BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1134 von 1350 ErsteErste ... 134634103410841124113011311132113311341135113611371138114411841234 ... LetzteLetzte
Ergebnis 11.331 bis 11.340 von 13499

Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen

Erstellt von Mudi, 09.12.2011, 08:01 Uhr · 13.498 Antworten · 493.579 Aufrufe

 1. #11331

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.074
  Zitat Zitat von laola999 Beitrag anzeigen
  Wer Lust und Zeit hat, kann sich gerne die Dokumentation auf VOX ansehen:

  BBC Exklusiv - Die Geschichte des Menschen - Teil 1

  Zwischen 1h 20 min und 2 h wird die Errichtung der Demokratie, die Schlacht von Marathon, das Reich Alexander des Großen und der Tod Sokrates behandelt.

  Die Makedonen sprechen Griechisch, durch Heirat der Makedonen mit Perserinnen sollen die Griechische und die Persische Kultur verschmolzen werden. Ja sogar Kleitos greift Alexander an, und sagt ihm er sei kein Grieche mehr, weil er sich dem Persischen zu sehr öffnet, worauf Alexander in tötet. Selbst der Tod Alexanders kann die Verbreitung der griechischen Kultur und Sprache nicht mehr verhindern.


  Schön, dass unsere Nachbarn sich immer wieder als Griechen-Fans erweisen und sogar panhellenische Symbole kaufen.

  PS: Ich warte sehnsüchtig auf eine Dokumentation in der Alexandros POZDRAV MAKEDONSKIS zu seinen Leuten ruft. Obwohl, In Fyrom wurde bestimmt von einem geschichtlichen Geisterfahrer sowas schon gedreht. Ich meine so eine Grausamkeit schon mal gesehen zu haben. Fantasievolle Grafikdesigner scheint es ja dort genug zu geben:
  Diese BBC Doku ist wirklich gut!

 2. #11332
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.643
  Zitat Zitat von laola999 Beitrag anzeigen
  PS: Ich warte sehnsüchtig auf eine Dokumentation in der Alexandros POZDRAV MAKEDONSKIS zu seinen Leuten ruft. Obwohl, In Fyrom wurde bestimmt von einem geschichtlichen Geisterfahrer sowas schon gedreht. Ich meine so eine Grausamkeit schon mal gesehen zu haben. Fantasievolle Grafikdesigner scheint es ja dort genug zu geben:
  das behauptet keiner..

 3. #11333
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Griechischer Lobbyist in Sexskandal verwickelt + Verdacht auf Korruption

  Грчки лобист против Македонија, вмешан во секс скандал и осомничен за корупција
  http://republika.mk/?p=15091

  Боб Менендез, американскиот сенатор од Њу Џерси, наследникот на местото на Џон Кери (новиот државен секретар на САД), претседател на комитетот за надворешни работи на Сенатот, е осомничен за корупција вредна стотици милиони долари. Тој минатата година беше вмешан и во секс скандал со проститутки во Доминиканскара Република, пишува порталот МКД.МК
  Американскиот сенатор негирал дека имал секс со малолетни проститутки во Доминикаската Република, и дека си ги платил десетиците илјади долари за летови до Карибите со приватен авион на богат американски донатор.
  Сенаторот Роберт Менедез објавил чудно соопштение среде растечките контроверзи околу еден од неговите донатори, д-р Саломон Меген.
  „Сите инсинуации за односи со проститутки се смислени од политички мотивираниот десничарски интернет блог и се невистинити“, изјавил портпаролот на Менендез, кој е претставник на сојузната држава Њу Џерси од 2005 година.
  Две жени од Доминиканската Република изјавиле за сајтот Дејли колер (The Daily Caller) дека 58-годишниот Менедез им платил за секс минатата година во одморалиштето Каза де Кампо. „Тој себеси се нарекуваше Боб и наместо 500 плати само 100 долару“, кажала една од жените за сајтот.
  Менендез наводно престојувал на имотот на д-р Мелген, очен специјалист и пријател на сенаторот. Проституцијата е легална во Доминиканската Република.
  И додека упорно демантира каква било поврзаност со проститутки, канцеларијата на Менендез објавила дека тој му платил на Мелген за двете патувања во Доминиканската Република со приватниот авион на докторот во 2010 година.
  Еден од помошниците на сенаторот изјавил дека тој на Мелген му платил 58.500 долари за патувањата, кои претходно не биле објавени.
  Американските медиуми објавуваат дека ФБИ ги истражуваат Менендез и Меглен за проституција со малолетнички и за зделка вредна повеќе од 500 милиони долари. Доктор Меглен неодамна купил компанија која се занимава со проверки на бродски товари. Компанијата имала договор со пристаништата во Доминиканската Република, но тамошните власти одбиле да го почитуваат договорот, сметајќи дека тој е штетен за земјата и дека бил потпишан на криминален начин.
  Сенаторот Менендез, преку Комитетот за надворешни работи, јавно се заложил Доминиканците да го почитуваат договорот со компанијата на неговиот пријател. ФБИ веќе изврши рација во канцелариите на Меглен и запленија десетици кутии со документи.
  Менендез е еден од најгласните поддржувачи на грчкото лоби во САД и чест поднесувач и потписник на про-грчки резолуции против Република Македонија, во кои место уставното име се користи времената референца, и Македонија се обвинува за иредентизам.
  Заедно со сенаторката со грчко потекло Олимпија Сноу, која неодамна најави повлекување од Сенатот, Менендез е сопотписник на бројни предлог-закони, декларации и новинарски написи насочени против Република Македонија. Менендез и Сноу во 2008 година неколку месеци го одложија именувањето на Филип Рикер за амбасадор во Македонија, барајќи од Рикер да даде јасен прогрчки став во врска со спорот за името.

 4. #11334

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Griechischer Lobbyist in Sexskandal verwickelt + Verdacht auf Korruption

  Грчки лобист против Македонија, вмешан во секс скандал и осомничен за корупција
  http://republika.mk/?p=15091

  Боб Менендез, американскиот сенатор од Њу Џерси, наследникот на местото на Џон Кери (новиот државен секретар на САД), претседател на комитетот за надворешни работи на Сенатот, е осомничен за корупција вредна стотици милиони долари. Тој минатата година беше вмешан и во секс скандал со проститутки во Доминиканскара Република, пишува порталот МКД.МК
  Американскиот сенатор негирал дека имал секс со малолетни проститутки во Доминикаската Република, и дека си ги платил десетиците илјади долари за летови до Карибите со приватен авион на богат американски донатор.
  Сенаторот Роберт Менедез објавил чудно соопштение среде растечките контроверзи околу еден од неговите донатори, д-р Саломон Меген.
  „Сите инсинуации за односи со проститутки се смислени од политички мотивираниот десничарски интернет блог и се невистинити“, изјавил портпаролот на Менендез, кој е претставник на сојузната држава Њу Џерси од 2005 година.
  Две жени од Доминиканската Република изјавиле за сајтот Дејли колер (The Daily Caller) дека 58-годишниот Менедез им платил за секс минатата година во одморалиштето Каза де Кампо. „Тој себеси се нарекуваше Боб и наместо 500 плати само 100 долару“, кажала една од жените за сајтот.
  Менендез наводно престојувал на имотот на д-р Мелген, очен специјалист и пријател на сенаторот. Проституцијата е легална во Доминиканската Република.
  И додека упорно демантира каква било поврзаност со проститутки, канцеларијата на Менендез објавила дека тој му платил на Мелген за двете патувања во Доминиканската Република со приватниот авион на докторот во 2010 година.
  Еден од помошниците на сенаторот изјавил дека тој на Мелген му платил 58.500 долари за патувањата, кои претходно не биле објавени.
  Американските медиуми објавуваат дека ФБИ ги истражуваат Менендез и Меглен за проституција со малолетнички и за зделка вредна повеќе од 500 милиони долари. Доктор Меглен неодамна купил компанија која се занимава со проверки на бродски товари. Компанијата имала договор со пристаништата во Доминиканската Република, но тамошните власти одбиле да го почитуваат договорот, сметајќи дека тој е штетен за земјата и дека бил потпишан на криминален начин.
  Сенаторот Менендез, преку Комитетот за надворешни работи, јавно се заложил Доминиканците да го почитуваат договорот со компанијата на неговиот пријател. ФБИ веќе изврши рација во канцелариите на Меглен и запленија десетици кутии со документи.
  Менендез е еден од најгласните поддржувачи на грчкото лоби во САД и чест поднесувач и потписник на про-грчки резолуции против Република Македонија, во кои место уставното име се користи времената референца, и Македонија се обвинува за иредентизам.
  Заедно со сенаторката со грчко потекло Олимпија Сноу, која неодамна најави повлекување од Сенатот, Менендез е сопотписник на бројни предлог-закони, декларации и новинарски написи насочени против Република Македонија. Менендез и Сноу во 2008 година неколку месеци го одложија именувањето на Филип Рикер за амбасадор во Македонија, барајќи од Рикер да даде јасен прогрчки став во врска со спорот за името.
  Nachrichten aus FYROM

 5. #11335

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.074
  Haupstache der Kerl auf dem Bild ist Bob Menendez!

 6. #11336

  Registriert seit
  23.03.2012
  Beiträge
  970
  Zitat Zitat von jopδαn Beitrag anzeigen
  das behauptet keiner..
  Doch doch, ein paar BF-Helden, der Überflieger aus dem Adlerhorst, etc. Lügt doch nicht ständig.

  Die pelasgischen Stämme | Makedonien - Vom Adlerhorst zum Weltreich

  Video: Macedonia Timeless - Die proto-slawische Expansion ~ Frequency

  Die Story hat es immerhin in einen Artikel geschafft.

  Historikertag 2002: Pressespiegel

 7. #11337
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 8. #11338
  economicos
  Wir haben Lobbyisten? Und Bob Menendez ist Grieche??? Und nicht ein Ami mit "Hispanic- Wurzeln" ?

  Fragen über Fragen...

 9. #11339
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.643
  welche bf helden denn? frag mal zoran, ob er glaubt alex hätt slavisch gesprochen.... den pelasgomonkodonen braucht man nicht ernst nehmen. und der artikel reicht grad zum oaschabwischen. find mir ein lehrbuch aus den schulen, in dem das drin steht... und komm mir nicht mit dem einen youtube video, das aufzeigen soll, was für propaganda betrieben wird im unterricht. in den schulbüchern wird erwähnt, dass slawen eingewandert sind... sieht man auch im clip.

 10. #11340
  economicos
  Vielleicht haben die Slawen aus Fyrom Bob Menendez mit dem griechischen Rapper Midenistis verwechselt?

  Ich muss schon sagen, die sehen fast wie Zwillinge aus.


Ähnliche Themen

 1. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 8527
  Letzter Beitrag: 20.01.2013, 14:09
 2. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Politik
  Antworten: 2149
  Letzter Beitrag: 08.07.2012, 17:44
 3. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1646
  Letzter Beitrag: 24.04.2012, 21:15
 4. An die Griechen und Mazedonier
  Von Karim-Benzema im Forum Politik
  Antworten: 100
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 10:55
 5. Griechen sind Mazedonier/Makedonier und Mazedonier sind Polynesier
  Von Silver im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 28.04.2009, 18:31