BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 12

Visaliberalisierung für Albanien vor Sommer

Erstellt von Adem, 22.03.2010, 18:54 Uhr · 11 Antworten · 932 Aufrufe

Daumen hoch Visaliberalisierung für Albanien vor Sommer

Kryetari i delegacionit tė Parlamentit Europian pėr Evropėn Juglindore, Eduard Kukan, gjatė njė takimi sot nė mesditė me Presidentin e Republikės Bamir Topi siguroi, se me pėrmbushjen e kritereve teknike, procesi i liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt shqiptarė do tė bėhet realitet para fillimit tė pushimeve verore.
    Sipas njoftimit pėr shtyp nga Presidenca, nė kuadėr tė vizitės zyrtare qė po zhvillon nė Tiranė z. Kukan dhe delegacioni qė e shoqėron u takuan me Presidentin Topi, i cili vuri dukje angazhimin maksimal dhe vullnetin e duhur tė shtetit shqiptar pėr tė realizuar me sukses njė sėrė reformash tė rėndėsishme, sidomos nė sistemin e drejtėsisė, qė do tė plotėsonin kuadrin e nevojshėm tė standardeve integruese nė familjen e madhe evropiane, njė aspiratė kjo madhore e qytetarėve shqiptarė dhe pėrparėsi kryesore e politikės sonė tė jashtme.
    Nė kėtė drejtim, Presidenti Topi ritheksoi faktin se liberalizimi i vizave pėr Shqipėrinė me BE-nė do tė ishte njė hap tepėr pozitiv qė do tė afronte mė tepėr dhe jo vetėm shpirtėrisht shqiptarėt me familjen e madhe evropiane.
    Nė mėnyrė tė veēantė, gjatė bashkėbisedimit me z. Kukan, Presidenti i Republikės u ndal nė prezantimin e situatės aktuale politike nė vend, ku shprehu besim se partitė politike do tė dinė tė tregojnė vullnetin e tyre pėr kapėrcimin e kėsaj situate.
    Presidenti Topi nėnvizoi se zgjidhja institucionale e saj do t’i shėrbente interesave madhore tė qytetarėve shqiptarė pėr njė tė ardhme integruese nė BE, njė tė ardhme mė tė sigurtė dhe me prosperitet.
    Kreu i shtetit shqiptar dhe delegacioni i europarlamentarėve ndanė tė njėjtin mendim pėrsa i takon realitetit tė qėndrueshėm nė Ballkan dhe rėndėsisė sė bashkėpunimit politik e ekonomik mes tė gjitha vendeve tė rajonit, tė orientuara qartė tashmė drejt integrimit nė strukturat euroatlantike dhe evropiane.
    Nga ana e tij, drejtuesi i delegacionit europarlamentar pėr Evropėn Juglindore, z. Kukan pasi ēmoi pėrparimin e vendit tonė, qė jo vetėm arriti tė bėhej anėtar i NATO-s, por po ecėn i sigurt drejt anėtarėsimit nė BE, vlerėsoi rolin moderator dhe pozitiv tė Presidentit Topi pėr realizimin e tryezės politike mes udhėheqėsve tė maxhorancės dhe opozitės, qė prodhoi rifillimin e dialogut politik dhe hyrjen e opozitės nė Parlament. Ai apeloi qė ky dialog i nisur tė vazhdojė e tė forcohet sa mė shumė pėr t'i dhėnė zgjidhje pėrfundimisht situatės politike nė vend.
    Delegacioni i Parlamentit Evropian pėr Evropėn Juglindore, i kryesuar nga Presidenti i tij, Eduart Kukan ndodhet nė Tiranė pėr tė parė nga afėr plotėsimin nga qeveria shqiptare tė kushteve tė kėrkuara pėr liberalizimin e vizave me BE-nė.

All Eyez on Me
    ishalla...

Jehona_e_Rahovecit
    ishalla jo se krejt shqipet kan me lishue shqiperin per me dal jashte.
    femijet pa prinder dot rriten dhe pastaj as gje nuk behen.
    femrat shqipe kan mi qe ne italie e tjera vende te evropes per prostiticion.

jetzt auf deutsch

Emir
    Hab ne Frage bzw. ein paar Fragen

- Sind alle Punkte erfüllt?
    - Von der EU bestätigt?
    - Biometrische Pass schon verfügbar?

Mitte Februar wurden alle Punkte in BIH erfüllt, trotzdem soll es die Visaliberalisierung erst im Sommer bzw. Ende dieses Jahres geben....

Zitat Zitat von C-walker Beitrag anzeigen
    jetzt auf deutsch

El Hefe
    shum mir...ma pak problema para ambassadave dhe mujn me shku ka t'dojn...
    shum keq...se s paska kursen shka i pret shqiptar't tash.prite nje exodus.
    ..dhe familja po na lodhka böthen tash me visita..

Gut so. Fehlt nur noch BiH. Nach 50 Jahren Isolation und Leid sind die Grenzen endlich wieder offen.

Ja das stimmt, Albanien und auch Bosnien werden vor den Sommerferien Visafrei reisen dürfen.

Emir
    Zitat Zitat von Albanischer Patriot Beitrag anzeigen

Zitat Zitat von Nosferatu Beitrag anzeigen
    Gut so. Fehlt nur noch BiH. Nach 50 Jahren Isolation und Leid sind die Grenzen endlich wieder offen.
    Naja immerhin haben die es geschaft alle Punkte zu erfüllen ...

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte