BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 29

Jesus lebte in FYROM

Erstellt von Ibrišimović, 25.08.2012, 23:49 Uhr · 28 Antworten · 3.560 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ibrišimović

  Registriert seit
  30.11.2005
  Beiträge
  3.614

  Jesus lebte in FYROM

  Wie ich gerade erst erfahren habe, lebte Jesus in FYROM bzw. der Historiker Milos Lindro sagt, dass die komplette Bibel in makedonisch geschrieben wurde und diese Handlungen nicht in Israel, sondern in FYROM stattfanden!

  Also nicht nur Alexander der Große endlich ist auch Jesus ein stolzer Makedone.

  lindro_macedonia.jpg

 2. #2
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.963
  Zitat Zitat von Oh_Mann Beitrag anzeigen
  Wie ich gerade erst erfahren habe, lebte Jesus in FYROM bzw. der Historiker Milos Lindro sagt, dass die komplette Bibel in makedonisch geschrieben wurde und diese Handlungen nicht in Israel, sondern in FYROM stattfanden!

  Also nicht nur Alexander der Große endlich ist auch Jesus ein stolzer Makedone.

  lindro_macedonia.jpg
  Hmmm jetzt komme ich ins Grübeln, denn : Gott ist Grieche!!!!
  Irgendwas paßt dann nicht

 3. #3
  Kejo
  Keine Chance.

 4. #4
  Avatar von Johnny Cash

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.768
  Mal sehn in welche Richtung die diskussion geht...

 5. #5
  Avatar von Ibrišimović

  Registriert seit
  30.11.2005
  Beiträge
  3.614
  Wie man der englischen Wikipedia entnehmen kann, hat Ohrid den Spitznamen "Balkan Jerusalem" oder auch "European Jerusalem".

  Ohrid - Wikipedia, the free encyclopedia

  Sehr interessant.

 6. #6
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.739
  Zitat Zitat von Oh_Mann Beitrag anzeigen
  Wie ich gerade erst erfahren habe, lebte Jesus in FYROM bzw. der Historiker Milos Lindro sagt, dass die komplette Bibel in makedonisch geschrieben wurde und diese Handlungen nicht in Israel, sondern in FYROM stattfanden!

  Also nicht nur Alexander der Große endlich ist auch Jesus ein stolzer Makedone.

  lindro_macedonia.jpg
  Ist das ein ''offizieller Standpunkt'', welcher z.B auch in Enzyklopädien in F.Y.R.O.M zu finden ist?
  Immerhin spricht Gott im Staatsfernsehen von F.Y.R.O.M mit den Menschen. Könnte mir also gut vorstellen, dass diese Jesus-Meldung von den Slawen aus F.Y.R.O.M geglaubt wird.
  Macedonian

 7. #7
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  „Темелниот столб на крестјанството – преименувано во христијанство – е вербата во Бога и љубовта на човекот, онаков како што го створил Господ. Господ е еден и постојано не’ избавува од нашите грешки, а Богочовекот Кресте Исаиов – Јосифов е негов Син, неговата светлост кој ни го покажува патот на овој свет. Со него почнува Новиот Завет и затоа е важно да се знае кој е вистинскиот Исус Христос (грчко-католичка верзија на неговото реално име). Тоа е реална личност, со татко Исаија (Јосиф) и мајка Марија, сопруг на Марија (Магдалена), по потекло од Назарет, потомок на македонска благородничка лоза, во тој дел на Антиохиска Јудеја. Името му е Кресте, според автентичните записи од тој период, и означува “светлина“, или во современиот јазик Крсте – Кресте. Тој не е ниту Евреин, ниту “хелен“. Воспитан и образуван во духот на Светото Писмо, Стариот Завет, пишувано во првата половина од iii век пред нашата ера на македонски јазик од тогаш најголемиот мудрец, mакедонецот од Александрија, Димитрија Фелерус. Налогот да ја кодифицира првата Библија го добил од македонскиот цар на Египет Птоломеј Филаделфие, кој владеел од 284-246 година пред н.е., за потребите на царската библиотека во Александрија каде Димитрие бил главен библиотекар, што било највисока титула и чест во тоа време. Важно е да се истакне дека во неговата книга на Создавањето, Стар Завет, Димитрија наведува дека се обидел со оваа книга, во 24 евангелија, да ја унифицира верата на Македонците, за која пред него 2000 години биле напишани илјадници книги, со разни верзии, како што се равивале јазикот и писмото. Значи, крестјанството не произлегло преку ноќ, туку во него се изразени етички вредности, знаења од областа на науката, филозофија и уметноста, најмалку 5000 години пред нашата ера. Темелот на религијата е македонската космогонија и теологија, за што говорат и имињата на првите богови – сите се по потекло Македонци или Тракијци, и етимолошки се објаснуваат само со македонскиот јазик. Овој краток поглед во минатото, корисен е подобро да ја разбереме суштината на современите активности на СПЦ и другите соседни православни цркви. Сите тие се произлезени на неканонски начин од македонската црква – позната во минатото како Јустинијана или Охридска Архиепископија – со иреде на турскиот султан, платено со парите од новите европски владари на Балканот во xix век, заради обезбедување на духовни корени на нивните протекторати. Оттука ме чуди зошто нашата црква се впуштила во преговори со СПЦ, давајќи му легитимитет на нивното антимакедонство. Исто така, добро е по нешто да се знае и за клучните актери. Епископот на СПЦ кој ја води оваа кампања, Иринеј со световно име Буловиќ е по потекло од едно село од Струга, од каде потекнува и поранешниот владика на МПЦ, сега егзарх на фиктивната српска црква во Македонија, Зоран Вранишковски…“

  geschichte erzählt von legija........

  - - - Aktualisiert - - -

  Achso, die Pointe:


  Egal was ihr auch versucht, die Bibel, die Wahrheit und Gott ist auf unserer Seite!

 8. #8
  Avatar von Ibrišimović

  Registriert seit
  30.11.2005
  Beiträge
  3.614
  Achja, bei dem Historiker Milos Lindro handelt es sich um einen sehr renommierten mazedonischen Schriftsteller, er wurde erst diesen Monat mit dem Miladinov Brothers Award ausgezeichnet.

  MIA - Macedonian Information Agency - Milos Lindro

 9. #9
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.326
  Zitat Zitat von Sadiq Beitrag anzeigen
  Neil Armstrong ist auch Mazedoner gewesen.
  Louis Armstrong auch?

 10. #10
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Wer lebte in dem Gebiet ex-yu bzw. BG vor der Ankunft der Slawen ?
  Von Soltan im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 84
  Letzter Beitrag: 13.02.2013, 15:43
 2. Medizinisches Rätsel: Chinese lebte jahrelang...
  Von ***Style*** im Forum Rakija
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 17.02.2011, 20:29
 3. Antworten: 51
  Letzter Beitrag: 26.09.2010, 14:14
 4. Todeskandidat Gardner lebte nach Erschießung noch
  Von DZEKO im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 23.06.2010, 23:13