BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 17 von 26 ErsteErste ... 7131415161718192021 ... LetzteLetzte
Ergebnis 161 bis 170 von 251

Athen schlägt Skopje Beschleunigung der Lösung der Namensfrage vor

Erstellt von Tetovar, 09.10.2012, 15:31 Uhr · 250 Antworten · 12.796 Aufrufe

 1. #161
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beiträge
  30.116
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Mein Lieblings-Grieche


  Denk ich mir, bestimmt so erfüllend!

 2. #162
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von ZX 7R Beitrag anzeigen
  Denk ich mir, bestimmt so erfüllend!
  Bo_McCalebb.jpg im Moment mein Lieblings Mazedonier

  So und jetzt geht wieder in den MK_GR Threads um gegen die Bösen Fyrom-Slawen zu hetzen und wen sie es wagen zu beleidigen sofort Taschentücher besorgen

 3. #163

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.079
  Wenigstens ist unser Schokogrieche nicht gekauft!


 4. #164
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Archimedes Beitrag anzeigen
  Wenigstens ist unser Schokogrieche nicht gekauft!
  Unser auch nicht oder denkst du wir konnen jemanden bezahlen der sowieso Millionen verdient

 5. #165
  Avatar von Kalampakiotis

  Registriert seit
  04.05.2012
  Beiträge
  5.130
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Unser auch nicht oder denkst du wir konnen jemanden bezahlen der sowieso Millionen verdient
  Natürlich. Er hat es aus reiner Vaterlandsliebe gemacht

 6. #166
  Avatar von Achillis TH

  Registriert seit
  29.12.2011
  Beiträge
  13.696
  Hey nichts gegen Schoko Bär Ich mag ihn sehr.

 7. #167
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Kalampakiotis Beitrag anzeigen
  Natürlich. Er hat es aus reiner Vaterlandsliebe gemacht
  Nein mit dem MK Pass belastet er in seinen Clubs nicht das Ausländerkontingent....trotzdem gab er immer mehr als 100% er ist ein Held

 8. #168
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.985
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Mein Lieblings-Grieche
  Naja, neben mir sicher......aber Du neckst mich gerne und darum spielst Du hier offene Ignoranz gegen Deinen ECHTEN Lieblingsgriechen.....Big Hirni oder Big Sofo....egal,meinetwegen, Hauptsache Greco

 9. #169
  Avatar von Dikefalos

  Registriert seit
  10.10.2010
  Beiträge
  12.634
  Диви странски водичи ни ја искривуваат историјата
  Пет дена вино и танц на плоштадот „Македонија“
  Карпош во друштво со „Кока-кола‘‘ и со „Нестле‘‘
  Личен паркинг кај „Јадран“ за 12.000 денари месечно
  Највести
  1. Ахмети ја руши државата само кога е на власт со Груевски!?
  2. Диви странски водичи ни ја искривуваат историјата
  3. Предлог на Законот за бранители
  4. Вашата земја е недемократска
  5. Македонија четврти пат со датум за преговори
  6. Докторите не се како некои пратеници, па да не одат на работа  Дејан Витански
  Реформски опструкции
  Сите релевантни субјекти што ги сочинуваат главните алки на здравствениот синџир треба со силата на аргументите да најдат соломонски решенија, за правилно да ги склопат коцките во платниот мозаик, но и да ги апсолвираат и другите ...
  Радмила Заревска
  Преродба во МПЦ
  Новите владици не треба да дозволат да им се случи искуството на нивните постари водачи. Не треба да дозволат да им се случи Вранишковски, кој во црквата влезе како амбициозен, напреден, но покажа и дека младоста и ентузијазмот ...
  Петар Шкрбина
  Предлог на Законот за бранители
  Основниот проблем на постојниот предлог-закон за бранители е што во него не е точно дефиниран поимот бранител, комплетно се изоставени цивилните жртви и цивилните инвалиди што не им припаѓале на регуларните воени формации на ...
  Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
  Нелегалните туристички водичи од Бугарија, Србија, Албанија и од Грција предводат туристички тури и на свој начин ја презентираат историјата на градот и на Македонија
  Свети Климент е Бугарин. Истото тоа се тврди и за цар Самуил и за неговото царство. Александар Македонски е Грк. На ваков начин странските туристички водичи ја презентираат македонската историја пред гостите што го посетуваат главниот град. Нелегални туристички водичи има од Бугарија, Србија, Албанија и од Грција и најчесто во градот ги предводат и доаѓаат заедно со туристички тури од овие земји и на свој начин ја презентираат историјата на градот и Македонија. Со ова ѝ нанесуваат непоправлива штета на културата и на идентитетот на државата, притоа извитоперувајќи ја историјата, сметаат домашните туристички работници. Тие бараат заштита на домашните лиценцирани водичи и воведување туристичка полиција.


  Имаме над 300 туристички водичи


  Бранко Босилков, претседател на здружението за туристички водичи и придружници во Македонија, вели дека на градот му е неопходна туристичка инспекција.
  - Има многу диви или нелиценцирани туристички водичи, затоа треба да се формира туристичка инспекција што ќе ги спречи овие неовластени туристички водичи. Оваа надлежност за формирањето на инспекцијата му припаѓа на градот. Тие веќе неколку години работат на формирање туристичка инспекција, која ќе контролира кој ја врши работата туристички водич, но сѐ уште не е формирана. Ваква инспекција има во Охрид, а и откако градот стана доста посетувана туристичка дестинација, потребно е во најскоро време да се воведе - истакна Босилков.
  Најголем проблем прават туристички водичи од соседните држави. Тие доаѓаат заедно со турите и на туристите им ја презентираат историјата по свое, всушност ја искривуваат, нагласува тој.
  - Често можам да забележам дека низ градот тури водат странски водичи, еве пред некој ден корејска група водеше нелегален водич, но немам ингеренции да реагирам. Странските туристички водичи знаат дека немаме туристичка инспекција, затоа и си тераат по свое. Ние ги направивме спомениците „Скопје 2014“, а тие ги презентираат во нивна корист. Многу млади завршија за туристички водичи, така што тие седат без работа, додека други нелегално го работат тоа. Во Македонија има над 300 туристички водичи, така што нема потреба странци да ја работат нашата работа - додава Босилков.


  Наскоро туристичка инспекција


  Од градот информираа дека работат на формирање на туристичката инспекција, во согласност со одредбите од законот за туризам.
  - Во најскоро време туристичките инспектори што ќе се грижат за регуларна работа на лиценцирани туристички водичи и придружници ќе излезат на терен и на сите нелегални водичи што ќе бидат фатени во нелегално вршење на дејноста ќе им бидат изрекувани санкции, во согласност со казнените одредби од Законот за туризам - соопштија од градот.
  Со последните измени во Законот за туристичка дејност, странска туристичка агенција што носи туристи во Македонија без посредство на домашна туристичка агенција со лиценца или без склучен договор со туристички водич во РМ има обврска во рок од 24 часа од часот на влегување во државата да ангажира домашен туристички водич со склучување договор. Инспекциски надзор над работењето на туристичките водичи вршат овластените инспектори во градот Скопје, тврдат од Државниот пазарен инспекторат. На проблемот со дивите водичи укажуваат и од Министерството за економија.
  - Изминативе години се соочувавме со голем проблем со диви туристички водичи, кој сега е намален. Претежно имавме проблем со странски туристички водичи што доаѓаа во нашата земја и ја искривуваа историјата. Но сега има многу заинтересирани млади луѓе што се јавуваат да ги положат обуките и курсевите и полагаат за туристички водичи - вели Зоран Николовски, раководител на сектор за туризам во Министерството за економија.


  Зголемен бројот на гости од надвор

  Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2012 година изнесува 116.913, а бројот на ноќевањата изнесува 545.337. Според досегашните информации, најголем број туристи градот го посетиле во јули.
  Во периодот јануари-јули 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 4,3 проценти, и тоа кај домашните туристи има намалување за 1,9 отсто, а кај странските зголемување за 10,5 проценти. Кај странските туристи е зголемен и бројот на ноќевања за 7,2 проценти.


  «Ισχυρίζονται ότι ο βασιλιάς Σαμουήλ ήταν Βούλγαρος και ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Έλληνας!»


  Οκτώβριος 10, 2012.


  Σκόπια.


  Ξεναγοί από ξένες χώρες στρεβλώνουν τη «μακεδονική» ιστορία, γράφει σήμερα η σλαβική εφημερίδα των Σκοπίων Νόβα Μακεντόνια.


  «Ο Άγιος Κλήμης ήταν Βούλγαρος. Το ίδιο λένε και για το βασιλιά Σαμουήλ και το βασίλειό του. Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Έλληνας. Έτσι οι ξένοι ξεναγοί παρουσιάζουν στους τουρίστες, την ιστορία και τα αγάλματα που επισκέπτονται την πρωτεύουσα, Σκόπια.


  Οι παράνομοι αυτοί ξεναγοί είναι από τη Βουλγαρία, τη Σερβία, την Αλβανία και την Ελλάδα γράφει η εφημερίδα και υποστηρίζει ότι έρχονται συχνά με ομάδες τουριστών.
  «Αυτοί δημιουργούν μια ανεπανόρθωτη βλάβη στον πολιτισμό και την ταυτότητα της χώρας σε αυτήν την δύσκολη ιστορική καμπή» λένε οι ταξιδιωτικοί πράκτορες. Ζητούν την προστασία του επαγγέλματος των τοπικών ξεναγών οι οποίοι έχουν λάβει άδεια και προτείνονται από την τουριστική αστυνομία.


  «Έχουμε δημιουργήσει τα μνημεία «Σκόπια 2014» και τα παρουσιάζουν υπέρ τους. Έχουμε πολλούς νέους πτυχιούχους ταξιδιωτικούς οδηγούς έτσι ώστε να μην μένουμε απαθείς, ενώ οι άλλοι να λειτουργούν παράνομα. Στη χώρα υπάρχουν πάνω από 300 ταξιδιωτικοί οδηγοί, και δεν χρειάζονται οι ξένοι να κάνουν τη δουλειά μας», είπε ο Μπράνκο Μποσίλκοφ.


  Ο ίδιος που είναι πρόεδρος του συλλόγου των Ξεναγών στα Σκόπια, είπε ότι πρέπει να ελέγχονται οι συνοδοί των τουριστών στα Σκόπια.


  Μια παρόμοια επιθεώρηση έγινε στην Οχρίδα, και είναι αναγκαίο να γίνει και στην πόλη των Σκοπίων, όπου έρχονται πολλοί ξένοι τουρίστες.


  Οι αρχές της πόλης με τη σειρά τους, δήλωσαν ότι θα εργαστούν για τη δημιουργία του ελέγχου αυτού.


  Σύμφωνα με τις πρόσφατες τροποποιήσεις του νόμου περί αλλοδαπών ταξιδιωτικών πρακτορείων τα οποία φέρνουν τους τουρίστες στη χώρα, αν δεν υπάρχει σύμβαση για τη μεσολάβηση ενός σκοπιανού πρακτορείου ή δεν έχουν άδεια ή σύμβαση με τουριστικό οδηγό, υπάρχει η υποχρέωση το αργότερο σε 24 ώρες μετά την είσοδο στη χώρα να προσλαμβάνουν ξεναγό εντόπιο, σημειώνει η εφημερίδα.  - - - Aktualisiert - - -

  Диви странски водичи ни ја искривуваат историјата
  Пет дена вино и танц на плоштадот „Македонија“
  Карпош во друштво со „Кока-кола‘‘ и со „Нестле‘‘
  Личен паркинг кај „Јадран“ за 12.000 денари месечно
  Највести
  1. Ахмети ја руши државата само кога е на власт со Груевски!?
  2. Диви странски водичи ни ја искривуваат историјата
  3. Предлог на Законот за бранители
  4. Вашата земја е недемократска
  5. Македонија четврти пат со датум за преговори
  6. Докторите не се како некои пратеници, па да не одат на работа  Дејан Витански
  Реформски опструкции
  Сите релевантни субјекти што ги сочинуваат главните алки на здравствениот синџир треба со силата на аргументите да најдат соломонски решенија, за правилно да ги склопат коцките во платниот мозаик, но и да ги апсолвираат и другите ...
  Радмила Заревска
  Преродба во МПЦ
  Новите владици не треба да дозволат да им се случи искуството на нивните постари водачи. Не треба да дозволат да им се случи Вранишковски, кој во црквата влезе како амбициозен, напреден, но покажа и дека младоста и ентузијазмот ...
  Петар Шкрбина
  Предлог на Законот за бранители
  Основниот проблем на постојниот предлог-закон за бранители е што во него не е точно дефиниран поимот бранител, комплетно се изоставени цивилните жртви и цивилните инвалиди што не им припаѓале на регуларните воени формации на ...
  Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
  Нелегалните туристички водичи од Бугарија, Србија, Албанија и од Грција предводат туристички тури и на свој начин ја презентираат историјата на градот и на Македонија
  Свети Климент е Бугарин. Истото тоа се тврди и за цар Самуил и за неговото царство. Александар Македонски е Грк. На ваков начин странските туристички водичи ја презентираат македонската историја пред гостите што го посетуваат главниот град. Нелегални туристички водичи има од Бугарија, Србија, Албанија и од Грција и најчесто во градот ги предводат и доаѓаат заедно со туристички тури од овие земји и на свој начин ја презентираат историјата на градот и Македонија. Со ова ѝ нанесуваат непоправлива штета на културата и на идентитетот на државата, притоа извитоперувајќи ја историјата, сметаат домашните туристички работници. Тие бараат заштита на домашните лиценцирани водичи и воведување туристичка полиција.


  Имаме над 300 туристички водичи


  Бранко Босилков, претседател на здружението за туристички водичи и придружници во Македонија, вели дека на градот му е неопходна туристичка инспекција.
  - Има многу диви или нелиценцирани туристички водичи, затоа треба да се формира туристичка инспекција што ќе ги спречи овие неовластени туристички водичи. Оваа надлежност за формирањето на инспекцијата му припаѓа на градот. Тие веќе неколку години работат на формирање туристичка инспекција, која ќе контролира кој ја врши работата туристички водич, но сѐ уште не е формирана. Ваква инспекција има во Охрид, а и откако градот стана доста посетувана туристичка дестинација, потребно е во најскоро време да се воведе - истакна Босилков.
  Најголем проблем прават туристички водичи од соседните држави. Тие доаѓаат заедно со турите и на туристите им ја презентираат историјата по свое, всушност ја искривуваат, нагласува тој.
  - Често можам да забележам дека низ градот тури водат странски водичи, еве пред некој ден корејска група водеше нелегален водич, но немам ингеренции да реагирам. Странските туристички водичи знаат дека немаме туристичка инспекција, затоа и си тераат по свое. Ние ги направивме спомениците „Скопје 2014“, а тие ги презентираат во нивна корист. Многу млади завршија за туристички водичи, така што тие седат без работа, додека други нелегално го работат тоа. Во Македонија има над 300 туристички водичи, така што нема потреба странци да ја работат нашата работа - додава Босилков.


  Наскоро туристичка инспекција


  Од градот информираа дека работат на формирање на туристичката инспекција, во согласност со одредбите од законот за туризам.
  - Во најскоро време туристичките инспектори што ќе се грижат за регуларна работа на лиценцирани туристички водичи и придружници ќе излезат на терен и на сите нелегални водичи што ќе бидат фатени во нелегално вршење на дејноста ќе им бидат изрекувани санкции, во согласност со казнените одредби од Законот за туризам - соопштија од градот.
  Со последните измени во Законот за туристичка дејност, странска туристичка агенција што носи туристи во Македонија без посредство на домашна туристичка агенција со лиценца или без склучен договор со туристички водич во РМ има обврска во рок од 24 часа од часот на влегување во државата да ангажира домашен туристички водич со склучување договор. Инспекциски надзор над работењето на туристичките водичи вршат овластените инспектори во градот Скопје, тврдат од Државниот пазарен инспекторат. На проблемот со дивите водичи укажуваат и од Министерството за економија.
  - Изминативе години се соочувавме со голем проблем со диви туристички водичи, кој сега е намален. Претежно имавме проблем со странски туристички водичи што доаѓаа во нашата земја и ја искривуваа историјата. Но сега има многу заинтересирани млади луѓе што се јавуваат да ги положат обуките и курсевите и полагаат за туристички водичи - вели Зоран Николовски, раководител на сектор за туризам во Министерството за економија.


  Зголемен бројот на гости од надвор

  Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2012 година изнесува 116.913, а бројот на ноќевањата изнесува 545.337. Според досегашните информации, најголем број туристи градот го посетиле во јули.
  Во периодот јануари-јули 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 4,3 проценти, и тоа кај домашните туристи има намалување за 1,9 отсто, а кај странските зголемување за 10,5 проценти. Кај странските туристи е зголемен и бројот на ноќевања за 7,2 проценти.


  «Ισχυρίζονται ότι ο βασιλιάς Σαμουήλ ήταν Βούλγαρος και ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Έλληνας!»


  Οκτώβριος 10, 2012.


  Σκόπια.


  Ξεναγοί από ξένες χώρες στρεβλώνουν τη «μακεδονική» ιστορία, γράφει σήμερα η σλαβική εφημερίδα των Σκοπίων Νόβα Μακεντόνια.


  «Ο Άγιος Κλήμης ήταν Βούλγαρος. Το ίδιο λένε και για το βασιλιά Σαμουήλ και το βασίλειό του. Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Έλληνας. Έτσι οι ξένοι ξεναγοί παρουσιάζουν στους τουρίστες, την ιστορία και τα αγάλματα που επισκέπτονται την πρωτεύουσα, Σκόπια.


  Οι παράνομοι αυτοί ξεναγοί είναι από τη Βουλγαρία, τη Σερβία, την Αλβανία και την Ελλάδα γράφει η εφημερίδα και υποστηρίζει ότι έρχονται συχνά με ομάδες τουριστών.
  «Αυτοί δημιουργούν μια ανεπανόρθωτη βλάβη στον πολιτισμό και την ταυτότητα της χώρας σε αυτήν την δύσκολη ιστορική καμπή» λένε οι ταξιδιωτικοί πράκτορες. Ζητούν την προστασία του επαγγέλματος των τοπικών ξεναγών οι οποίοι έχουν λάβει άδεια και προτείνονται από την τουριστική αστυνομία.


  «Έχουμε δημιουργήσει τα μνημεία «Σκόπια 2014» και τα παρουσιάζουν υπέρ τους. Έχουμε πολλούς νέους πτυχιούχους ταξιδιωτικούς οδηγούς έτσι ώστε να μην μένουμε απαθείς, ενώ οι άλλοι να λειτουργούν παράνομα. Στη χώρα υπάρχουν πάνω από 300 ταξιδιωτικοί οδηγοί, και δεν χρειάζονται οι ξένοι να κάνουν τη δουλειά μας», είπε ο Μπράνκο Μποσίλκοφ.


  Ο ίδιος που είναι πρόεδρος του συλλόγου των Ξεναγών στα Σκόπια, είπε ότι πρέπει να ελέγχονται οι συνοδοί των τουριστών στα Σκόπια.


  Μια παρόμοια επιθεώρηση έγινε στην Οχρίδα, και είναι αναγκαίο να γίνει και στην πόλη των Σκοπίων, όπου έρχονται πολλοί ξένοι τουρίστες.


  Οι αρχές της πόλης με τη σειρά τους, δήλωσαν ότι θα εργαστούν για τη δημιουργία του ελέγχου αυτού.


  Σύμφωνα με τις πρόσφατες τροποποιήσεις του νόμου περί αλλοδαπών ταξιδιωτικών πρακτορείων τα οποία φέρνουν τους τουρίστες στη χώρα, αν δεν υπάρχει σύμβαση για τη μεσολάβηση ενός σκοπιανού πρακτορείου ή δεν έχουν άδεια ή σύμβαση με τουριστικό οδηγό, υπάρχει η υποχρέωση το αργότερο σε 24 ώρες μετά την είσοδο στη χώρα να προσλαμβάνουν ξεναγό εντόπιο, σημειώνει η εφημερίδα.


 10. #170
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von hirndominanz Beitrag anzeigen
  Naja, neben mir sicher......aber Du neckst mich gerne und darum spielst Du hier offene Ignoranz gegen Deinen ECHTEN Lieblingsgriechen.....Big Hirni oder Big Sofo....egal,meinetwegen, Hauptsache Greco
  Nein dich kann niemand ausstehen Sofo ist viel sympatischer

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 236
  Letzter Beitrag: 17.12.2011, 12:03
 2. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.09.2009, 20:16
 3. Beschleunigung
  Von aki im Forum Autos, Motorräder und sonstiges mit Motor
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 22.06.2009, 20:45
 4. Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 13.09.2008, 11:23
 5. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.03.2008, 21:49