetur asnjė gjurmė, si dhe nė momentin e shpėrthimit, policia nuk ėshtė njoftuar. Shtylla e rrėzuar nė Mollė tė Kuqe, duket se nuk do tė riparohet shumė shpejt. Gjatė ditės sė djeshme, ėshtė hartuar plani i punės i brigadės sė mirėmbajtjes sė tensionit tė lartė. Ndėrsa nga KESH-i, pritet tė shkojė sot nė Tropojė baza e dukur materiale. Gjithsesi, shtylla tashmė ndodhet e rrėzuar dhe nga ajo nuk importohet, as nuk eksportohet energji elektrike.


  "Punėtorėt e KESH, destabilizimi dhe marrėveshja"

  Ja tri pistat ku po heton policia
  Policia e Tropojės ka nisur menjėherė hetimet pėr hedhjen nė erė tė shtyllės pranė fshatit Mollė e kuqe. Burime zyrtare nga Komisariati i Tropojės kanė bėrė tė ditur se, po hetohet nė tri pista, megjithėse pėr asnjėrėn, deri dje nė mbrėmje nuk ka mundur tė sigurojė asnjė provė. E para, sipas uniformave blu, po hetohet nėse ndonjė nga punonjėsit e KESH-it ka pasur probleme pune me ndėrmarrjen e tij. Pista e dytė, sipas policisė, ėshtė sabotimi nga persona tė veēantė i linjės qė ka rėndėsi tė madhe, me qėllim qė tė cėnoje dhe marrėveshjen e bashkėpunimit mes KESH-it dhe KEK-ut (Koorporata elektroenergjitike e Kosovės). Ndėrsa pista e tretė, sipas policisė, ėshtė ajo e vėnjes sė eksplozivit nė shtyllė, prishja e qetėsisė publike, destabiliteti dhe krijimi i kaosit. Nė fakt, nė Tropojė saherė ėshtė vėnė tritol nė shqyllat elektrike, ėshtė thėnė vetėm se, aktet kanė pasur pėr qėllim destabilizimin.


  Pas shumė orėsh kthehet energjia

  Rrufeja lė Qarkun e Dibrės pa drita
  BURREL - Ka mjaftuar njė rrufe, qė qarku i Dibrės tė zhytet nė errėsirė tė plotė. Burime tė Distrikti Elektrik i Burrelit, kanė bėrė tė ditur se, sot nė orėt e para tė mėngjesit, si rezultat motit tė keq, njė rrufe ka goditur njė transormator tė fuqishėm nė nėnstacionin e Suēit, duke shkatuar njė zjarr tė mėnjherėshėm. Kjo ėshtė shoqėruar edhe me djegjen e transformatorėve tė tjerė mė tė vegjėl dhe ka zhytur nė errėsirė tė plotė tre rrethet e prefekturės, Dibrėn, Burrelin dhe Bulqizėn. Pas shpėrthimit tė zjarrit, specilistėt e nėnstacionit kanė realizuar ndėrprerjen e energjisė, duke shmangur njė sėrė avarishė tė tjera. Sipas Sekretarit tė Prekturės sė Dibrės, Xhelal Pali, "ėshtė djegur trasfomatori qė realizonte dėrgimin e energjisė trasformatorėve tė tjerė, me kapacitet 5.1, 5.6 dhe 5.1 kilovolt, si dhe ėshtė dėmtuar edhe rrjeti i 110 kilovolt i shpėrndarjes. Kėshtu, qarku i Dibrės ka mbetur nė errėsirė pothuajse gjithė ditėn. Megjithėse transformatori i madh i Suēit dhe disa tė tjerė mė tė vegjėl kanė dalė jashtė funksionimit, specilaistėt e KESH-it kanė ndėrhyrė pėr tė ndihmuar popullatėn. Ata kanė marrė njė transformator, Shkodėr, njė nė Dibėr, si dhe disa thika nė Suē, duke bėrė qė nė orėt e pasdites tri rretheve tė qarkut t'u kthehet energjia.

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Fortsetzung heute in der Albaner Presse.

  Und wie immer waren dabei die durchgeknallten Hirnis aus der kriminellsten Region von Europa: Einwohner von Bajram Curri und Tropoje


  Explosives at Energy Line Placed Days Ago

  TIRANA - The high-voltage pylon no: 21 of the 220 kW interconnection line linking Albania with Kosovo has been exploded some days before but it fell down only Wednesday evening, sources from Ministry of Public Order said. The attack against the main energy importation line is actually being investigated by a group of experts from the anti-terror office at the Ministry of Public Order who said that there is still no a clear motive behind this criminal act and about its authors

  TROPOJE/ Policia ende asnjė pistė konkrete pėr zbardhjen e shpėrthimit

  Atentati, shoqėrohen 20 vetė
  Pyeten edhe punonjėsit e larguar tė KESH  TROPOJE

  Policia e Tropojės ka shoqėruar deri dje nė mbrėmje, rreth 20 persona tė dyshuar se mund tė kenė lidhje me hedhjen nė erė tė shtyllės sė tensionit tė lartė, nė fshatin Mollė e Kuqe. Megjithėse janė marrė nė pyetje pėr orė tė tėra, ende nuk ka asnjė pistė konkrete nga policia, lidhur me hetimin. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisė sė Kukėsit, e cila ka nė vartėsi Tropojėn, kanė bėrė tė ditur pėr Gazetėn Shqiptare se, njė pjesė e tė shoqėruarve janė nga fshati ku ka ndodhur shpėrthimi, disa janė ish-punonjės tė filialit Elektrik tė Bajram Currit, si dhe njė pjesė, nga tė dyshuarit e hedhjes nė erė tė shtyllave vitet e fundit. Por, me gjithė pyetjet e stėrgjatura, tė shoqėruarit nuk kanė nxjerrė asgjė nė dritė pėr policinė. Shtylla e tensionit tė lartė, e hedhur nė erė nė Tropojė, ėshtė e linjės ndėrkombėtare Fierzė-Prizren. Ajo ėshtė rrėzuar tė mėrkurėn rreth orės 21 dhe vetėm kur shkurret kanė marrė flakė nga tensioni i lartė, ėshtė marrė vesh. Ndėrsa eksplozivi, asaj i ishte vėnė rreth dy javė mė parė. Banorėt e Mollės sė Kuqe kanė dėgjuar tri shpėrthime tė njėpasnjėshme, por nuk kanė kuptuar se ku kishin ndodhur. Ndėrsa policia e Bajram Burrit nuk ishte njoftuar pėr shpėrthimet. Shtylla ka mbetur vetėm nė njėrėn kėmbė dhe e mbajtur nga pėrcjellėsit e energjisė, ka qėndruar nė kėmbė deri tė mėrkurėn, kur ka nisur era e fortė, e cila e ka rrėzuar.

  Shoqėrimet
  Shpresa mė e madhe e policisė sė Bajram Currit ka qenė identifikimi i autorit, duke bėrė lidhjen me atentatet e mėparshme. Uniformat blu kanė shoqėruar edhe dje personat qė kanė shoqėruar sa herė janė hedhur nė erė me eksploziv shtyllat elektrike nė Tropojė. Ata janė pyetur pėr orė tė tėra, por edhe kėsaj here, ashtu si mė parė, ata janė lėnė tė lirė, pasi nuk ka pasur asnjė provė pėr t'i mbajtur mė gjatė. Grupi i dytė i tė shoqėruarve, janė disa banorė tė fshatit Mollė e Kuqe dhe tė rinj nga Bajram Curri, persona qė janė tė skeduar nga policia si njerėz problematikė. Ndėrsa kategoria e tretė, qė e ka ēuar nė 20 numrin e tė shoqėruarve, kanė qenė disa ish-punonjės tė filialit elektrik tė Tropojės, tė cilėt ishin shkarkuar nga puna dhe qė kishin shprehur pakėnaqėsi. Kėta tė fundit kanė qenė tė dyshuar, pasi ėshtė dyshuar se mund tė jenė hakmarrė pėr heqjen nga puna. Gjithsesi, tė dyshuarit janė pyetur pėr shumė orė dhe mė pas janė lėnė tė lirė, pasi nuk kanė ndihmuar aspak policinė me dėshmitė e tyre. Ndėrkaq, sipas tė njėjtave burime, janė marrė kampione nga eksplozivi i gjetur nė vendin e ngjarjes dhe ėshtė dėrguar nė Laboratorin Qendror tė Kriminalistikės nė Tiranė, ku do tė bėhet krahasimi me lėndėn plasėse tė gjetur nė vendet ku janė hedhur nė erė shtyllat tjera. Megjithatė edhe nėse eksplozivi ėshtė i njėjtė, policinė nuk e ndihmon aspak ky fakt, pasi pėr atentatet e para, nuk ėshtė identifikuar asnjė autor.

  Hetimi
  Megjithėse nuk ka pasur asnjė rezultat konkret deri nė orėt e vona tė mbrėmjes sė djeshme, Policia e Tropojės vazhdon tė hetojė nė tri pistat qė ka publikuar menjėherė pas rrėzimit tė shtyllės nga tritoli qė plasi dy javė mė parė nė kėmbėt e saj. Burime zyrtare nga Komisariati i Tropojės kanė bėrė tė ditur se, po hetohet nė tri pista, megjithėse pėr asnjėrėn, deri dje nė mbrėmje nuk ka mundur tė sigurojė asnjė provė. E para, ėshtė hetimi nėse ndonjė nga punonjėsit e KESH-it ka pasur probleme pune me ndėrmarrjen e tij, kryesisht ata tė larguarit nga detyra. Pista e dytė, sipas tė njėjtave burime, ėshtė sabotimi nga persona tė veēantė i linjės qė ka rėndėsi tė madhe, me qėllim qė tė cėnojė dhe marrėveshjen e bashkėpunimit mes KESH-it dhe KEK-ut (Korporata Elektroenergjitike e Kosovės). Ndėrsa pista e tretė, sipas policisė, ėshtė ajo e vėnies sė eksplozivit nė shtyllė, prishja e qetėsisė publike, destabiliteti dhe krijimi i kaosit.


  Pasojat bien pėrsėri mbi banorėt

  Rrėzimi i shtyllave sėrish nė Tropojė
  Qė prej vitit 2000, nė rrethin e Tropojės, kryesisht nė linjėn e tensionit tė lartė, janė hedhur nė erė disa shtylla dhe pėr kėtė, deri sot, askush nuk ėshtė ndėshkuar, madje as identifikuar si autor ngjarjeje. Duket se kjo tashmė ėshtė kthyer nė njė modė, dhe ka tė ngjarė qė autorėt e bėjnė njė veprim tė tillė, vetėm pėr tė "kaluar kohėn". Nė fund tė fundit, pėrveē dėmit ekeonmik qė i shkaktohet KESH-it, edhe vetė autorėt i ndjejnė pasojat, pak orė mė pas. Kjo, pasi mė e pakta, ata vuajnė orarin e zgjatur tė mungesės sė energjisė nė shtėpitė e tyre. Por, duket se kjo nuk u bėn mė pėrshtypje dhe argėtohen duke hedhur nė erė shtyllat e energjisė elektrike. Kjo duket qartė, pasi deri mė sot, nuk ka rezultuar asnjė motiv tjetėr, i cili ėshtė konfirmuar zyrtarisht nga policia.

Ähnliche Themen

 1. Im Kosovo gehen die Lichter aus! Kein Strom mehr
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 25.06.2015, 19:26
 2. Kein Strom für Serben im Kosovo
  Von Mastakilla im Forum Kosovo
  Antworten: 94
  Letzter Beitrag: 11.12.2013, 17:36
 3. Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 26.04.2009, 14:32
 4. Wann gibts in Kosovo richtig strom?
  Von John Wayne im Forum Kosovo
  Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 13.02.2009, 14:16
 5. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 16.01.2005, 17:09