BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 74 von 95 ErsteErste ... 246470717273747576777884 ... LetzteLetzte
Ergebnis 731 bis 740 von 949

Zwei Freunde auf dem Balkan: Makedonien und die Türkei

Erstellt von Kejo, 22.05.2012, 21:14 Uhr · 948 Antworten · 163.454 Aufrufe

 1. #731

  Registriert seit
  27.10.2013
  Beiträge
  5.303
  Free Macedonia

 2. #732

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von Hamburg1711 Beitrag anzeigen
  Free Macedonia
  Makedonien ist schon frei.

 3. #733

  Registriert seit
  27.10.2013
  Beiträge
  5.303
  Zitat Zitat von Hellenic-Pride Beitrag anzeigen
  Makedonien ist schon frei.

  Dürfen die denn ihren eigenen Namen benutzen ?

 4. #734

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beiträge
  3.316
  Zitat Zitat von Hamburg1711 Beitrag anzeigen
  Dürfen die denn ihren eigenen Namen benutzen ?
  Natürlich so wie kurdistan in Turckei

 5. #735

  Registriert seit
  27.10.2013
  Beiträge
  5.303
  Zitat Zitat von Apache Beitrag anzeigen
  Natürlich so wie kurdistan in Turckei

  mss du keine Küche verkaufen ?

 6. #736

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von Hamburg1711 Beitrag anzeigen
  Dürfen die denn ihren eigenen Namen benutzen ?
  Klar, schon immer ... komm nach Griechenland, ins freie Makedonien und überzeuge dich davon selbst.

 7. #737

  Registriert seit
  27.10.2013
  Beiträge
  5.303
  Zitat Zitat von Hellenic-Pride Beitrag anzeigen
  Klar, schon immer ... komm nach Griechenland, ins freie Makedonien und überzeuge dich davon selbst.

  werde ich insallah demnächst mal machen ...

  aber eher nach Kreta oder so

 8. #738
  GLOBAL-NETWORK

  Beitrag Makedonya Iyi Insanlar Ülkesi /Mazedonien Das Land der Guten Menschen

  Bir Türkün Makedonya Gezisi
  turkiye_makedonya-300x160.png


  Batı Balkanlar
  gezimi hiç uçağa binmeden yapmaya karar verdim ve Makedonya otobüsüne yer ayırttım. 1 aylık iznim elverdiği ölçüde Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Hirvatistan‘ı gezdim. Sırt çantamla ve tek başıma, tursuz, plansız, rezervasyonsuz. İşte Makedonya gezisi sırasında yazdığım notlar, görsellerim ve Makedonya gezibilgileri.

  Vize bilgisi: Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek, Türklerden vize istemeyen nadide ülkelerden. Hırvatistan ve ise yeşil pasaporta vize istemediği için benim için tamamen vizesiz bir seyahat oldu. Sadece yeşil pasaporta da inatla vize isteyen “komşi” Bulgaristan transit vizesini Kapıkule sınır kapısında 45 Avro + 5 Avro ödeyerek aldım (45’i vize ücreti, 5’i onların deyimiyle “çurba parası”).

  Bugünkü vize durumu: Normal pasaporta Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Karadağ için vize gerekmeyip, Hırvatistan’a gerekiyor.

  İstanbul’dan Üsküp’e Otobüsle Makedonya Gezisi


  İstanbul Esenler Otogarı’ndan Bulgaristan üzerinden Üsküp‘e uzun otobüs yolculuğunda Balkan mozayiği oluştu bile; Arnavut, Boşnak, Hırvat, Türk… Tek Türkiyeli bendim otobüste. Kimi tekstil almaya gelmiş Istanbul’a, kimi akraba ziyaretine. Neden tatilde böyle bir geziye çıktığımı anlamadilar bir türlü Oradan buraya gelen çok ama buradan oraya giden yok. Hepsi parayı denkleştirip İstanbul’a, Kuşadası’na gitmeye çalışırken bu Türkün aksi yöne neden gitmekte olduğuna şaştılar.

  Üsküp’te Mustafa Paşa Camii – 1492 – Osmanlı. Ottoman mosque in Skopje, 1492. Makedonya gezi yazısı.


  Üsküp’te Gezilecek Yerler, Fiyatlar


  Makedonya’nın başkenti Üsküp‘te cami, han, hamam, Türk tipi küçük dükkan dolu. Eski Osmanlı çarşısı gelenekselliğini koruyor, adı hala “çarşiya“. “Bit Pazarı” da ismini koruyor. Bit pazarından 15 Avroya çakma Enerji spor bot, 10 Dolara spor ayakkabı aldım. Çoğu kişi Türkçe biliyor, köfte yiyor. Ben de sık sık köfte yedim, adi “çevapi” (kebap benzeri). Porsiyonları bizden bol olduğu halde daha ucuz. Ülkenin etnik yapısı % 66 Makedon, %25 Arnavut, %4 Türk. SGP Tüketim Mal ve Hizmetleri grubunda verilen karşılaştırmalı 2011 yılı fiyat indekslerine göre Avrupa Birliği’ne üye ve aday 37 ülke arasında Makedonya en ucuz ülke. Yurt dışında eğitim almak isteyenler için Makedonya üniversiteleri uygun seçenekler sunuyor. Makedonya para birimi Denar (MKD), ve 1 TL karşılığı 26 Denar ediyor. Makedonya’ya turlarla gidebileceğiniz gibi, bağımsız olarak da rahatlıkla ve güvenle seyahat edebilirsiniz. Makedonya’ya uçak biletleri artık ucuzladı, üstelik Esenler Otogar’dan düzenli otobüsler de var. Bugün Esenler’den Makedonya’ya 4 Türk firmasının düzenli seferleri var ve İstanbul-Üsküp otobüs fiyatları gidiş 40 Avro, gidiş-dönüş 60 Avro.

  Üsküp’te Kurşunlu Han – 1550 – Osmanlı. Makedonya gezi notları.


  19. yüzyıl Osmanlı eseri olan Üsküp Saat Kulesi’ne çıktım. Ottoman Clock Tower in Skopje. Macedonia. Makedonya gezi yazısı.


  Üsküp Davut Paşa Hamamı – 1466 – Osmanlı eseri. Bugün bir sanat merkezi. Davut Pasha Hamam in Skopje.


  Makedonya Gece Hayatı

  Üsküp’te gezilecek yerler bir günde bitti, başka tarafa geçeyim derken ilk gece barda Makedonlarla tanıştım, bir ilgi, bir itibar. Barmen Türk olduğumu öğrenince benden para almadı, sohbet ettikten sonra arkadaşlarını arayıp çağırdı. Matev, Jelena, Darko, Viki, Sercan, Kristin… barı kapadıktan sonra eve davet ettiler, Balkan müziği, dilleri, kültürü hakkında konuştuk, içtik, iyice kaynaştık. Ne çabuk benimsediler beni, pek sıcaklar. Tarihten, dillerden, kültürlerden bahsettik. Bana kızlı erkekli bir Makedon türküsü söylediler. Türkünün adı “Kadı Doğru Söyler”. Osmanlı döneminde bir paşa, bir Ortodoks Makedon kızına vurulur, kızla evlenmek ister, ama kız istemez. Bir tarafta üç kıta imparatorluğunun paşası, öte yanda Hıristiyan azınlıktan bir kızcağız, “hayır” demeye nasıl gücü yetsin? Kız kadıya gidip paşada gönlü olmadığını söyler. Kadı kızı haklı bulur ve paşayla evlenmekten kurtulur. Osmanlı İmparatorluğu’nun her yönüyle öğünen biri değilim. Ama bu hikayeyi dinledikten sonra hangimiz etkilenmez, mutlu olmazdı ki? Daha ilk gecemde bana iyi duygular yaşatan bu sıcacık Makedon gençlere sarıldım. Aynı kişilerle başka geceler de Üsküp gece hayatı mekanlarına gittim ve çok eğlenceli zaman geçirdim.

  Üsküp Marakana Bar’da arkadaşlarım. Jelena, Darko, Kate, Srcan.. Makedonya’da gece hayatı.


  Makedonya Gezi Notları

  Makedonların yarı şaka Türkçesinden örnekler:
  habergaytan- telefon
  gürültükutuya – radyo
  eptengürültükutuya – televizyon
  lezzetlastik – prezervatif
  Gaytan eski Türkçede tel demek. “Lezzet” sözcüğü ise bugün yaygın olarak sadece yiyecek için kullanılıyor olsa da asıl anlamı “keyif, zevk”.
  Bugün başka tarafa geçmeyi düşünuyordum ama dün gece evde içtikten sonra canlı müzik olan Marakana adlı bir bara geçtik, çok eğlendik, bugün gitmemeye karar verdim. Yarin ülkenin diğer ucuna gidip dedemin doğduğu yeri arayacağım. Bu akşam yine parti var.

  Üsküp Vardar Nehri’nde Osmanlı eseri Taş Köprü – Kamen Most. Makedonya gezisi.


  Ata yurdu Doyran


  Üsküp’ten klimasız (burada öyle birşey yok) bir otobüste, ter içinde bir yolculukla Gevgeli‘ye, oradan da Doyran‘a geçip göl kenarındaki Polin Hotele yerleştim, gecesi 15 Avro. Doyran’da dedemin 105 yıl kadar önce doğup Balkan Savaşı‘nda Sırp çetecilerin baskınında bir gece terkettiği Kayalı köyünü, tanıştığım bir harita mühendisi sayesinde edindiğim en ayrıntılı haritalarda bile bulamayınca, dağ taş dolaşıp yaşlılara sorarak buldum. Herkes seferber oldu, otel yönetimi, dağ köylüleri, garsonlar, taksiciler. Köy çoktan haritadan silinmiş, iki çesme, bir cami kalıntısı, yaşlı bir çınar gövdesi, hepsi bu. 500 yıllık yaşamdan geriye kalan. Ne bir ev kalmış, ne de bir insan.

  Dedelerimin 500 yıl yaşadıkları Kayalı Köyü’nde çeşme. Makedonya’da Türk köyleri.


  Eski Yugoslavya yönetiminin Türk isimlerini değiştirmemiş olması iyi yönde şaşırtıcı. Kent semtleri, köy, kasaba adları çoğunlukla Türkçe olarak bırakılmış. Oysa Yunanistan’da Osmanlı dönemi isimleri tamamen değiştirilmiş. Örneğin türkülerimizde adı geçen Vardar Nehri‘nin Makedonya’da adı hala aynı, ama buradan az ileriye, Yunanistan’a geçtiğinizde bambaşka.

  Memişli köyünde, dedemin köyü Kayalı’yı bulmama yardımcı olan Memişlili ve Gökçelili Makedon Türkleriyle. Makedonya Türk köyleri.


  Doyran’da son gece bir kumsal diskosuna gittim, barmen bir süre sonra Türkiye’den geldiğimi öğrenince benden para almadı, hatta 1 bira da giderken yanıma yolluk verdi, kabul etmek istemedim ama ısrarını kıramadım. Üsküp’te de bir barmen benden para almamıştı. Bu kişiler buranın Türk azınlığından olsa belki daha az şaşırtıcı olabilir, “anavatandan küçük ülkemize gelen misafir”e saygı anlaşılır bir durum. Ama her ikisi de Ortodoks Makedondu, son derece şaşırdım ve etkilendim.

  Makedonya’nın incisi Ohrid


  Doyran’dan önce Valandovo, sonra Manastır‘a geldim. Son dönem Osmanlı tarihinde adı sık geçen, Atatürk’ün askeri okulda okuduğu bu güzel kentin bugünkü adı Bitola. Üç otobüsle geldiğim Ohrid (Ohri) çok güzel bir yer, göl kıyısında şirin manastırlarla dolu, ülkenin tek turistik yeri. Ohrid’e Üsküp’ten direkt otobüsle gidilebilir. Ohrid Makedonya’da gezilecek yerlerarasında en güzeli.

  Burada birkaç gün kalırım, daha sonra Arnavutluk. Yolları buradan da kötüymüş! Şöyle ki; bizde 2 saat süren bir yol Makedonya’da 4 saat sürüyor, Arnavutluk’ta ise 6 saatmiş. Vay benim dertli başım. Üstelik öyle otobüse binip sınırda inmek yok, buradan iki adım Arnavut sınırı, ama önce otobüse binilecek, sonra taksiyle sınıra gidilecek. Buradan 75 litrelik dev sırt çantasıyla sınır 500 metre kadar yürüyerek geçilecek, kural bu. Sonra bir Arnavut taksiciye kazıklanılacak, ardından 115 kilometrelik delik deşik yol 6 saatte geçilip Tirana varılacak.

  Makedonyalı yönetmen Milcho Manchevski‘nin defalarca izlediğim filmi Yağmurdan Önce, savaşı en iyi anlatan filmlerden bence. Beni çok etkileyen Yağmurdan Önce’nin merkezindeki mekan olan 13. yüzyıldan kalma Sveti Jovan Kilisesi aşağıda. Özel bir konuma ve geçmişe sahip.

  Ohrid’de Sveti Jovan Kilisesi-13.yy. Milço Mançevski’nin muhteşem filmi Yağmurdan Önce’deki kilise. Makedonya resimleri.


  Ohrid’de gece de çok eğlendim. Makedonya insanları arkadaş canlısı ve içten. Bazen gece yatmaya giderken yolda selam verdiler, bazen ben bir yer sorarken tanıştık.

  Ohrid’de gece arkadaşlarım Ivana, Slavica, Renate, Sonya..


  Arnavutluk’ta biraz kalıp Karadağ’ın sahillerine geçeyim, serileyim. Sonra Hırvatistan, Bosna, Sırbistan, vs. Kafama göre. Mostar, Dubrovnik, Saraybosna, Belgrad şart olmak üzere.. Aşağıdaki Sveti Klementi Pantelejmon Kilisesi Ohrid’de gezilecek yerler arasında.

  Sveti Klementi Pantelejmon. Makedonya’da gezilecek yerler.


  Makedonya pek ucuz, her gece yiyip içiyorum, yol ve otel paralarını da ekle, Beyoğlu’nda bir gece geçirmekle aynı hesaba geliyor, gündüz bidolu yer görmem de cabasi. Bira kafede 1 milyon, lokantada 1 buçuk, barda ise 1 sekizyüz, bazen iki milyon. Lokantalar da bize kıyasla oldukça ucuz. Ohrid gece hayatı da eğlenceli ve ucuz.

  Kaleden Ohrid, Makedonya gezisi.


  Yurt dışı geziler için geniş kapsamlı bilgiler verdiğim, özellikle seyahatleri güvenli ve ucuza getirme yöntemlerimi anlattığım sayfam BURADA .

  Aşağıdaki Sveti Sofya Kilisesi, 11. yüzyıldan kalma bir Makedonya Türk eseri. Osmanlı döneminde sağdaki kubbenin tepesine küçük bir minare eklenerek cami olarak kullanıldı. Makedonya’da gezilecek yerler arasında yer alıyor.

  Sveti Sofya Kilisesi, 11. yüzyıl. Osmanlı döneminde sağdaki kubbenin tepesine küçük bir minare eklenerek cami olarak kullanıldı. Makedonya’da gezilecek yerler.


  Ohrid sahili, Makedonya gezi notları.

  Ohrid’de çoğu kırmızı tuğlalı tam 365 kilise var. Yılın her günü farklı bir kiliseye gidilebilir! Ohrid’de gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için rahatça ve keyifle görülebiliyor.

  Bu arada son durağım olan Belgrad’da nerede kalacağım belli oldu. 4 yıl önce bir arkadaş aracılığıyla tanıştırılıp bana emanet edilen ve 2 hafta Istanbul’da bidolu TV reklamında ve dergide boy gösteren Sırp manken arkadaşıma gelmeme yakın bir e-posta yazmıştım gezimden bahseden. 4 yılda 2-3 kez haberleşmiştik, o yüzden pek bir beklentim yoktu. Fakat pek sıcak bir yanıt yazmış, kizkardeşiyle şehir merkezinde bir evde oturuyormuş, davet etti; onda kalacağım ve bana Belgrad’ı gezdirecek. İki hafta her gün beraber zaman geçirdiğim bu arkadaşın, o yıl `Yugoslavya Mankenler Kraliçesi` seçilmiş olduğunu da belirteyim.

  İştip


  Batı Balkanlar seyahatimin en sonunda, Ohrid’de tanıştığım arkadaşların çağırması üzerine Makedonya’nın küçük kenti İştip‘e (Stip) gittim. Gece şahane eğlendik, ertesi gün hava çok sıcaktı ve sokaklarda benden başka kimse yoktu. İştip’te ben Oaza Hotel’de kaldım, fiyatı uygun. Şu anda tek kişilik oda fiyatı 30 Avro, iki kişilik oda 40 Avro. Ben henüz tadilat yapılmamış, eskice bir odada 15 Avroya kaldım.

  İştip’te Osmanlı eseri Bezistan. Stip, Macedonia. Makedonya seyahati.


  42.000 nüfuslu ve halen 1.300 kadar Türkün yaşadığı İştip’i 1661 yılında Evliya Çelebi, yüzyıllar sonra da Çelebi Alper ziyaret etti. Bugün Makedonya’nın tekstil ve moda sanayisinin merkezi olan küçük ve sevimli kent İştip, 1925 yılında Makedonya’daki ilk opera gösterisine sahne oldu. İştip’e başkent Üsküp’ten trenle veya Balkan Ekspres firmasının otobüsleriyle gidebilirsiniz. İştip son derce ucuz ve güvenli bir kent. Bir Makedonya gezisi sırasında görmenizi tavsiye ederim.

  İştip’te Türk evi. A Turkish house in Stip, Macedonia. İştip Türkleri.


  Makedonya’nın dört devlet üniversitesinden biri olan İştip’teki Goce Delçev Üniversitesi 2007 yılında kuruldu ve hızla büyüdü, bugün 12.000’den fazla öğrenciye eğitim veriyor. Makedonca öğretilen hazırlık sınıfı da olan Goce Delçev Üniversitesi’nin YÖK tarafından denkliği kabul ediliyor ve bugün Türkiye’den yüzlerce öğrenci burada okuyor. Tıp, eczacılık, diş hekimliği, mühendislik fakülteleri; çeşitli ön lisans, lisans ve lisans üstü programları; arkeoloji, tarih, gıda ve bilişim enstitüleri bulunuyor. Duyduğum kadarıyla Türk öğrencilere epey kolaylık sağlayan Goce Delçev Üniversitesi‘nde yıllık eğitim ücretleri bölüme göre 500 Avro ile 1000 Avro arasında değişiyor. Makedonya’da üniversite okumak isteyenler için bir seçenek.

  İştip’de Osmanlı camii. Ottoman mosque in Stip. Makedonya’da Türk eserleri.


  Ülkeye Makedonya turları ile gelmeye hiç gerek yok. Bağımsız gelerek bu küçük, güzel ve güvenli ülkeyi rahatça gezebilirsiniz. Ben son derece keyifli bir Makedonya gezisi yaptım.


  Celebialper.com

 9. #739
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  TURKEY PLEDGES SUPPORT FOR MACEDONIA IN THE INTERNAT'L SCENE

  • AA
  • Updated : 24.11.2014 09:52:07
  • Published : 24.11.2014 09:48:23

  SKOPJE, Macedonia — Turkey's speaker of parliament, Cemil Çiçek, paid a formal visit to the Macedonian capital of Skopje on Sunday.

  "Our great wish is to see Macedonia as a NATO member. We also support the country on its way to the EU," an Anadolu Agency correspondent reported him as saying.

  Çiçek stressed Turkey's support for Macedonia's politicians on the international scene.

  He made his comments while speaking to representatives of the Association of Turkish NGOs in Macedonia on the first day of his formal visit.

  "Macedonia has a key role to play in achieving peace, stability and sustainable development in the region," he added.

  Later on Sunday, Çiçek met with representatives of the Macedonian-Turkish Chamber of Commerce.

  He emphasized the need for close cooperation with Balkan countries, due to their shared historical and cultural relations.

  Çiçek reiterated Turkey's support to the Balkan country, saying that his nation will help Macedonia to increase its level of economic and trade development.

  "We will continue our strategic partnership with Macedonia. The Turkish presence in this country is a bridge in our relations," he said.

  Before meeting with members of the Turkish-Macedonian Chamber of Commerce and representatives of the Association of Turkish NGOs in Macedonia, Çiçek visited the Turkish bazaar in the Old Town in central Skopje.

  "Located here are traces of our civilization and this is a place of revival of our culture," he said.

  He added that it was important for Turkey to improve its relations with Macedonia and to support its policies in many fields.

  Upon his arrival, Çiçek was officially welcomed at the Alexander the Great airport in Skopje by Turkey's ambassador to Macedonia, Omur Solendil, deputy president of the Macedonian parliament, Rafiz Alitu, and president of the Macedonian-Turkish friendship parliamentary group, Kenan Hasip.

  Turkey's delegation, led by Çiçek, will be welcomed on Monday by the country's president, Gjorge Ivanov, and parliament speaker, Trajko Veljanovski.

  The delegation plans to meet with MPs and members of the Turkish-Macedonian friendship group on Monday.

  They will also visit the offices of the Turkish Cultural Center and the Turkish Agency for International Cooperation and Coordination Agency in Skopje.

  Çiçek will then travel to Macedonia's neighboring country Albania on Tuesday.

  During his visit to the two countries, Çiçek will be accompanied by representatives of the Turkish parliament and the president of the Turkish-Macedonian friendship parliamentary group, Hüseyin Burge.

 10. #740
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Davutoğlu in Macedonia on meetings with Ivanov and Gruevski

  Turkish Prime Minister Ahmet Davutoğlu today and tomorrow will visit the Republic of Macedonia.

  Davutoğlu, according to his office, in Skopje will meet with Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski and President Ivanov. Topics of discussion will be political, economic and trade relations between Macedonia and Turkey.
  Also will be exchanged views on regional and international issues of mutual interest.
  During the visit, Davutoğlu will have activities within the celebration of the Day of Turkish education in Macedonia.

  - - - Aktualisiert - - -

  Macedonian President Extends Greetings on Day of Education in Turkish Language

  December 21, 2014, Sunday @ 15:13 in Politics » DOMESTIC | Views: 35
  Macedonian President Gjorge Ivanov Photo: Vlatko Perkovski

  On the occasion of the Day of Education in Turkish Language, Macedonian President Gjorge Ivanov has sent congratulations note to all members of the Turkish community in the country.
  "Language is the soul of the nation. It is the identity code of the nation. The opportunity to educate, create and prosper in one's mother tongue is a value that contributes to the development of cultural pluralism in the country. By observing the tradition and the commitment to improve mutual relations, we mark the day of the Turkish community", Ivanov says in the note.

  - See more at: http://www.independent.mk/articles/12600/Macedonian+President+Extends+Greetings+on+Day+of+E ducation+in+Turkish+Language#sthash.LJTPRrmr.dpuf

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 143
  Letzter Beitrag: 04.05.2012, 02:54
 2. Zwillinge in der Türkei haben zwei Väter
  Von Vasile im Forum Balkan und Gesundheit
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 28.04.2010, 17:20
 3. Zwei Tote bei Dynamit-Fischerei in der Türkei
  Von phαηtom im Forum Rakija
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 10.06.2009, 14:42
 4. Zwei albanische Journalisten verhaftet in Makedonien
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 13.11.2005, 21:26