BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 3 ErsteErste 123
Ergebnis 21 bis 27 von 27

Vorzeitige Wahlen im Juni in Makedonien?

Erstellt von Monkeydonian, 21.02.2011, 17:01 Uhr · 26 Antworten · 1.218 Aufrufe

 1. #21

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Albanische Diaspora verlangt Wahlen im Sommer - Reaktionen aus den USA und Westeuropa

  Iliria News Agency

  Das könnt ihr für Wahlen in Albanien machen, deswegen heisst es auch "albanische" Diaspora und nicht makedonische.

 2. #22

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Weitere Stimmen aus der heutigen Presse in Makedonien


  Г-20:Политика на уништување
  Новоформираната група Г-20 составена од универзитетски професори и асистенти денеска ја подржа иницијативата за што побрзо одржување на предвремени парламентарни избори. Звонимир Јанкуловски оценува дека власта се откажала од комодитетот на позицијата, а најголемата опозициона партија несфатливо го одбива повикот за избори.

  Некои велат дека постигнале се во политиката, а не испорачале ништо и сега поставуваат услови за избори како опозиција, вели Јанкуловски.

  - Се соочуваме со момент кога власта е подготвена да отстапи од својот мандат поради барањето на опозицијата која прво побара избори, па постави услови, а можно е сега да се повлече. Се судираме 20 години со истите прашања. Ова е политика која го поттикнува конфликтот и политика која создава омраза меѓу граѓаните. Наместо да се детектираат проблемите, суштината во целиот процес е да се уништи противникот, рече Јанкуловски.

  Неодлучноста за излегување на изборите може да влијае и на дестабилизација, оцени Гоце Џуклески од Факултетот за безбедност и поранешен државен секретар во МВР.

  - Дестабилизација која може да влијае на влошување на политичката, економската, безбедносната состојба, вели Џуклески.

  Нерешената ситуација со дневно-политичките игри најмногу ги разгневи економските професори и бизнисмените.

  -Прашајте ги бизнисмените како во овие времиња кога владее неизвесност да ги реализираат своите бизнис планови и остварат своите идеи за ширење на бизнисот, изјави Снежана Костадиновска- Милошевска, Економски Институт Скопје.

  Идејата за предвремени избори е прифатлива за сите партии. Но се разликува тајмингот, сите прифаќаат да се гласа што побрзо. СДСМ бара измени на изборните закони, но и судот да ги одмрзне сметките на фирмите од Пајажина за кои е во тек истрага за финансиски криминал. Според СДСМ најдобар термин за избори е гласањето да не биде пред средината на јуни.

  Миомир Серафиновиќ

 3. #23

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Gruevski: SDSM's response to snap elections frivolous and irresponsible
  Skopje, 23 February 2011 (MIA) - One can say that SDSM's response is frivolous at least, comprised of one or two sentences repeating their previous theses, but I would also call it irresponsible, since their prior moves have brought the country into an unfortunate situation, primarily in the eyes of the world, said Prime Minister Nikola Gruevski on Wednesday.

  He was asked to comment on SDSM's response to his appeal for snap elections.

  "This demonstrates they have been bluffing and manipulating the entire time, having fear from elections, whereas their Parliament boycott aims at preventing early elections", said PM Gruevski.

  He claimed that reforms would continue, along with the Government's commitment to the European agenda and meeting of obligations related to the country's Euro-Atlantic integration, primarily towards raising the citizens' living quality.

  "If there are no elections, then the creation of such false problem and continual generation of negative energy by the opposition and its parliamentary boycott could slow down reforms, with Macedonia presenting itself in poor light before the international community", said PM Gruevski.

  Pertaining to statements by "Transparency International" officials on Macedonia's progress in the fight against corruption and crime, Gruevski said they acknowledged the Government's work.

  With regards to political responsibility over recent events at the Skopje Kale, the PM stressed that institutions have undertaken all necessary steps, whereas construction of the church-museum would be frozen until all related ambiguities have been cleared up.


  After demanding Elections, Crvenkovski is Nowhere to be Found
  Wednesday, 23 February 2011

  One can say that SDSM's response is frivolous at least, comprised of one or two sentences repeating their previous theses, but I would also call it irresponsible, since their prior moves have brought the country into an unfortunate situation, primarily in the eyes of the world, said Prime Minister Nikola Gruevski on Wednesday.

  He was asked to comment on SDSM's response to his appeal for snap elections.

  "This demonstrates they have been bluffing and manipulating the entire time, having fear from elections, whereas their Parliament boycott aims at preventing early elections", said PM Gruevski.

  He claimed that reforms would continue, along with the Government's commitment to the European agenda and meeting of obligations related to the country's Euro-Atlantic integration, primarily towards raising the citizens' living quality.

  "If there are no elections, then the creation of such false problem and continual generation of negative energy by the opposition and its parliamentary boycott could slow down reforms, with Macedonia presenting itself in poor light before the international community", said PM Gruevski.

  Pertaining to statements by "Transparency International" officials on Macedonia's progress in the fight against corruption and crime, Gruevski said they acknowledged the Government's work.

  With regards to political responsibility over recent events at the Skopje Kale, the PM stressed that institutions have undertaken all necessary steps, whereas construction of the church-museum would be frozen until all related ambiguities have been cleared up.

 4. #24

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Die politischen Intrigen von Seiten der SDSM haben begonnen.

  1. Gestern ist der Präsident, der staatl. Wahl Kommission "DIK", Novakovski von seinem Amt zurückgetreten.
  Novakovski ist von der SDS, wurde auch von diesen damals ins Amt berufen/gewählt.

  Димовски: Ја осудуваме постапката на Новаковски, Црвенковски сака да си ја зачува кариерата
  24.02.2011 - 14:56 | Македонија
  ВМРО-ДПМНЕ го осудува чинот на оставка на претседателот на ДИК Александар Новаковски и израува жалење што тој не успеа да одолее на притисоците, кои според информации на партијата, доаѓале од самиот врв на СДСМ.


  Овие чекори што ги повлекува лидерот на опозицијата се во насока на зачувување на сопствената политичка кариера, оценуваат во владејачката партија.

  - Иако знаеме дека Новаковски буквално е брутално тргнат од својата функција и условен и уценет од страна на СДСМ, сепак очекувавме за ваквата ситуација прво да ја извести македонската јавност. Сигурни сме дека ќе добиеше јавна поддршка во намерата да покаже дека државата му е пред неговата партија, СДСМ, изјави Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на владејачката партија и пратеник.

  Очигледно е, вели тој, дека СДСМ не само што сака да избега од избори, кои толку долго блеферски ги бараше, туку и дека со вакви антидржавни постапки се обидува да го успори функционирањето на институциите, задолжени за спроведување на изборите.

  - Точно е дека Бранко си купи десет дена колку што се потребни за избор на нов претседател на ДИК според законот, но уште поточно е дека уште еднаш докажа дека блефирал кога барал избори, вели Димовски, кој оцени дека постапката на Новаковски е само неуспешен обид СДСМ да си најде оправдување за бојкот на изборите.

  Немаме намера, изјави тој, да дозволиме државата да биде ставена во залог на политичката кариера на еден човек. - Бранко Црвенковски не води смета ниту за интересите на сопствената партија, а да не зборуваме за интересите на Република Македонија. Ова антидржавно однесување е ретко видено каде било во демократските држави. Уште еднаш апелираме да се вратат во со закон предвидените институционални рамки, рече Димовски.

  ВМРО-ДПМНЕ го поздравува фактот дека дури и во својата оставка Новаковски од позиција на досегашен претседател на ДИК потенцира дека ДИК е подготвена да спроведе избори кога Собранието на Република Македонија ќе одлучи за тоа. Од владејачката партија велат дека во наредниот период очекуваат и Тања Алтанџиева, која е член на ова тело исто така на предлог на СДСМ да биде под силен притисок преку разни нелегитимни средства и да ја напушти својата функција, но ја охрабруваат да не потклекне под ваквите притисоци.

  - ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со исполнувањето на четири од петте услови на СДСМ, како што вети претседателот на партијата. За таа цел, сакам да ја информирам македонската јавност, дека јас и Силвана Бонева сме предложени за членови на работната група за утврдување на пречистениот список, утврден од страна на ДИК, МВР и Министерството за правда. Би сакал јавно да ги повикам колегите од СДСМ, да делегираат свои претставници во оваа работна група и тоа во најкус можен рок, со цел да ги исполниме сите услови кои вие самите ги побаравте, изјави Димовски.

  Димовски, кој е и претседателот на собраниската Комисија за прашања на избори и именувањата, одговарајќи на новинарско прашање рече дека во случај, партиите од опозицијата во рок од три дена по завршување на конкурсот не дадат предлог тогаш надлежноста да даде предлог ја има Комисијата за прашања на избори и именувања.

  - Меѓутоа, би апелирал да не брзаме со очекувањата поради тоа што треба да се распише огласот, да трае осум дена, предвидено со Законот, а потоа во следните три дена партиите од опозицијата имаат право да посочат предлог. Можам само да потврдам дека ќе бидат запазени сите услови и рокови во законот и со тоа ќе обезбедиме легитимитет на целата постапка, изјави тој.

  Димовски, кој е предложен од страна на ВМРО-ДПМНЕ заедно со Силвана Бонева да биде член на парламентарната работна група за проверка на прочистениот избирачки список, вели дека според нивните сознанија на прочистувањето било многу макотрпно работено и оти проверките може да одат многу бргу. Според предлог одлуката на Парламентот проверката треба да биде направена за седум дена доколку опозицијата го прифати предлогот и се врати во Собранието.
  2. Über eine heutige Pressemitteilung der SDS wird deutlich, warum Novakovski zum Rücktritt gezwungen worden ist.
  A) ohne legitimen Nachfolger kann keine legitime Wahl durchgeführt werden.
  B) die Pressemitteilung der SDS von heute:

  "Die Regierung soll nicht daran denken einen Präsi. ohne unsere Zustimmung zu wählen"

  Утре седница за отпочнување на постапка за нов претседател на ДИК
  Вељаноски за утре закажа седница на Собранието на која ќе отпочне постапка за избор на нов претседател на Државната изборна комисија.

  - Во интерес на непречено функционирање на Државната изборна комисија во полн состав, согласно предвидените процедури и во насока на создавање на сите претпоставки за одржување на фер и демократски избори, за утрешниот ден закажав седница на која ќе отпочне постапка за избор на нов претседател на Државната изборна комисија. Постапката ќе трае согласно предвидените законски рокови, се вели во писмената изјава од претседателот на Собранието Вељаноски.

  На прашањето дали СДСМ ќе предложи нов претседател на ДИК Игор Ивановски изјави дека тоа ќе го сторат кога ќе се нормализира работата на собранието.Сепак предупреди власта да не поставува претседател на ДИК без консултација со нив.

  „Кога ќе се исполнат условите за враќање во Парламентот и ќе се нормализира неговата работа, СДСМ согласно Законот е подготвен да даде предлог за претседател на ДИК. Во овој момент, однапред ја предупредуваме власта, да не помисли во нивниот стил на политичко насилие да поставува претседател на ДИК без консултација со најголемата опозиционата партија„изјави Ивановски.

  Ивановски демантираше дека оставката на Новаковски била изнудена.

  „Нема никаква потреба оставката да биде изнудена, ниту пак е резултат на било каков притисок. Со несреќната изјава на Новакоски дадена на заедничката прес конференција со министрите за внатрешни и правда, каде самиот Маневски потврди дека до мај ќе трае прочистување на избирачкиот список, самиот Новакоски даде повод да биде најгрубо злоупотребен од страна на Груевски. Оттаму, за нас е сосема разбирлива и логична неговата оставка„-рече Ивановски.
  C) Damit dürfte jedem einleuchten welche Ziele verfolgt werden, das Verhindern der Ernennung eines Nachfolgers für die DIK, und somit das verhindern der (von der Opposition selbst geforderten) vorzeitigen Neuwahlen.

 5. #25

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  POLL: VMRO-DPMNE 23.5%, SDSM 13%, DUI 7%

  Skopje, 1 March 2011 (MIA) - If parliamentary elections were held tomorrow, 23.5 percent of respondents would vote for VMRO-DPMNE, followed by SDSM-13 percent, DUI-7, DPA-3.2, ND-2, and LDP-1.1, with 27.7 refraining from the vote, whereas 20.8 percent failed to give an answer, shows a telephone poll by the Institute for Political Research.

  Pertaining to the politician they trust the most, 24.1 percent of respondents chose Nikola Gruevski, 9.2 percent Branko Crvenkovski, 6.9-Ali Ahmeti, 2.9-Menduh Thaci, 2.2-Imer Selmani, 1.1-Rufi Osmani, whereas 38.3 percent of those polled do not believe any politician.

  When asked about the opposition's Parliament boycott, 61.8 percent do not justify it, 26.4 percent believe it is justified, while 11.8 percent failed to answer.

  Taking into consideration current political developments, 55.1 percent of respondents believe early elections should be scheduled, 36.5 percent are against the vote, while 8.4 percent do not have an answer.

 6. #26
  Vukovarac
  Edit

 7. #27

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Gruevski: Wahl klappt auch ohne SDS

  Груевски: На избори може да се оди и без СДСМ
  03.03.2011 - 18:52 | Македонија
  Последен повик до Црвенковски да се врати во институциите за да се надмине политичката криза и без проблеми да се се оди на предвремени парламентарни избори.


  Владејачката коалиција За подобра Македонија, одлучила уште еднаш да ја повика опозициската СДСМ да се врати на политичкиот дијалог.

  Во исто време коалиционите партнери на Груевски му дале согласност, и доколку опозицијата реши да ги бојкотира, изборите сепак да бидат распишани.

  - СДСМ може уште денеска или утре да дојде за да им се даде увид во избирачките списоци да видат дека се пречистени. Може да поканат и лица од ОБСЕ, меѓународната заедница, експерти, аналитичари и новинари и да видат дека тој процес е завршен - изјави Груевски.

  Груевски и лидерите на помалите партии имаат идентични позиции. Од она што како пет услови ги постави СДСМ, не може да се разговара само за одблокирање на сметките на медиумите на Рамковски, затоа што тоа е директно мешање на извршната во судската власт. Заеднички став е дека Македонија не смее да биде заложник на личните интереси на Црвенковски.

  - Заклучокот е да се повика СДСМ да не избегнува избори, поради тоа што со потегот кога го напуштија Собранието направија штета на имиџот на земјата внатре и во очите на партнерите од Европа и светот. Ние нема да дозволиме тоа така да остане, мора да направиме услови во кои земјата ќе добие валоризација на сите напори на граѓаните за реформите кои се направени и ќе се направат и не сакаме да се дозволи да се погази се што беше направено заради личната кариера на еден човек кој ја става во залог целата држава која губи заради неговата кариера, бидејќи е свесен дека ќе изгуби на изборите од кои бега измислувајќи разни услови, рече премиерот.

  Владејачката партија викендов во Битола одржува конгрес. Тој најверојатно ќе биде вовед во предизбрната атмосфера. СДСМ има уште неколку дена рок да предложи кандидат за претседател на ДИК.

Seite 3 von 3 ErsteErste 123

Ähnliche Themen

 1. D-Day 6. Juni 1944
  Von Domoljub im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 12.06.2011, 15:03
 2. Vorzeitige Parlamentswahlen in Mazedonien
  Von Ohrid-Albaner im Forum Politik
  Antworten: 90
  Letzter Beitrag: 17.04.2011, 13:47
 3. 12.Juni
  Von MIC SOKOLI im Forum Kosovo
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 12.06.2009, 02:26
 4. Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 16.05.2005, 21:30