BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1152 von 1350 ErsteErste ... 152652105211021142114811491150115111521153115411551156116212021252 ... LetzteLetzte
Ergebnis 11.511 bis 11.520 von 13499

Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen

Erstellt von Mudi, 09.12.2011, 08:01 Uhr · 13.498 Antworten · 493.848 Aufrufe

 1. #11511
  Avatar von Allissa

  Registriert seit
  07.08.2009
  Beiträge
  44.232
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen


  - - - Aktualisiert - - -

  Aber nix mit Wasser verdünnt und so
  ihr könnt sagen was ihr wollt.....aber makedonska muzika ist die beste........


 2. #11512

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von Allissa Beitrag anzeigen
  ihr könnt sagen was ihr wollt.....aber makedonska muzika ist die beste........

  STUDIO 5 89.7 - Tha Sou Stilo Louloudia... - YouTube!

 3. #11513
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beiträge
  13.284
  Zitat Zitat von NickTheGreat Beitrag anzeigen
  vorsicht, da steht "Σκοπιανούς" ...ein Wort mit dem die Exjougos nichts anfangen können und VW deswegen verpassen..pfui..  Dafür müssten sie aber schon dieses komische Gekrakel hier lesen können.

  Heraclius

 4. #11514
  Avatar von Allissa

  Registriert seit
  07.08.2009
  Beiträge
  44.232
  kalooooooo

 5. #11515

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von Allissa Beitrag anzeigen
  kalooooooo

  Mono kalo? :-(

 6. #11516
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.973
  Zitat Zitat von NickTheGreat Beitrag anzeigen
  Mono kalo? :-(
  @ Alissa


  ....er will/wollte poly kalo hören...... ( Übers. viel gut)

 7. #11517
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.643
  exairetiki, mpravosss

 8. #11518

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  jiati? den itan poli kalo?

  Klarino Live:

  STUDIO 5 89.7 Thessaloniki - Ti Sou Exo Kanei... LIVE - YouTube!

 9. #11519
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  КАНОНАДА ОД ГРЧКИ И БУГАРСКИ АМАНДМАНИ ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

  Грците и Бугарите ја нападнаа Македонија!


  Гркинките Елени Копа и Јанаку, нивниот сограѓанин Николаос Шунтис, како и Бугарите Стојанов, Илчев и Ковачев имаат идентични амандмани за да се избрише предлогот на известувачот Ховит за да се поздрави употребата на придавката "македонски" во последниот извештај на ЕК

  Канонада од бугарско-грчки амандмани за Резолуцијата за Република Македонија што треба да ја донесе Европскиот парламент во април годинава, јавува дописникот на МИА од Брисел. На Предлог-резолуцијата на известувачот Ричард Ховит поднесени биле вкупно 203 амандмани, од кои дури 92 амандмани се на бугарските, а 35 на грчките европарламентарци.
  Најголем број Предлог-измени на Резолуцијата дал либералот Станимир Илчев, кој заедно со Андреј Ковачев (Европски народни партии) или посебно, има поднесено 30 амандмани. Зад него е пратеникот Димитар Стојанов, со 25 амандмани, при што најголемиот дел од нив се ригидни, навредливи и апсолутно одат контра добрососедството што го бара Европската унија од Македонија и Бугарија. Посочениот Ковачев има поднесено 24 амандмани, додека кај Грците предничи Николаос Салавракос (партија Народен православен собир) со 15 Предлог-измени на Резолуцијата што ја предложи известувачот Ховит. По него следуваат Марија Елени-Копа (Социјалдемократи) и Мариета Јанаку (ЕПП) со по осум амандмани.
  Интересно, но и самиот известувач Ховит има поднесено над 20 амандмани на својот предлог што минатиот месец го претстави пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент. Канонадата од Бугаринот Стојанов започнува со амандман во кој се посочува дека "продолжува нетолерантноста и проследувањето на лицата со бугарска самосвест", при што бара да се земат предвид, според него, "насилствата во Собранието пред крајот на минатата година кога опозициски пратеници беа тепани и изнесувани на сила надвор од пленарната сала". Тој исто така бара во Резолуцијата да влезе дека "опозициската СДСМ презема дејства што не одговараат на европските стандарди за толерантност поради случајот кога нејзини општински советници во Скопје скандираа "Мрсни Бугари!" кон своите колеги од општинскиот совет по повод преименување на улица. Тој обвинува за Спаска Митрова, за отстранувањето на Спомен-плочата на Мара Бунева, дека е нападнат бугарски амбасадор во Скопје, дури и тоа дека годинава започнала "полициска репресија против лица што работат како посредници меѓу бугарските власти и граѓаните што сакаат да добијат бугарско државјанство, со цел да се влее страв кај лицата со бугарска самосвест". Пратеникот од бугарска АТАКА барал тоа да се земе предвид, како што рекол, влошената политичка ситуација во нашата земја. Во однос на ова прашање, Илчев од Либералите и Ковачев од ЕПП се малку поконструктивни, но и тие приговараат за "негативни консеквенции на лицата што отворено го изразуваат својот бугарски идентитет" и бараат тоа да се земе предвид при одлучувањето на Самитот на ЕС во јуни оваа година. Известувачот Ховит, како и Едвард Кукан (ЕПП), Моника Маковеј (ЕПП), Мари Корнелисен (либерали), Чарлс Тенок (Конзервативна партија), сите до еден во посебни или заеднички амандмани инсистираат Република Македонија да ги почне пристапните преговори без одлагање (жалат што и досега тоа не е сторено), според она што го бара и Европската комисија во последниот извештај.
  Ховит со амандман бара и "решавање на билатералните прашања во конструктивен дух и земајќи ги предвид севкупните интереси на ЕУ и вредностите на Унијата".
  - Во врска со одлуката на Советот да ги отвори пристапните преговори со Македонија пред крајот на јуни оваа година, инсистираме дека билатералните прашања не треба да ги опструираат преговорите за членство во ЕУ, се вели во амандманот поднесен од Маковеј, Тенок и Кристијан Дан Преда (ЕПП).

  "Добрососедски односи" и "брзо решавање на спорот со името" била најчестата фраза во амандманите на бугарските и грчките европратеници.
  Бугарите Ковачев и Илчев барале "властите да усвојат пристап кон историјата базиран на фактите, особено во однос на едукативните материјали и јавни настапи, како во земјата, така и на меѓународно ниво, со цел да се намалат меѓуетничките и регионалните тензии".
  Она што го најави бугарскиот европратеник Димитар Стојанов го приложи и како амандман, а тоа е барање од ЕК да прекине со натамошно финансирање на нашата земја од Инструментот за претпристапна помош (ИПА)! Тој има и амандман со кој бара ЕП да ја повика Владата на ПЈР Македонија (н.з. така ја условува нашата земја, иако неговата држава ја признава нашата под уставното име) да покаже волја за добрососедство, како што напоменува "со тоа што ќе го реши со децении мародерското уривање и исмевање на бугарските воени гробишта на нејзина територија".

  Гркинките Елени Копа и Јанаку, нивниот сограѓанин Николаос Шунтис, како и Бугарите Стојанов, Илчев и Ковачев имаат идентични амандмани за да се избрише предлогот на известувачот Ховит за да се поздрави употребата на придавката "македонски" во последниот извештај на Европската комисија. Притоа, пратеникот Шунтис дури бара и да се избрише придавката и Комисијата и ЕП да не ја употребуваат. Грците и Бугарите имаат идентични амандмани и на предлогот на Ховит дека "Европарламентот се согласува со Комисијата дека земјата ги исполнува сите политички критериуми", па Салавракос и Кирилов бараат да се стави "сериозна загриженост за последните политички случувања и почитување на демократијата", додека Стојанов сака дециден став од ЕП дека "земјата не ги исполнува политичките критериуми"!
  Стојанов оди понатаму и бара да не се употребува терминот "Бугарин" во нашата земја, а во врска со национална припадност, бидејќи, според него, тоа било пејоративно и навредливо обраќање во политичката дебата и бара политичките сили "да го исчистат својот говор од јазикот на омраза".

  Романката Норика Николај (либерали) и Британецот Чарлс Тенок имаат амандман со кој жалат за последните политички случувања во земјата и потсетуваат дека "Собранието е примарен форум за дебата во парламентарната демократија и ја охрабруваме опозицијата да се врати во парламентот, со цел да ги претставуваат граѓаните кои гласале за нив на последните избори, а ја храбриме Владата да ги превземе сите можни чекори за обновување на политички дијалог и да се создадат услови за ефективна и транспарентна активност на Собранието".
  Бугаринот Кристијан Вигенин сака ЕП да се обврзе дека "настаните поврзани со контроверзното носење на буџетот за 2013 година во Собранието во декември 2012 година, значи сериозен чекор назад во политичкиот дијалог и функционирањето на демократските институции во земјата", при што повикува Владата да ја преземе одговорноста во овој поглед и да се вклучи во конструктивен дијалог со опозицијата, кој би се одвивал во парламентот како клучна демократска институција.

  Самиот известувач Ховит има неколку амандман со кој наместо "засилување на изборниот код и зголемување на транспарентноста на финансирањето на политичките партии и целосна имплементација на препораките на ОБСЕ/ОДИХР", сега бара "преземање на акција за целосна имплементација на препораките на ОБСЕ/ОДИХР со цел зголемување на транспарентноста во финансирањето на партиите". Тој предлага и цел нов параграф во врска со политичките случувања во Македонија.
  - Ги забележуваме со загриженост последните политички случувања во земјата со кои се ризикува оттргнување на сите страни во клучното време за пристапување во ЕУ пред дискусиите на Европскиот совет. ЕП верува дека Собранието е примарен форум за соочување и решавање на прашања и се повикуваат сите партии да се вклучат конструктивно во парламентарен дијалог и притоа ги поздравуваме состаноците меѓу Владата и лидерите на опозицијата и личното лидерство од страна на комесарот за проширување. Договорена резолуција и враќање на парламентарната расправа ќе биде во интерес на сите политички партии во земјата во рамки на агендата за интеграција во ЕУ и НАТО, но и позитивна акција на домашните економски околности, што е од клучно значење за иднината на сите граѓани, без разлика на нивната политичка припадност, вели Ховит во амандманот. Повик за враќање на опозициската СДСМ во Парламентот и учество на локалните избори, со цел да не влијае таквата ситуација на евроинтеграцијата на Македонија, има и во уште неколку други амандмани. Британскиот европарламентарец инсистира и на амандман со кој македонската Влада, по пресудата на Високиот судски совет на Европскиот суд за човекови права од 13 декември 2012 година, без одлагање ќе испрати официјално извинување, ќе му исплати надомест на штета и ќе создаде меѓународна комисија за истрага на случајот Калид ел Масри од 31 декември 2003 година и неговиот 23-дневен притвор во Скопје.
  Ховит, но и други европратеници од Групата на пријатели на Македонија, како Тенок, Маковеј и Кукан, имаат повеќе амандмани со кои се поздравуваат судските реформи во нашата земја и бараат нивно зајакнување. Словенката Тања Фајон има и амандман во кој изразува жалење за падот на Македонија на листата на "Репортери без граници" во врска со слободата на медиумите.
  - Затоа, повикуваме на зајакнување на професионалните стандарди во новинарството, истражувачко новинарство, промовирање на медиумски плурализам, независност на јавниот радиодифузер и транспарентност во сопственоста на медиумите. Поради недостаток на саморегулаторен орган за медиумите, постои широка автоцензура кај новинарите и голем дел од кампањите што се финансирани од Владата завршуваат кај пријателските медиуми на Владата, се вели во амандманот на Фајон. За овие прашања има голема поддршка во Комитетот за надворешни работи на ЕП (АФЕТ). Првпат по однос на поднесените амандмани, АФЕТ ќе расправа на 25. февруари, а ќе гласа на 4 март. Подготвената Резолуција за Република Македонија, Европскиот парламент е најавено дека ќе ја усвојува меѓу 15 и 18 април оваа година.

  Оланд бара ЕУ да одлучува и без согласност од сите членки
  Зборувајќи пред Европскиот парламент во Стразбур, францускиот претседател Франсоа Оланд се заложи за една диференцирана Европаа во која нема да биде неопходно одлуки за проекти да носат сите 27 членки.

  Како што пренесува дописникот на МИА од Стразбур, според Оланд државите членки на Европската унија треба да можат да одлучуваат на ниво на две или повеќе држави за да одат подоалеку во интеграцијата да ангажираат проектии или да ги хармонизираат политикитее без притоа да го достигнат бројот на 27 земји членки.
  Францускиот претседател тука како пример ја посочи Шенгенската зона и монетарната унија, за кои ако се одлучуваше со учество на сите земји, тие немаше да постојат.

 10. #11520
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.643
  macedonian aka alexandros

  What I can not understand is that the leader of F.Y.R.O.M transformed the city of Skopje into ancient Disneyland, because Skopje is located in partially-absolut Albanian inhabited areas. That is not logical and from strategical point of view a disaster.
  you don't really make the impression you'd be capable of understanding a lot of things in general either way. skopje is the capital city, you know that right? where should Gruios build his disneyland at? at my small village near bitola with its ~200 inhabitants only because it's located within the borders of ancient macedonia? there has always been albanians living at that area in the northwest, yes but you should also be aware of the fact that the ottomans settled albanian groups there as well, so that the population stats changed increasingly since those times. of course the decision was made to build a Disneyland at Skopje, and not anywhere else - it's the capital city. it should be easy to follow, i guess....

Ähnliche Themen

 1. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 8527
  Letzter Beitrag: 20.01.2013, 14:09
 2. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Politik
  Antworten: 2149
  Letzter Beitrag: 08.07.2012, 17:44
 3. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1646
  Letzter Beitrag: 24.04.2012, 21:15
 4. An die Griechen und Mazedonier
  Von Karim-Benzema im Forum Politik
  Antworten: 100
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 10:55
 5. Griechen sind Mazedonier/Makedonier und Mazedonier sind Polynesier
  Von Silver im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 28.04.2009, 18:31