BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 18 von 26 ErsteErste ... 8141516171819202122 ... LetzteLetzte
Ergebnis 171 bis 180 von 251

Athen schlägt Skopje Beschleunigung der Lösung der Namensfrage vor

Erstellt von Tetovar, 09.10.2012, 15:31 Uhr · 250 Antworten · 12.785 Aufrufe

 1. #171
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.983
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Nein dich kann niemand ausstehen Sofo ist viel sympatischer
  Danke für den Kommentar, zuersteinmal.

  Hmm, mit dem Ausstehen denke ich mal liegst Du zu 100% richtig mit denen die ich bereits gründlich abgeschossen habe und die permanent in der "Schwanzabteilung" von mir den Hauptpreis kassieren und kassiert haben und weiterhin kassieren werden,den berüchtigten "Elefantenrüssel".

  Ausserdem kann ich sofort beweisen, dass DU lediglich hypothesierst,denn weder mich noch Sofo kennst Du.

  Aber 100 pro räume ich ein, dass er im Basket mir Lichtjahre entfernt besser ist.

  ******************************
  ******************************
  ******************************

  Wenn Du mir hilfst, Dich und andere verirrte Schäflein hier wieder auf den richtigen Pfad der Tugend und der Sachlichkeit und der korrekten Historizität zu führen,dann wirst auch Du bald den Sofo sofort gegen mich tauschen wollen und mir danken für die Weisheit die Dir (und anderen) durch mich widerfahren ist.

  Geb Dir Mühe und tritt die anderen "Sofoklisten" in den Po und ich werde Euch alle zu feurigen Hirndominanz-Fans umpolen.
  Es kann nur an Euch liegen, nicht an mir, ob Ihr auf diesen richtigen Pfad kommen könnt.

  Ei laff ju oll

 2. #172
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von hirndominanz Beitrag anzeigen
  Danke für den Kommentar, zuersteinmal.

  Hmm, mit dem Ausstehen denke ich mal liegst Du zu 100% richtig mit denen die ich bereits gründlich abgeschossen habe und die permanent in der "Schwanzabteilung" von mir den Hauptpreis kassieren und kassiert haben und weiterhin kassieren werden,den berüchtigten "Elefantenrüssel".

  Ausserdem kann ich sofort beweisen, dass DU lediglich hypothesierst,denn weder mich noch Sofo kennst Du.

  Aber 100 pro räume ich ein, dass er im Basket mir Lichtjahre entfernt besser ist.

  ******************************
  ******************************
  ******************************

  Wenn Du mir hilfst, Dich und andere verirrte Schäflein hier wieder auf den richtigen Pfad der Tugend und der Sachlichkeit und der korrekten Historizität zu führen,dann wirst auch Du bald den Sofo sofort gegen mich tauschen wollen und mir danken für die Weisheit die Dir (und anderen) durch mich widerfahren ist.

  Geb Dir Mühe und tritt die anderen "Sofoklisten" in den Po und ich werde Euch alle zu feurigen Hirndominanz-Fans umpolen.
  Es kann nur an Euch liegen, nicht an mir, ob Ihr auf diesen richtigen Pfad kommen könnt.

  Ei laff ju oll


  Geh mal arbeiten

 3. #173

  Registriert seit
  15.03.2012
  Beiträge
  12.950
  GUten Morgen ihr Griechen, und Makedonier, Mazedonier, etc,,,

 4. #174
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Greekleon Beitrag anzeigen
  Диви странски водичи ни ја искривуваат историјата
  Пет дена вино и танц на плоштадот „Македонија“
  Карпош во друштво со „Кока-кола‘‘ и со „Нестле‘‘
  Личен паркинг кај „Јадран“ за 12.000 денари месечно
  Највести
  1. Ахмети ја руши државата само кога е на власт со Груевски!?
  2. Диви странски водичи ни ја искривуваат историјата
  3. Предлог на Законот за бранители
  4. Вашата земја е недемократска
  5. Македонија четврти пат со датум за преговори
  6. Докторите не се како некои пратеници, па да не одат на работа


  Дејан Витански
  Реформски опструкции
  Сите релевантни субјекти што ги сочинуваат главните алки на здравствениот синџир треба со силата на аргументите да најдат соломонски решенија, за правилно да ги склопат коцките во платниот мозаик, но и да ги апсолвираат и другите ...
  Радмила Заревска
  Преродба во МПЦ
  Новите владици не треба да дозволат да им се случи искуството на нивните постари водачи. Не треба да дозволат да им се случи Вранишковски, кој во црквата влезе како амбициозен, напреден, но покажа и дека младоста и ентузијазмот ...
  Петар Шкрбина
  Предлог на Законот за бранители
  Основниот проблем на постојниот предлог-закон за бранители е што во него не е точно дефиниран поимот бранител, комплетно се изоставени цивилните жртви и цивилните инвалиди што не им припаѓале на регуларните воени формации на ...
  Печати | Прати ја страницата | Врати се назад
  Нелегалните туристички водичи од Бугарија, Србија, Албанија и од Грција предводат туристички тури и на свој начин ја презентираат историјата на градот и на Македонија
  Свети Климент е Бугарин. Истото тоа се тврди и за цар Самуил и за неговото царство. Александар Македонски е Грк. На ваков начин странските туристички водичи ја презентираат македонската историја пред гостите што го посетуваат главниот град. Нелегални туристички водичи има од Бугарија, Србија, Албанија и од Грција и најчесто во градот ги предводат и доаѓаат заедно со туристички тури од овие земји и на свој начин ја презентираат историјата на градот и Македонија. Со ова ѝ нанесуваат непоправлива штета на културата и на идентитетот на државата, притоа извитоперувајќи ја историјата, сметаат домашните туристички работници. Тие бараат заштита на домашните лиценцирани водичи и воведување туристичка полиција.


  Имаме над 300 туристички водичи


  Бранко Босилков, претседател на здружението за туристички водичи и придружници во Македонија, вели дека на градот му е неопходна туристичка инспекција.
  - Има многу диви или нелиценцирани туристички водичи, затоа треба да се формира туристичка инспекција што ќе ги спречи овие неовластени туристички водичи. Оваа надлежност за формирањето на инспекцијата му припаѓа на градот. Тие веќе неколку години работат на формирање туристичка инспекција, која ќе контролира кој ја врши работата туристички водич, но сѐ уште не е формирана. Ваква инспекција има во Охрид, а и откако градот стана доста посетувана туристичка дестинација, потребно е во најскоро време да се воведе - истакна Босилков.
  Најголем проблем прават туристички водичи од соседните држави. Тие доаѓаат заедно со турите и на туристите им ја презентираат историјата по свое, всушност ја искривуваат, нагласува тој.
  - Често можам да забележам дека низ градот тури водат странски водичи, еве пред некој ден корејска група водеше нелегален водич, но немам ингеренции да реагирам. Странските туристички водичи знаат дека немаме туристичка инспекција, затоа и си тераат по свое. Ние ги направивме спомениците „Скопје 2014“, а тие ги презентираат во нивна корист. Многу млади завршија за туристички водичи, така што тие седат без работа, додека други нелегално го работат тоа. Во Македонија има над 300 туристички водичи, така што нема потреба странци да ја работат нашата работа - додава Босилков.


  Наскоро туристичка инспекција


  Од градот информираа дека работат на формирање на туристичката инспекција, во согласност со одредбите од законот за туризам.
  - Во најскоро време туристичките инспектори што ќе се грижат за регуларна работа на лиценцирани туристички водичи и придружници ќе излезат на терен и на сите нелегални водичи што ќе бидат фатени во нелегално вршење на дејноста ќе им бидат изрекувани санкции, во согласност со казнените одредби од Законот за туризам - соопштија од градот.
  Со последните измени во Законот за туристичка дејност, странска туристичка агенција што носи туристи во Македонија без посредство на домашна туристичка агенција со лиценца или без склучен договор со туристички водич во РМ има обврска во рок од 24 часа од часот на влегување во државата да ангажира домашен туристички водич со склучување договор. Инспекциски надзор над работењето на туристичките водичи вршат овластените инспектори во градот Скопје, тврдат од Државниот пазарен инспекторат. На проблемот со дивите водичи укажуваат и од Министерството за економија.
  - Изминативе години се соочувавме со голем проблем со диви туристички водичи, кој сега е намален. Претежно имавме проблем со странски туристички водичи што доаѓаа во нашата земја и ја искривуваа историјата. Но сега има многу заинтересирани млади луѓе што се јавуваат да ги положат обуките и курсевите и полагаат за туристички водичи - вели Зоран Николовски, раководител на сектор за туризам во Министерството за економија.


  Зголемен бројот на гости од надвор

  Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2012 година изнесува 116.913, а бројот на ноќевањата изнесува 545.337. Според досегашните информации, најголем број туристи градот го посетиле во јули.
  Во периодот јануари-јули 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 4,3 проценти, и тоа кај домашните туристи има намалување за 1,9 отсто, а кај странските зголемување за 10,5 проценти. Кај странските туристи е зголемен и бројот на ноќевања за 7,2 проценти.
  Super, vollste Unterstützung für die Einführung einer solchen Inspektion!!!

 5. #175
  Avatar von Paokaras

  Registriert seit
  02.09.2010
  Beiträge
  9.238
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Geh mal arbeiten

  Sag ausgerechnet der Clown der fast 40 sein soll und den ganzen tag im BF rummgammelt und fast 30 Beiträge pro tag verfasst

  Es gibt ein Pelasgisch-Makedonisch Wort das heißt Ironie!!!

 6. #176
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Paokaras Beitrag anzeigen
  Sag ausgerechnet der Clown der fast 40 sein soll und den ganzen tag im BF rummgammelt und fast 30 Beiträge pro tag verfasst

  Es gibt ein Pelasgisch-Makedonisch Wort das heißt Ironie!!!

  Ja hättst was anständigs gelernt, könntest du das auch

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Babsi Beitrag anzeigen
  GUten Morgen ihr Griechen, und Makedonier, Mazedonier, etc,,,

  Dobro utro.

  Pozdrav od Skopje

 7. #177
  Avatar von Paokaras

  Registriert seit
  02.09.2010
  Beiträge
  9.238
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ja hättst was anständigs gelernt, könntest du das auch

  - - - Aktualisiert - - -
  Dobro utro.

  Pozdrav od Skopje

  Ich hock grad in meinem Büro und hab ab und zu Zeit dir Schwachkopf zu antworten.

 8. #178

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von Paokaras Beitrag anzeigen
  Sag ausgerechnet der Clown der fast 40 sein soll und den ganzen tag im BF rummgammelt und fast 30 Beiträge pro tag verfasst

  Es gibt ein Pelasgisch-Makedonisch Wort das heißt Ironie!!!

 9. #179
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.983
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Geh mal arbeiten
  Glaubst Du erstens, das ich das muß und zweitens, das ich das (Arbeit) nicht habe ?
  Ich habe mir nach so vielen Dekaden die Position erbaut, dass ich nur noch aus Liebe zum Spaß und der Freud am Geldverdienen tätig bin.

  Deswegen gehts mir nicht unbedingt besser als jedem anderen, aber ich fühl mich auch nicht schlecht dabei

 10. #180
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Paokaras Beitrag anzeigen
  Ich hock grad in meinem Büro und hab ab und zu Zeit dir Schwachkopf zu antworten.

  Lass dich von deinem Chef nicht erwischen, ich bin da zB sehr penibel

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 236
  Letzter Beitrag: 17.12.2011, 12:03
 2. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.09.2009, 20:16
 3. Beschleunigung
  Von aki im Forum Autos, Motorräder und sonstiges mit Motor
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 22.06.2009, 20:45
 4. Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 13.09.2008, 11:23
 5. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.03.2008, 21:49