BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 9 von 9

US Präsident Bush will dieses Fatosi Gesindel vernichten

Erstellt von lupo-de-mare, 22.03.2005, 19:00 Uhr · 8 Antworten · 911 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  US Präsident Bush will dieses Fatosi Gesindel vernichten

  Die Amerikanische Regierung unterstützt ganz klar die PD in Albanien, denn die kriminelle Fatos Nano Regierung kann niemand unterstützen.

  Die Amerikaner geben sogar direkt Geld an die PD, um endlich dieses Fatos Nano Gesindel los zu werden.

  Kein zivilisierter Mensch, kann mit dieser Verbrecher Regierung in Albanien zusammen arbeiten. Sowas ist total pervers, wenn Drogen Bosse Minister sind!:

  Ausnahme Schröder, Fischer, Vollmer, welche dubiose Geschäfte mit dieser korrupten Regierung einfädeln u.a. mit der Bundes Druckerei, Berlin Wasser, Hochtief, Papenburg usw..

  Und noch perverser ist es, wenn die Drogen Schmuggler dieser Regierung mit Visas von der Joschka Fischer Mafia ausgestattet wurden. Zeitgleich wurden nicht nur die Einlader Dateien verhindert, sondern sogar durch Software Manipulation der registrierten Einlader, jede Nachforschung nach den Politischen “Hintermännern” der Organisierten Kriminalität der Grünen Partei verhindert. siehe Monitor Sendung vom 21.3.05.

  , independent daily.

  22/3/2005

  –Man of Bush: Albanian Democratic Party will win elections. Head of U.S. President electoral campaign is on the side of Berisha. Griffith: Albania needs a new governance to hit galloping corruption, which is an outcome of the way Nano is governing. On page 4

  E Marte, 22 Mars 2005

  NDIHMESI I BUSHIT: PD-JA DO TE FITOJE

  Markel Bejdo

  Kompania e njohur amerikane e specializuar ne fushen e imazhit dhe organizimit te fushatave elektorale “Barbour Griffith & Rogers” tashme ka sjelle ekspertet e saj ne Shqiperi per te organizuar fushaten elektorale te Partise Demokratike. Suksesi i fushates elektorale te drejtuar nga “BG&R” pritet te jete menyra e percimit te mesazhit ne popull si dhe bindja e tyre per te zgjedhur alternativen me te mire. Drejtori ekzekutiv i kesaj kompanie, Lanny Griffith, i shoqeruar nga lideri demokrat, Sali Berisha, zhvilloi dje nje takim me mediat ku deklaroi se Partine Demokratike e pret nje pune e veshtire dhe me probleme serioze te cilat do te kerkojne vendoseri dhe perkushtim. Perfaqesuesi i “BG&R” u shpreh se prej kohesh kompania e tij ka ndjekur zhvillimet ne Shqiperi dhe se ndodhet ketu per te mbeshtetur liderin demokrat, Sali Berisha, dhe partine qe ai drejton drejt nje fitoreje te sigurt. Vemendje te vecante drejtori ekzekutiv u ka kushtuar dhe te afruarve ne PD duke permendur se ardhja e tyre rrit me shume fuqine pavaresisht nese jane te rinj apo te vjeter. “Une kam ardhur per te ndihmuar mikun tone te vjeter, Sali Berishen, gjate fazes se hershme te fushates se tij per te udhehequr Shqiperine dhe qytetaret e saj drejt nje te ardhmeje me te mire qe ata meritojne. Sot disa miq te vjeter jane perseri me ne, duke perfshire themeluesit e PD-se kemi gjithashtu shume miq te rinj nga universitetet tona, organizata te shoqerise civile dhe qytetare te thjeshte qe jane bashkuar me Berishen per te siguruar nje fitore ne zgjedhjet e ardhshme. Jemi mirenjohes per ndihmen e tyre, ndihme qe do te jete esenciale per te udhehequr Shqiperine drejt nje te ardhmeje me te mire", tha Griffith. Ne fjalen e tij, kryetari i Partise Demokratike, Berisha, u shpreh i kenaqur per bashkepunimin me kompanine “BG&R” dhe theksoi se linja e punes se tyre do te shtrihej ne dy drejtime: ate te percimit te mesazhit tek populli si dhe garantimi i votes se lire te zgjedhesve. Nderkohe Lanny Griffith nuk ka harruar te fajesoje qeverine Nano per problemet e shumta qe ka sot Shqiperia. Sipas tij, gjate qeverisjes socialiste ka patur mjaft zhgenjime si dhe eshte instaluar mekanizmi i korrupsionit.

  “Shkaku i pothuajse gjithe problemeve vjen nga kanceri i korrupsionit te instaluar zyrtar. Shqiperia ka nevoje per nje udheheqje te re qe do te godase korrupsionin galopant dhe te kudogjendshem qe ekziston dhe ne fakt eshte produkt i menyres se si Fatos Nano ka drejtuar qeverisjen dhe PS", tha Griffith. Nderkohe, i pyetur per perballimin e shpenzimeve, lideri demokrat ka deklaruar se kjo eshte bere e mundur me vendosjen e nje kuote ne te gjitha nendeget e Partise Demokratike neper rrethe.

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=31937

  Berisha prezantoi dje kompaninė “BARBOUR GRIFFITH& ROGERS“ pėr fushatėn

  PD, 500 mijė euro amerikanėve

  Secili prej 100 kandidatėve nė zgjedhje do tė sigurojė nga 5 mijė euro

  Nevila Perndoj

  TIRANE - Partia Demokratike do tė harxhojė plot 500.000 euro pėr fushatėn, qė do tė ndihmojė nė fusha tė caktuara kompania amerikane BARBOUR GRIFFITH& ROGERS. Burimet zyrtare nga Partia Demokratike thanė dje pėr “Shekullin“ se secila prej 100 nėndegėve do tė paguajė plot 5000 euro nė favor tė kompanisė amerikane. I pyetur pėr kėtė ēėshtje, dje nė konferencėn pėr shtyp, lideri i opozitės, Sali Berisha, ka zbardhur vetėm mekanizmin se nga do tė sigurohen kėto para, por pa pėrmendur shifėr konkrete. “Ka njė kontratė profesionale e cila do tė trajtohet sipas pėrshkallėzimit tė punėve. Kėshtu qė nuk jam nė gjendje tė them pėr diēka pėrfundimtare. Do t’ju them se shpenzimet po pėrballohen qė tė gjitha nga njė tagėr i caktuar i nėndegėve tona, qė varion nė shuma mjaft tė arsyeshme. Ėshtė shpėrndarė nė zonėn e Ultėsirės nė pjesė tė barabarta dhe nė zonėn lindore e juglindore. Tė gjitha degėt janė tė angazhuara ta pėrballojnė”, -tha dje Berisha. Ndėrsa drejtori ekzekutiv i kompanisė BG&R, Lanny Griffith, deklaroi se pagesa ėshtė e fshehtė. “Pėrsa i pėrket pagesės mund t’ju them se e kemi tė fshehtė dhe doktor Berisha mendon se ėshtė shumė, ndėrsa unė mendoj se ėshtė shumė pak”,- tha ai.

  Mbėshtetja
  Drejtori ekzekutiv i kompanisė BG&R, Lanny Griffith, ka deklaruar dje se kompania amerikane do tė mbėshtesė Partinė Demokratike me qėllim fitoren e saj nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare. “Unė kam ardhur pėr tė ndihmuar mikun tonė tė vjetėr, Sali Berishėn, gjatė fazės sė hershme tė fushatės sė tij pėr tė udhėhequr Shqipėrinė dhe qytetarėt e saj drejt njė tė ardhmeje mė tė mirė, qė ata meritojnė”,- tha ai. Nė tė njėjtėn kohė ai shtoi, “por udhėheqėsit e ardhshėm tė Shqipėrisė i pret njė punė e vėshtirė. Ēėshtje dhe probleme tė vėshtira kėrkojnė pėrkushtim, ndershmėri dhe vendosmėri. Shkaku i pothuajse gjithė problemeve vjen nga kanceri i korrupsionit tė instaluar zyrtar. Shqipėria ka nevojė pėr njė udhėheqje tė re, qė do tė godasė korrupsionin galopant dhe tė kudogjendshėm, qė ekziston dhe nė fakt ėshtė produkt i mėnyrės se si Fatos Nano ka drejtuar qeverisjen dhe PS. Askush, tė paktėn askush qė unė njoh, nuk ka besim se vazhdimi i udhėheqjes sė dėshtuar tė Nanos dhe PS do tė arrijė tė bėjė diēka tjetėr pėrveēse pėrkeqėsimit tė mėtejshėm tė problemeve tė Shqipėrisė dhe rrjedhimisht tė qytetarėve tė saj. Pa njė udhėheqje tė re, pa ndryshim qeverisjeje, e ardhmja e Shqipėrisė ėshtė nė rrezik“.

  Sondazhet
  Ka qenė shumė i ashpėr dje drejtori ekzekutiv i kompanisė BG&R, Lanny Griffith, nė deklarimin e tij pėr mediat lidhur me qeverinė “Nano”, teksa ėshtė shprehur ndėr tė tjera se shkaku pothuajse i gjithė problemeve vjen nga kanceri i korrupsionit tė instaluar zyrtar. Nė njė intervistė pėr “Shekullin”, Griffith theksoi se deklaratėn e tij, ai e bazonte nė raportet e ndėrkombėtarėve, kėrkimet e tyre dhe tek sondazhet me publikun. I pyetur nga “Shekulli” se pse kompania amerikane besonte se PD duhet tė fitonte zgjedhjet dhe se pse ishte ajo forca e duhur, qė do tė luftonte korrupsionin, Griffith u pėrgjigj se ata besonin nė PD tek ato gjėra tė cilat janė tė vlefshme pėr tė ardhmen e Shqipėrisė, pikėsėpari implementimi serioz drejt demokracisė, sė dyti nė zbatimin e ligjit nė mėnyrė tė ndershme dhe sė treti aftėsia e madhe e kėsaj force politike pėr t’u integruar nė strukturat euro-atlantike.

  22/03/2005
  KATEGORIA: Politike

 2. #2
  Avatar von Heros

  Registriert seit
  23.12.2004
  Beiträge
  110
  Zur welcher Partei gehört dieser Fatos Nano und wer sind die PD was bedeuten diese Bucstaben?

 3. #3
  Feuerengel
  Zitat Zitat von Heros
  Zur welcher Partei gehört dieser Fatos Nano und wer sind die PD was bedeuten diese Bucstaben?
  PD=Partia Demokratike (dt.demokratische Partei)
  Angeblich,Fatos Nano ist Nix weiter als ein blöder
  Rebell der vergessen hat wo er hingehört!

  Er und Sali Berisha sind dafür verantwortlich das Albanien das
  unterentwickelste Land Europa's ist!

  100% Sali Berisha aber er ist dér 2te Enver Hoxha könnte man sagen
  und Fatos Nano nun ja er ist so wie ein möchtegern "PATE"

 4. #4

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Zitat Zitat von Heros
  Zur welcher Partei gehört dieser Fatos Nano und wer sind die PD was bedeuten diese Bucstaben?
  @Heros die PD ist eine konservative Partei damals der Regierung des ExRegierungschef Salih Berisha gab es etwas mehr Moslems, und vor allem viele Katholiken kommen hauptsächlich aus dem Norden des Landes.

  Bei Fatos Nano der jetzige Premier sind in seiner Partei die Sozialisten oder Sozialdemokraten mehr Orthodoxe Albaner , Wlachen und sehr wenig Muslim zu finden
  diese PArtei wird auch als grekophil bezeichnet und sie ist in Süden stark vertreten!

 5. #5

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  http://www.auswaertiges-amt.de/www/d...id=2&land_id=3

  Regierungsparteien
  Sozialistische Partei (SP):
  Im Juni 1991 aus der am 08.11.1941 gegründeten kommunistischen Partei der Arbeit Albaniens hervorgegangen. Sie strebt ein sozialdemokratisches Modell westeuropäischer Prägung an, stärkste Fraktion im Parlament,
  Vorsitzender: Fatos Nano (zuletzt wieder gewählt auf VI. SP-Parteikongress am 13.12.2003)
  73 Abgeordnete, 41,5% der Stimmen. Seit 29.12.2003 in "Koalition für Integration" mit:
  Sozialdemokratischer Partei (SDP):4 Abgeordnete, 3,6% der Stimmen
  Demokratischer Allianz (DA): 3 Abgeordnete, 2,6% Stimmenanteil
  Agrarpartei 3 Abgeordnete, 2,6% der Stimmen
  Partei zum Schutz der Menschenrechte (PBDNJ), 3 Abgeordnete, 2,6% der Stimmen
  Partei der sozialen Demokratie (1 Abgeordneter), ca. 1% der Stimmen

 6. #6

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Oppositionsparteien
  a) Parteienbündnis "Union für den Sieg":
  Demokratische Partei Albaniens (DP): Erste, am 18.12.90 zugelassene, demokratische Partei. Ordnet sich selbst als rechts von der Mitte ein, 46 Abgeordnete, 36,8% der Stimmen, Vorsitzender: Sali Berisha
  Partei der Legalitätsbewegung (LB)
  Republikanische Partei (RP)
  Partei der Nationalen Front
  Partei Liberale Union (LU)
  b) Neue Demokratische Partei (NDP), v.a. aus innerparteilicher Opposition in der DP hervorgegangen; derzeit 6 Abgeordnete

 7. #7

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Lupo,

  waeren solche "Typen" wie ich an der Macht in Albanien, haette dieses Land wie auch der ganze balkan eine rosige Zukunft, denn ich besitze Kompromissfaehigkeit und lasse mich nicht erpressen !

 8. #8

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Lupo,

  waeren solche "Typen" wie ich an der Macht in Albanien, haette dieses Land wie auch der ganze balkan eine rosige Zukunft, denn ich besitze Kompromissfaehigkeit und lasse mich nicht erpressen !

 9. #9
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Albanesi
  Lupo,

  waeren solche "Typen" wie ich an der Macht in Albanien, haette dieses Land wie auch der ganze balkan eine rosige Zukunft, denn ich besitze Kompromissfaehigkeit und lasse mich nicht erpressen !
  Salih Berisha ist ja auch eng mit kriminellen Kartellen verwickelt.

  Aber diesmal könnte es trotzdem funktionieren, weil inzwischen Amerikaner vor allem das Sagen in Albanien haben und niemand mehr so schnell Minister werden kann.

  Bei Fatos Nano, hat sich inzwischen alle Verbrecher Familien sämtliche Kandidaten Posten erkauft.

  Also kann sich Nichts ändern.

Ähnliche Themen

 1. Der IQ von (ex) Präsident Bush (91)
  Von Emir im Forum Naturwissenschaft
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 31.08.2009, 12:43
 2. Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 08.12.2007, 21:03
 3. Bush als erster US-Präsident nach Albanien
  Von Bajgorali im Forum Politik
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 11.06.2007, 13:56
 4. Haider bezeichnet US-Präsident Bush als Kriegsverbrecher
  Von lupo-de-mare im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 18.06.2006, 12:50
 5. BUSH neuer/alter US Präsident,wie geht es weiter.........???
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 258
  Letzter Beitrag: 08.07.2005, 23:30