BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1135 von 1350 ErsteErste ... 135635103510851125113111321133113411351136113711381139114511851235 ... LetzteLetzte
Ergebnis 11.341 bis 11.350 von 13499

Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen

Erstellt von Mudi, 09.12.2011, 08:01 Uhr · 13.498 Antworten · 496.227 Aufrufe

 1. #11341
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von economicos Beitrag anzeigen
  Wir haben Lobbyisten? Und Bob Menendez ist Grieche??? Und nicht ein Ami mit "Hispanic- Wurzeln" ?

  Fragen über Fragen...

  Wer behauptet denn sowas?

 2. #11342
  economicos
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Wer behauptet denn sowas?
  edit

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Griechischer Lobbyist in Sexskandal verwickelt + Verdacht auf Korruption

  Грчки лобист против Македонија, вмешан во секс скандал и осомничен за корупција
  http://republika.mk/?p=15091

  Боб Менендез, американскиот сенатор од Њу Џерси, наследникот на местото на Џон Кери (новиот државен секретар на САД), претседател на комитетот за надворешни работи на Сенатот, е осомничен за корупција вредна стотици милиони долари. Тој минатата година беше вмешан и во секс скандал со проститутки во Доминиканскара Република, пишува порталот МКД.МК
  Американскиот сенатор негирал дека имал секс со малолетни проститутки во Доминикаската Република, и дека си ги платил десетиците илјади долари за летови до Карибите со приватен авион на богат американски донатор.
  Сенаторот Роберт Менедез објавил чудно соопштение среде растечките контроверзи околу еден од неговите донатори, д-р Саломон Меген.
  „Сите инсинуации за односи со проститутки се смислени од политички мотивираниот десничарски интернет блог и се невистинити“, изјавил портпаролот на Менендез, кој е претставник на сојузната држава Њу Џерси од 2005 година.
  Две жени од Доминиканската Република изјавиле за сајтот Дејли колер (The Daily Caller) дека 58-годишниот Менедез им платил за секс минатата година во одморалиштето Каза де Кампо. „Тој себеси се нарекуваше Боб и наместо 500 плати само 100 долару“, кажала една од жените за сајтот.
  Менендез наводно престојувал на имотот на д-р Мелген, очен специјалист и пријател на сенаторот. Проституцијата е легална во Доминиканската Република.
  И додека упорно демантира каква било поврзаност со проститутки, канцеларијата на Менендез објавила дека тој му платил на Мелген за двете патувања во Доминиканската Република со приватниот авион на докторот во 2010 година.
  Еден од помошниците на сенаторот изјавил дека тој на Мелген му платил 58.500 долари за патувањата, кои претходно не биле објавени.
  Американските медиуми објавуваат дека ФБИ ги истражуваат Менендез и Меглен за проституција со малолетнички и за зделка вредна повеќе од 500 милиони долари. Доктор Меглен неодамна купил компанија која се занимава со проверки на бродски товари. Компанијата имала договор со пристаништата во Доминиканската Република, но тамошните власти одбиле да го почитуваат договорот, сметајќи дека тој е штетен за земјата и дека бил потпишан на криминален начин.
  Сенаторот Менендез, преку Комитетот за надворешни работи, јавно се заложил Доминиканците да го почитуваат договорот со компанијата на неговиот пријател. ФБИ веќе изврши рација во канцелариите на Меглен и запленија десетици кутии со документи.
  Менендез е еден од најгласните поддржувачи на грчкото лоби во САД и чест поднесувач и потписник на про-грчки резолуции против Република Македонија, во кои место уставното име се користи времената референца, и Македонија се обвинува за иредентизам.
  Заедно со сенаторката со грчко потекло Олимпија Сноу, која неодамна најави повлекување од Сенатот, Менендез е сопотписник на бројни предлог-закони, декларации и новинарски написи насочени против Република Македонија. Менендез и Сноу во 2008 година неколку месеци го одложија именувањето на Филип Рикер за амбасадор во Македонија, барајќи од Рикер да даде јасен прогрчки став во врска со спорот за името.

 3. #11343
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von economicos Beitrag anzeigen
  edit

  Ja richtig, ein Lobbyist der die griechische Sache vertritt, steht doch im Text eindeutig. Ich hatte halt nur die Überschrift übersetzt

 4. #11344

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.079
  Zoran wieder mal peinlich

 5. #11345

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von jopδαn Beitrag anzeigen
  welche bf helden denn? frag mal zoran, ob er glaubt alex hätt slavisch gesprochen....
  Wer zum Teufel ist Zoran? Euer Geschichtsguru oder was? Der Volltrottel kann nicht einmal einfachste Texte richtig interpretieren ohne eine griech. Verschwörung darin zu sehen und man soll ausgerechnet ihn fragen was er zu glauben scheint?

 6. #11346
  economicos
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ja richtig, ein Lobbyist der die griechische Sache vertritt, steht doch im Text eindeutig. Ich hatte halt nur die Überschrift übersetzt


  Und was hat er für Griechenland gemacht?

 7. #11347

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ja richtig, ein Lobbyist der die griechische Sache vertritt, steht doch im Text eindeutig. Ich hatte halt nur die Überschrift übersetzt
  Und wer soll diese dem bulgarisch ähnelnde Sprache nun verstehen, von uns Griechen bzw. Nicht-Slawen?

 8. #11348
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von economicos Beitrag anzeigen


  Und was hat er für Griechenland gemacht?

  Was muss man denn machen um den Titel "PHILHELLENE SENATOR" zu bekommen?

  GREEK AMERICAN COMMUNITY SUPPORTS the PHILHELLENE SENATOR of NEW JERSEY.
  Greek American community support Senator Robert Menendez of New Jersey.

 9. #11349
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  Zitat Zitat von Hellenic-Pride Beitrag anzeigen
  Und wer soll diese dem bulgarisch ähnelnde Sprache nun verstehen, von uns Griechen bzw. Nicht-Slawen?
  slavobulgarisch bitte.

 10. #11350
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Hellenic-Pride Beitrag anzeigen
  Und wer soll diese dem bulgarisch ähnelnde Sprache nun verstehen, von uns Griechen bzw. Nicht-Slawen?

  Wende dich doch an einen slawophonen Griechen deines Vertrauens.

  Pozdrav

Ähnliche Themen

 1. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 8527
  Letzter Beitrag: 20.01.2013, 14:09
 2. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Politik
  Antworten: 2149
  Letzter Beitrag: 08.07.2012, 17:44
 3. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1646
  Letzter Beitrag: 24.04.2012, 21:15
 4. An die Griechen und Mazedonier
  Von Karim-Benzema im Forum Politik
  Antworten: 100
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 10:55
 5. Griechen sind Mazedonier/Makedonier und Mazedonier sind Polynesier
  Von Silver im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 28.04.2009, 18:31