BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 323 von 1350 ErsteErste ... 2232733133193203213223233243253263273333734238231323 ... LetzteLetzte
Ergebnis 3.221 bis 3.230 von 13499

Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen

Erstellt von Mudi, 09.12.2011, 08:01 Uhr · 13.498 Antworten · 495.998 Aufrufe

 1. #3221
  Avatar von Kalampakiotis

  Registriert seit
  04.05.2012
  Beiträge
  5.130
  also nicht

 2. #3222
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Kalampakiotis Beitrag anzeigen
  also nicht

  Natürlich nicht, die Antike fing erst viel später an

 3. #3223
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Klare Worte von Todor Petrov, Präsi des WMC (World Macedonian Congress). Griechenland wird zerfallen wenn es Makedonien nicht anerkennt, und spricht die Problematik der Minderheiten in GR an.
  КОГА ВО ГРЦИЈА ЌЕ СЕ ОТВОРИ ЕТНИЧКОТО ПРАШАЊЕ, ТАА ДРЖАВА ЌЕ БИДЕ ТРАЈНО МИНАТО СВРШЕНО ВРЕМЕ!
  Тодор Петров: Грција нема да остане цела, ако не ја признае Македонија!

  За првпат во светската историја, Елада е креирана во 1821 година како еднородна и едноверна нација-држава во која Грк значи христијанин, а не етнос - (едност) еднородност! Оттука и парадоксот, во Грција сите мора да се Грци, иако во Грција има се, само Грци не, пишува претседателот на Светскиот македонски конгрес

  Грција се буни за нашиот идентитет, а треба да се загрижи за сопствениот. Според историските факти што ги презентира претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, кога во Грција ќе се отвори етничкото прашање, а тој ден е на повидок, таа држава ќе биде трајно минато свршено време, бидејќи во Грција има се, само Грци не - Грк не е етнос, туку синоним за христијанин. Во Грција немало народ во времето кога таа држава други ја создавале заради интересите на големите сили Англија, Франција, Германија и Русија. Грција е создадена со окупации на туѓи територии и со геноцид и насилни прогонства врз домородните народи во окупираните територии, пишува претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров. Тој со историски факти го објаснува непостоењето на грчкиот народ.
  - Во отсуство на мнозински и еднороден народ, креаторите на Елада, во членот 1 од првиот Устав на Елада од 1827 година напишале: "Грк е секој христијанин кој живее во Грција". Затоа, Грк не е етнос, Грк значи христијанин! Во Грција сите се Грци како демос (граѓани, независно од нивното етничко потекло), нема Грци како етнос! Или поедноставно: Во Грција има се, само Грци не! Ако во Грција се отвори етничкото прашање, како што тоа се прави во Македонија денес, а доаѓа ден кога и тоа таму ќе се случи, таа држава ќе биде трајно минато свршено време, како што кризата неизбежно води кон тоа решение. Територијалната дезинтеграција е неизбежна по етничките линии на окупација, образложува Тодор Петров.
  Идеологијата на грчките епископи е: Сите христијани се Грци! И бидејќи и Македонците се христијани, тие не се ништо друго туку Грци! За грчкиот клир, Грк е секој што е крстен, а тој што не е крстен, е Турчин. За првпат во светската историја, Елада е креирана во 1821 година како еднородна и едноверна нација-држава во која Грк значи христијанин, а не етнос - (едност) еднородност! Оттука и парадоксот, во Грција сите мора да се Грци, иако во Грција има се само Грци не!, коментира Тодор Петров.Петров објаснува како од Балканските војни започнува геноцидот врз македонскиот народ во Грција кој трае до денеска, за што вели, Атина допрва ќе одговара. Во Втората светска војна, пак, македонските партизани се изиграни од Комунистичките партии на соседните земји - Грција, Србија и Бугарија и Велика Британија на југот ги враќа на власт грчките монархо-фашисти, матрица, која со Грција владее до денес, со насилствата на поданиците на Златна Зора.
  - Во такви услови, нацифашистичката Хриси Авги или Златна Зора и не е чудо, туку епилог на целото тоа бреме, производ на минатото време! Хриси Авги е срцето на Елада, во чијашто основа е нацифашизмот и антимакедонизмот! Без нацифашизмот, таа креација од држава нема да ја има! Ќе замине во историјата, како трајно минато свршено време! Тој нацифашизам го потхрануваат Брисел и Стразбур! Затоа Атина бара промена на државното име Македонија! Но, тоа нема да ја спаси Европа, ни лажната Елада!, заклучува авторот.
  Тодор Петров тврди дека милијарди и милијарди евра Брисел и Стразбур фрлаат дури и денес, да се преорува Македонија, да се уништуваат македонските артефакти или складираат во тајните депоа, да не се дознае големата лага за "корени на Нова Европа во Елада", односно да се сокрие вистината за Македонците и за Македонија како основа на Европа и на современиот културен глобализам.

  Светот ниту започнува, ниту завршува со Брисел и Стразбур!
  Кризата полека ја покажува вистинската слика, Македонија е една и вистината кога и да е испливува на површина. Се ближи крајот на грчкиот фалсификат на културата и историјата, како што европскиот центризам заминува во неповрат! Светот ниту започнува, ниту завршува во Брисел и Стразбур, коментира Петров.
  - Тој канцер Елада метастазира до стадиум, не на ампутација, ни имплантација, туку на гробишта. Кризата системски стимулира граѓанска војна и кога таа ќе се случи, неизбежна е воена хунта или меѓународна воена и полициска интервенција заради одржување на јавниот ред и мир и зачувување на загрозениот регионален мир и безбедност. Интересно ќе биде како Европа ќе интервенира за да го одржи територијалниот интегритет на Елада. А, оти ќе ја плати сметката на егзибиционизмот со Елада, е за очекување! Прашање е колку илјади милијарди ќе биде тоа, се вели во текстот.
  Според авторот, на Атина лошо и се пишува. "Владетелите во сенка" или "светската влада" составена од најмоќните банкари, економисти, политичари, медиумски магнати и членови на кралски семејства, Групата Билдерберг, формирана во 1945 година во истоимениот хотел "Билдерберг" во Холандија, која ја крои светската иднина, веќе одлучиле. 120 членови на Групата Билдерберг, на годинешниот состанок во Вирџинија, САД од 1 до 4 јуни, донеле одлука Грција да биде пуштена низ вода, поточно да ја доведат до работ на бездната.
  - Грција никогаш нема да може да го отплати она што го должи. Грција е мртва, пренесе неименуван извор кој присуствувал на тој состанок, вели Петров.
  Одлуката за пропаст на Грција, Групата Билдерберг ја има донесено уште во 2009 година, по одржаниот самит во Атина. Неколку месеци подоцна, Грција и официјално беше прогласена за презадолжена.Доколку Атина не ја признае Македонија, Грција нема да остане цела, предупредува претседателот на СМК. (В.С.)

  Ставрос Димас сака да ја види Македонија во ЕУ и НАТО, ама Груевски да се фокусира на решение!
  Сакаме да ја видиме соседната земја како се движи кон Европската унија и НАТО, вели потпретседателот на Нова демократија и поранешен грчки шеф на дипломатијата Ставрос Димас во интервју за Катимерини". Димас за весникот тврди дека грчката страна е подготвена и го поддржува преговарачкиот процес за спорот со името под покровителство на Обединетите нации, но решението било во рацете на премиерот Никола Груевски.
  - Во рацете на господинот Груевски е брзо да најде решение. Наместо да бара или да прави изговори за да ја обвинува Грција, подобро е да се фокусира на преговорите за да се постигне решение кое ќе биде од полза за двете страни, вели Ставрос Димас во интервјуто.

 4. #3224
  Opala
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Klare Worte von Todor Petrov, Präsi des WMC (World Macedonian Congress). Griechenland wird zerfallen wenn es Makedonien nicht anerkennt, und spricht die

  The World Macedonian Congress (Macedonian: Светски Македонски Конгрес, Svetski Makedonski Kongres) is an ultra nationalist organization
  founded on 15 September 1990 in Gevgelija,

  Niche Dimovski, the vice-president of the World Macedonian Congress, wrote and produced the "Macedonian Prayer", which aired in a 9 minute video on Macedonian Radio-Television (the public broadcasting organization of the Republic of Macedonia), in which the God is presented calling the people of the Republic of Macedonia "the oldest nation on Earth" and progenitors of the "white race" who are described as "Macedonoids" in opposition to Negroids and Mongoloids

  http://en.wikipedia.org/wiki/World_Macedonian_Congress
  http://www.crisisgroup.org/~/media/F..._woods_yet.pdf ( seite 1 unten links)

 5. #3225
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Opala Beitrag anzeigen


  Warum verheimlichst du die (deine) Quelle?

 6. #3226
  Opala
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Warum verheimlichst du die (deine) Quelle?
  Wieso verheimlichen? sieht doch jeder das dass aus wiki ist.

 7. #3227
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Opala Beitrag anzeigen
  Wieso verheimlichen? sieht doch jeder das dass aus wiki ist.

  Bitte direkt verlinken, Danke.

 8. #3228
  Opala
  habs editiert.

 9. #3229
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Opala Beitrag anzeigen
  habs editiert.

  Danke somit kann jeder sehen das das was in Wikipedia steht griechischer Müll ist, dazu Versiongeschichte anklicken (fast ausnahmslos griechische und bulgarische User) und die angegebenen Quellenverweise beachten, zu dem Vorwurf des "Ultra Nationalismus" gehen 2 der 3 angegebenen Quellen nicht.

  Etc.


  Deshalb verlinkt ihr ungern eure Quellen da sie löchrig wie Schweizer Käse sind.

  Pozdrav aus Skopje

 10. #3230
  Opala
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Danke somit kann jeder sehen das das was in Wikipedia steht griechischer Müll ist, dazu Versiongeschichte anklicken (fast ausnahmslos griechische und bulgarische User) und die angegebenen Quellenverweise beachten, zu dem Vorwurf des "Ultra Nationalismus" gehen 2 der 3 angegebenen Quellen nicht.


  Deshalb verlinkt ihr ungern eure Quellen da sie löchrig wie Schweizer Käse sind.

  Pozdrav aus Skopje
  ist mein zweiter link auch griechischer müll? bitte angucken.

Ähnliche Themen

 1. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 8527
  Letzter Beitrag: 20.01.2013, 14:09
 2. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Politik
  Antworten: 2149
  Letzter Beitrag: 08.07.2012, 17:44
 3. Endlosschleife: Mazedonier vs. Griechen
  Von Burgas im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 1646
  Letzter Beitrag: 24.04.2012, 21:15
 4. An die Griechen und Mazedonier
  Von Karim-Benzema im Forum Politik
  Antworten: 100
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 10:55
 5. Griechen sind Mazedonier/Makedonier und Mazedonier sind Polynesier
  Von Silver im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 28.04.2009, 18:31