Alöso der Drogen Gangster ein Voll Idiot im übrigen, ist ja von der alten Fatosi Regierung und betreibt eigene Schmuggler Boote zum Schmuggel u.a. von Drogen.

Cannabis, Gjinushi excluded for two weeks from the Parliament
The Social-democrats’ leader Skėnder Gjinushi, is been lay off the Parliament’s work based on a decision taken yesterday by the Parliamentary bureau.The cause of such a bureau’s decision is a conflict which almost degenerated on boxing between the Minister of Internal Affairs, Sokol Olldashi and the Social-democrats Party’s leader Skėnder Gjinushi. On the last week Wednesday parliamentary session, during the replicas exchange, Gjinushi has used a very offensive vocabulary toward the Minister Olldashi and the Parliamentary Leader, Jozefina Topalli. According to the regulation, when one deputy insults the other one, based also on the evidences, the bureau is the responsible institution which decides on a penalization of him, and usually is two weeks excluded by the Parliament. On the last Thursday parliamentary session, during the debates on voting the anti-cannabis’s law, when it is foreseen the penalizations on all those commune’s leaders and Municipalities on the zones of whom there are found to grown cannabis, are targeted the first conflict signs. But the real conflict between Olldashi and Gjinushi have started because of an accuse that Olldashi have thrown on Gjinushi’s addresse. The initiator of opposing such a law approves has been Gjinushi. While Olldashi was accusing Gjinushi of being against such a law because of the conflict of interests. According to Olldashi, Gjinushi has leaded the illegal speed boat traffic, and nobody knows what was in there. Such an accuse, has caused Gjinushi reaction, on getting up and calling Olldashi the bandit Minister whose relations with the organized crime are very tough, mentioning here even the Lazarat village, that according to Gjinushi the Minister has close relations with the village’s criminals. The accuses have been directed deeper even on the Prime Minister, thus calling him “the washbowl’s leader”. Later on was the Parliamentary’ head that declared to Gjinushi that she was going to call the bureau on discussing such insults and thus penalizing him, while Gjinushi was directed to her using very insulting tones and disrespecting the Parliamentary regulation. The conflict had still continued degenerating on the point of confrontations, but the interventions of the others deputies prevented the “show”. Only on the lasts months the bureau has taken penalized some deputies, best part of which has been done during the parliamentary crises of this year.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...id=25902&lang=

Skafet e drogės, Gjinushi jashtė parlamentit
Kreu i socialdemokratėve Skėnder Gjinushi ėshtė pezulluar pėr dy javė nga punimet e parlamentit pėr shkak tė njė vendimi qė ėshtė marrė dje ngė Byroja Parlamentare. Shkak pėr vendimin e Byrosė parlamentare ėshtė njė sherr qė gati ka degjenuar nė grushta mes Ministrit tė Brendshėm Sokol Olldashi dhe kreut tė Partisė Socialdemokrate Skėnder Gjinushi. Nė seancėn parlamentare tė sė enjtes sė javės sė shkuar, gjatė shkėmbimit tė replikave Gjinushi ka pėrdorur njė fjalor tė rėndė ndaj Ministrit Olldashi dhe kryeparlamentares Jozefina Topalli. Sipas rregullores, nė rastin kur njė deputet fyen njė tjetėr, nė bazė edhe tė provave ėshtė byroja ajo qė vendos pėr njė penalizim tė tij dhe qė zakonisht shkon deri nė dy javė pezullim nga parlamenti. Nė seancėn e tė enjtes sė shkuar, gjatė debatit pėr tė votuar ligjin antikanabis nė bazė tė tė cilit penalizohen tė gjithė ata krerė Komunash dhe Bashkish nė zonat e tė cilėve zbulohet qė rritet kanabis janė shėnuar edhe shenjat e para tė sherrit. Por sherri mes Olldashit dhe Gjinushit ka nisur pėr shkak tė njė akuze qė Olldashi ka hedhur nė adresė tė Gjinushit. Ishte fillimisht Gjinushi ai qė ka kundėrshtuar miratimin e njė ligji tė tillė. Ndėrsa Olldashi i ėshtė drejtuar Gjinushit se ėshtė kundėr kėtij ligji sepse ka konflikt interesash. Sipas Olldashit, Gjinushi ėshtė marrė me skafe dhe askush nuk e di ēfarė ka patur aty brenda. Njė akuzė e tillė ka bėrė qė Gjinushit tė ngrihej nga vendi i tij dhe tė shprehej se Olldashi ėshtė njė ministėr bandit qė ka lidhje me krimin e organizuar duke pėrmenduar kėtu edhe fshatin Lazarat, qė sipas Gjinushit, me kriminelėt e kėtij fshati Olldashi ka shumė lidhje. Akuzat kanė shkuar edhe mė tej, duke iu adresuar kėtė herė edhe kryeministrit Berisha dhe duke e quajtur kėtė tė fundit si kryelegen. Mė pas, ishtė kryeparlamentarja ajo qė i ėshtė drejtuar Gjinushit se pėr kėto fyerje do tė mblidhte buronė parlamentare pėr ta penalizuar, ndėrsa Gjinushi i ėshtė drejtuar me tone fyese qė regulloren t’ia tregonte sė ėmės. Sherri ka vazhduar sėrish, pasi Gjinushi i ėshtė drejtuar Olldashit qė mund tė ēonte deri nė konfrontim, por ndėrhyrja e deputetėve tė tjerė ka bėrė qė situata tė qetėsohej. Vetėm nė muajt e fundit, byroja parlamentare ka marrė vendime pėr penalizim pėr disa deputetė , pjesa mė e madhe e tė cilave janė bėrė nė krizėn parlamentare tė kėtij viti.