BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 51 von 52 ErsteErste ... 41474849505152 LetzteLetzte
Ergebnis 501 bis 510 von 519

Welche Länder erkennen die Republik Makedonien unter ihren richtigen Namen an?

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 27.01.2011, 17:44 Uhr · 518 Antworten · 21.978 Aufrufe

 1. #501
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  FIBA streicht das Kürzel FYROM und nennt nun die makedonische Basketballmannschaft als MKD

  mkd.jpg

  Olympic Basketball Tournament | Road to London 2012 | FIBA.COM

 2. #502
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Makedonijaaaaaaaaa....ole,ole,ole..........

 3. #503
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ist aber vermutlich nachträglich geändert, denn hier in der URL steht noch FYROM, aber auf der Seite nur MKD

  http://london2012.fiba.com/pages/eng...sid//game.html

 4. #504
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  FIBA streicht das Kürzel FYROM und nennt nun die makedonische Basketballmannschaft als MKD


  Olympic Basketball Tournament | Road to London 2012 | FIBA.COM
  erzähl das mal dem pero

 5. #505
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von joαkиm Beitrag anzeigen
  erzähl das mal dem pero

  Ein Antic, es gibt nur ein Pedero Antic....


  ????? ?? ??????? ?????????? ?? ???????? ???? ??? ???????? ?? ???? ????? (?????)

 6. #506

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beiträge
  3.316
  an alle fyromer freut euch nicht zu früh auf der seite hat ein Fyromer rumgewurstet aber es wird wieder der richtige Name eingefügt F.Y.R.O.M.
  auf der offiziele seite FIBAs steht überall das F.Y.R.O.M noch

  ihr machts aus jedem Pfurz ein Sieg drauß, blindheit schützt vor unwissenheit nicht.


  RTEmagicC_Wissen_Unwissenheit.jpg

 7. #507
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Грците во паника: замената на ФИРОМ со МКД е голема победа на Македонија

  03ЈУЛ 201215:18


  Замената на грдиот акроним ФИРОМ како опис на нашата држава со меѓународно признатата кратенка МКД во официјалните документи на Светската кошаркарска федерација (ФИБА) на предолимпискиот турнир што неделава се одржува во Каракас предизвика панична реакција во јавноста во соседна Грција, која оваа отстапка ја оценува како голема победа на Македонија во борбата за името.
  Еден од написите на грчките портали во врска со преименувањето на ФИРОМ во МКД
  “МКД, а не ФИРОМ“, се насловите на статиите на голем број интернет-портали кај јужниот сосед, во кои се изразува разочараност од одлуката на ФИБА во официјалните документи и на интернет-страницата македонската кошаркарска репрезентација да ја води со, според нив,„провокативното“ МКД, а не со, повторно според нив, правилната кратеница ФИРОМ. Според овие написи, промената дошла под притисок на македонската страна и дека е срамно што засега нема никаква реакција од официјалните лица што ја предводат грчката кошарка како и грчкото Министерство за спорт.
  Во една од статиите објавени во грчите медиуми, а која ја пренесува дописникот на „Нетпрес“ од Атина, под насловот “Патриоти, го губиме името Македонија”, се анализира :
  “Полека, полека, ФИРОМ ќе биде заборавено од сите а ’Скопјаните’ во историјата на овој милениум ќе останат запаметени како Македонци“, пишува порталот.
  Составот на Македонија пред и по промената на кратенката за нашата држава
  Поради проблемот со името и нерезонското противење на Грција, македонската кошаркарска репрезентација во последните 15-тина години игра како безимена односно како единствена што на предната страна од дресот го има само знамето, а не и името на државата како кај сите други селекции. Ваквото решение се прифатќа како компромисно од страна на предводниците на македонската кошарка долг период наназад бидејќи единствена друга опција е на предната страна од дресот да стои грдиот акроним ФИРОМ, кој ниту еден досегашен претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) не сакал да го прифати. Кошаркарите, сепак, имаат настапувано со името Македонија на дресовите, некаде до половината на минатата деценија, односно додека не станаа конкурентни и не обезбедија пласман на Европското првенство (ЕП) 1999 година во Франција кога почнаа да им бодат во очи на грчките кошаркарски работници, кои имаат огромно влијание во ФИБА-Европа.
  Замената на ФИРОМ со МКД се случи непосредно пред почетокот на квалификацискиот турнир во Каракас и тоа речиси преку ноќ откако во изминативе неколку месеци, по ждрепката за ова натпреварување, Македонија беше именувана со грдата кратенка, која апсолутни никој во државата не ја сака односно признава како своја.

 8. #508
  Avatar von Paokaras

  Registriert seit
  02.09.2010
  Beiträge
  9.238
  80% der Nachnamen von den Spielern enden mit ski

  Was bedeutet die endung ski bei euch?

 9. #509
  Avatar von Paokara90

  Registriert seit
  15.10.2011
  Beiträge
  3.177
  Makedonska........

 10. #510
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Paokaras Beitrag anzeigen
  80% der Nachnamen von den Spielern enden mit ski

  Was bedeutet die endung ski bei euch?
  Makedonski Ja das gleiche wohl wie bei euch S am Schluss ich denk mal wen früher der Grossvater Kiril hiess ist der Nachname Kirovski...etc


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 134
  Letzter Beitrag: 18.01.2011, 09:37
 2. Konzerte in der Republik Makedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 38
  Letzter Beitrag: 09.03.2010, 19:43
 3. Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 24.08.2009, 21:20
 4. Welche Staaten erkennen Kosovo nicht an?
  Von EinTürke im Forum Politik
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 06.10.2008, 22:25
 5. Stars mit richtigen Namen!!!
  Von im Forum Rakija
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 07.11.2006, 15:38