covic, ernannter "Koordinator für Kosova-problem"
muss gehen,da er keine erfolge nachweisen konte in bezug auf kosova,
zudem soll sich seine sozialdem. partei mit der partei von kostunica gestritten haben, so dass die covic-pareti aus der koalition rausgegangen ist.


Nebojsha Ēoviq shkarkohet nga posti i kryetarit tė Qendrės Koordinuese serbe pėr Kosovėn Aktuale

Qeveria e Serbisė e ka shkarkuar sot Nebojsha Ēoviqin nga funksioni i kryetarit tė "Qendrės Bashkėrenduese tė shtetit pėr Kosovėn" dhe tė Trupit Bashkėrendues pėr komunat Preshevė, Bujanoc e Medvegjė...


Ky vendim ėshtė rezultat i refuzimit tė deputetėve tė Partisė
Socialdemokrate, kryetar i sė cilės ėshtė Ēoviq qė tė hėnėn e shkuar tė votojnė pėr pezullimin e Ligjit mbi Industrinė e Naftės tė Serbisė e cila, nga njė tetori, pushon tė jetė ndėrmarrje publike dhe krijohen mundėsi pėr privatizimin e saj. Kryeministri i Serbisė, Vojisllav Koshtunica i ka ftuar tė martėn tė gjithė pėrfaqėsuesit e Partisė Socialdemokrate qė tė japin dorėheqje nga funksionet nė institucionet qeveritare, me arsyetimin se kjo parti nuk po e mbėshtet mė Qeverinė e Serbisė.
Ndaj kėtij paralajmėrimi tė Koshtunicės kanė reaguar dje drejtuesit e kėsaj partie - se asnjė funksionar i Partisė Socialdemokrate nuk do tė jap dorėheqje nga postet nė institucionet shtetėrore. Anėtari i Kryesisė sė kėsaj partie, Sllobodan Orliq e ka ftuar kryeministrin Koshtunica qė t'i shkarkojė ata nėse dėshiron, dhe vetė tė jap dorėheqje. Orliq e ka lexuar letrėn e kryetarit tė partisė, Nebojsha Ēoviq drejtuar Koshtunicės ku ka cekur se Partia Socialdemokrate nuk ka votuar pėr pezullimin e Ligjit, sepse kjo nuk ka qenė nė harmoni me marrėveshjen me kėtė parti dhe sindikatėn. Qeveria e Serbisė i ka propozuar Kėshillit tė Ministrave tė Unionit serbomalazez qė Sllobodan Orliq tė shkarkohet nga posti i drejtorit tė Drejtorisė pėr Informim nė kėtė qeveri. Mirėpo nuk ka njoftime nėse ėshtė marrė vendimi pėr shkakrimin edhe tė 19 pėrfaqėsuesve tė kėsaj partie nga organėt qeveritare, ashtu siē ka kėrkuar kryeministri serb.
Kjo ėshtė tronditja e parė serioze e kabinetit qeveritar tė
Koshtunicės qė nga formimi i cili po qeverisė me mbėshtetjen e socialistėve tė Millosheviqit./f.musliu/

http://www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=24561