BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 7 ErsteErste 1234567 LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 64

Umro je Ante Markovic

Erstellt von Mastakilla, 28.11.2011, 18:10 Uhr · 63 Antworten · 5.617 Aufrufe

Zitat Zitat von Josip Frank Beitrag anzeigen
    genau......von Tito bis Markovic......alles Visionäre....

Ps....das nennt man verschleppte Insolvenz
    ma ja tudman politicar prva klasa komunjar i on bio jaran nemoj to zaboravit.cak i udbasa stavio na scene..
    p.s verschleppte insolvenz in wie fern in dem er versucht hat zu retten was zu retten war..

man kann sich auch vieles schön reden. Wir Kroaten und die Slowenen haben die Schnauze voll gehabt von dieser seit 1918 anhaltenden Politik ....

Letzter jugoslawischer Premier Ante Markovic gestorben - Europa - derStandard.at
    Ja, die armen Kroaten und Slowenen, die mit dem höchsten BIP in Jugoslawien leben mussten...wie konnte man nur

Mir kommen jedes mal die Tränen, wenn ich daran nur denke

Zitat Zitat von Dinarski-Vuk Beitrag anzeigen
    Smjesno mi je kad dijaspora vadi zakljucke iz dojclanda, smjesno. Ali evo da ti jos jednu stvar ispricam, Markovicev cilj je bio provesti liberalizaciju trzista, tako da je stvoreno privatno vlasnistvo ili sto danas zovu novo "pljacka drzave", tada su otvorene karte za kupovinu. Taj tvoj "zli" Markovic (kojeg jedino znas sa internetskih izvora), okretao je Jugoslaviju trzisnom gospodarstvu, tj. da da nije bilo rata, SFRJ bi se razdruzila u konfederativnu zajednicu, bile bi sacuvane trgovinske veze, carinska unija i naravno ne najmanje vazno - puno vise ljudskih zivota.
    .........das Kind war in den Brunnen gefallen....und Markovic wollte etwas retten, was nicht mehr zu retten war...also von daher ist die Aussage Visionär nicht angebracht.

.........das Kind war in den Brunnen gefallen....und Markovic wollte etwas retten, was nicht mehr zu retten war...also von daher ist die Aussage Visionär nicht angebracht.
    Markovic und retten...

Daj mi neke primjere, ja sam tebi odgovorio argumentima (nemoras se slagati), ali ovako moze svako bubniti "nije mogao spasiti nista vise", trazim primjere i argumente Josipe. Znam dobro to vrijeme i mogu ti reci, da je on bio jedini politicar koji je pokazivao entuzijazam i optimizam, nasuprot namgrdodjenim i prijetecim komunjarama, kasnije umotanim nacionalistickim mantilom. Ja licno (a i mnogo ljudi isto u to vrijeme) smatram posebno vrijednim, sto je Markovic motivirao ljude i ponovno im ulio nadu, ali to nemozes jednostavno razumjeti, kada nisi zivio u tom sistemu i ponavljam , nije ni tad sve bilo sjajno, daleko od toga, ali nije sve tako crno kako ovdje opisivas.

Mislim ruku na srce, da je nepotrebno raspravljati o hipotetskom ulasku Jugoslavije u EU i o njenom raspadu, to su price za djecu tipa "sta bi bilo da ... bla bla etc.". Mislim da je svima jasno da je raspad bio nezbjezan, to ovdje niko nespori, pa ni ja. Ali pravo je pitanje zasto u novostvorenim nacionalnim drzavama nije bilo dovoljno razuma da se primjene barem neke ideje Ante Markovica? Njegov model privatizacije, koliko bi on bio ekonomski uspjesan moze se raspravljati, ali barem ne bi doveo do moralne propasti drustva kakvu imamo danas.

Also wenn man versucht was zu ändern und es nicht klappt ist man kein visionär.Ist mir neu

kenozoik
    Zitat Zitat von Dinarski-Vuk Beitrag anzeigen
    Smjesno mi je kad dijaspora vadi zakljucke iz dojclanda, smjesno. Ali evo da ti jos jednu stvar ispricam, Markovicev cilj je bio provesti liberalizaciju trzista, tako da je stvoreno privatno vlasnistvo ili sto danas zovu novo "pljacka drzave", tada su otvorene karte za kupovinu. Taj tvoj "zli" Markovic (kojeg jedino znas sa internetskih izvora), okretao je Jugoslaviju trzisnom gospodarstvu, tj. da da nije bilo rata, SFRJ bi se razdruzila u konfederativnu zajednicu, bile bi sacuvane trgovinske veze, carinska unija i naravno ne najmanje vazno - puno vise ljudskih zivota.
    a prika... nema smisla... pusti...

neman razloga da stitin komunizam... ali nek se zna da je markovic odigra neku ulogu pri stvaranju samostalne republike hrvatske... ako je nekim izjavama vjerovat...

a dijaspora... ono... dijaspora... kuzis

nek pociva u miru, sta cu mu ja...

Zitat Zitat von batakanda Beitrag anzeigen
    a prika... nema smisla... pusti...
    neman razloga da stitin komunizam... ali nek se zna da je markovic odigra neku ulogu pri stvaranju samostalne republike hrvatske... ako je nekim izjavama vjerovat...
    a dijaspora... ono... dijaspora... kuzis
    nek pociva u miru, sta cu mu ja...
    Ma bata stvar je u tome, on me gura u nekom cosku, gdje nepripadam. Nigdje nesporim da bi se Jugoslavija sacuvala (vec pricam da bi se bivsa Jugoslavija razdruzila u konfederativnu zajednicu), raspad te bivse nam drzave je bio neizbjezan, koliko god to okrenili, ali to jeste najveci problem dobrog djela dijaspore oko tih tema, nevidu sumu od drveca.

neman razloga da stitin komunizam...
    Ma ni ja, vise sam taj komunizam ispljuvao dosada, nego ista drugo. Komunizam je bilo i ostalo jedno veliko zlo, oko toga nema za mene spora.

ali nek se zna da je markovic odigra neku ulogu pri stvaranju samostalne republike hrvatske...
    Dobro sto si ovo napisao, neka dobro procita ovo Josip_Frank, pa onda da mi odgovori. Svi (oni koji su ga dozivjeli) pamte Antu Markovica po tom "cuvenom" tecaju, ali tecaj je bata recimo bio samo jedan dio njegovog programa, reformi, meni licno je daleko bitniji bio uvodjenje kapitalizma u to vrijeme. Sjecam se pored stalnih izbornih skupova SDS-a i HDZ-a, barikada, prijetnji i ostalih sranja, da se upravo gomila privatnih firmi osnovalo 1990. godine. Dakle, osim toga, napravljen je sasvim pristojan model privatizacije. Koliko je meni ostalo u sjecanju, jedina firma u Hrvatskoj koja je do kraja privatizirana po tom modelu, je TDR (sigurno ti kaze nesto), gdje se takav nacin privatizacije pokazao kao pun pogodak. Recimo u susjednoj Sloveniji je vecina firmi privatizirana po tom modelu bata, i kao dodatni primjer, "cuveno" Gorenje slovensko, cije sam strojeve mogao vidjeti u prilicno udaljenim zemljama, tesko da ih prodaju po "dumpinskim" cjenama. Ali ima tu jos primjera. Ocu' reci, Markovic je uveo kapitalizam u Jugoslaviji a ukinuo je samoupravljanje i kardeljizam, dakle to je sigurno pozitivna istorijska uloga, ali eto takve stvari se nepamte, (ne-)svjesno. U drugu ruku, niti Markovic nti Valentic po formalnom obrazovanju (ako cemo ono stvarno na to gledati) nisu ekonomisti ali izgleda o znanosti koja se zove ekonomija znaju vise od samih, strucnih ekonomista. Neznam zasto vecina povezuje Markovica i Milosevica, pa, i stabilizacijski program u skupstini SFRJ je jedva prosao jer je Srbija do zadnjeg casa bila protiv, tj. odnosno Milosevic. Markovic je bio zajednicki neprijatelj i Srbije i Hrvatske, ali to ocigledno nezeli vidjeti Josip.