BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 71 von 76 ErsteErste ... 2161676869707172737475 ... LetzteLetzte
Ergebnis 701 bis 710 von 751

Volkszählung 2011 Mazedonien

Erstellt von Fan Noli, 13.09.2010, 19:24 Uhr · 750 Antworten · 40.743 Aufrufe

 1. #701
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Alexandrovi Beitrag anzeigen
  wieso schenkt ihr denen soviel aufmerksamkeit?
  Übersetzung: die wissen selber nicht so genau, wie, was, warum, wieso

 2. #702
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Wie gehts jetzt eigentlich weiter ?

 3. #703
  Avatar von Alexandrovi

  Registriert seit
  09.02.2011
  Beiträge
  910
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Übersetzung: die wissen selber nicht so genau, wie, was, warum, wieso
  ja das ist offensichtlich...

 4. #704
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von VardarSkopje Beitrag anzeigen
  Wie gehts jetzt eigentlich weiter ?


  Innerhalb von drei Monaten muss die Kommission einen Bericht vorlegen.


  Парламентот и официјално го прекина пописот
  Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство синоќа го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година, по скратена постапка.

  Опозицијата по завршувањето на расправата по Предлог-законот ја напушти собраниската седница, по што, претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски во два наврати даде пауза за обезбедување на потребниот кворум од 62 пратеника. Законот го поддржаа и мнозинството пратеници од заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија.

  Со законот, поднесен од Владата на Република Македонија, што беше единствена точка на дневниот ред на 12-та седница, се предлага престанување на важноста на Законот за попис, со што и официјално пописот се смета за прекинат.

  Министерот за правда Блерим Беџети при образложувањето на одлуката на Владата, рече дека причините за донесување на овој закон се недоследности и недоречености во примената од одредби од Законот за попис како резултат на недоволниот временски период за подготовка и обучување на учесниците во спроведување на пописот во земјата, а посебно на реонските инструктори и попишувачи.

  Беџети објасни дека со предложениот Закон, пописниот материјал собран за време на спроведувањето на пописот, Државниот завод за статистика ќе го уништи согласно на прописите за класифицирани информации. Направените трошоци, пак, во врска со спроведувањето во сила на Законот за попис ќе се исплатат од Државниот завод за статистика, кој, во рок од три месеци од влегувањето во сила на овој закон треба да поднесе извештај до Владата.

  Расправата, која траеше три дена, ја одбележаа меѓусебни обвинувања и реплики на пратениците од владејачкото мнозинство кое смета дека прекинувањето е во интерес на државата и на меѓуетничките односи и опозицијата која бараше одговорност за прекинувањето на оваа најобемна статистичка операција.

  Пратениците од ДПА ја напуштија седницата и не учествуваа во работата на оваа собраниска седница, поради тоа што не се отворил поширок политички дијалог за процесот на пописот и што парламентарното мнозинство не одржало претходни консултации за законот што е на дневен ред.
  TIME.mk - ???????? ?? ?????

 5. #705
  Avatar von Alexandrovi

  Registriert seit
  09.02.2011
  Beiträge
  910
  Zitat Zitat von VardarSkopje Beitrag anzeigen
  Wie gehts jetzt eigentlich weiter ?
  ich hatte leider auch nicht die zeit mich mal richtig reinzulesen hatte viel arbeit die letzte zeit aber wenn ich richtig verstanden habe soll die zählung in drei monaten fortgesetzt werden..

 6. #706
  Avatar von GOJIM

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  5.725
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen

  hahahahah

  den sound von den albanern gestohlen und die bilder von griechen.

 7. #707
  Shan De Lin
  gibts jetzt irgendwann ne volkszählung oder nicht

 8. #708
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Shan De Lin Beitrag anzeigen
  gibts jetzt irgendwann ne volkszählung oder nicht
  Hoffentlich geht 2012 die Welt unter und es kommt nie dazu. Da hat man ja echt keine Nerven mehr.

 9. #709
  Avatar von GOJIM

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  5.725
  Zitat Zitat von Shan De Lin Beitrag anzeigen
  gibts jetzt irgendwann ne volkszählung oder nicht
  nöö, glaub kaum.

  vielleicht wenns ne breitere autonomie für unsere gebiete gibt, machen wir selber ne volkszählung.

 10. #710
  Shan De Lin
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Hoffentlich geht 2012 die Welt unter und es kommt nie dazu. Da hat man ja echt keine Nerven mehr.
  also wegen ner behinderten mazedonischen volkszählung will ich aber nicht draufgehen

Ähnliche Themen

 1. Volkszählung Kosovo 2011
  Von Albion im Forum Kosovo
  Antworten: 1020
  Letzter Beitrag: 22.02.2012, 08:33
 2. Volkszählung 2011 in Montenegro
  Von DZEKO im Forum Politik
  Antworten: 722
  Letzter Beitrag: 20.07.2011, 02:45
 3. Volkszählung 2011 in Kosovo
  Von DZEKO im Forum Kosovo
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 29.03.2011, 23:03
 4. Erste Volkszählung im April 2011
  Von Fan Noli im Forum Kosovo
  Antworten: 63
  Letzter Beitrag: 14.02.2010, 18:36