BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 18 von 23 ErsteErste ... 8141516171819202122 ... LetzteLetzte
Ergebnis 171 bis 180 von 228

Die Makedonen von heute

Erstellt von hippokrates, 31.10.2012, 19:25 Uhr 227 Antworten 11.115 Aufrufe

 1. #171

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beitrge
  1.537
  Zitat Zitat von Archimedes Beitrag anzeigen
  Ich bin ein Makedone von heute...
  bist du garnicht! wenn es jemand aus dem forum ist dann ist es zoran.

 2. #172

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beitrge
  13.074
  Ich bin ein Makedone von heute...

 3. #173

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beitrge
  1.537
  Zitat Zitat von Archimedes Beitrag anzeigen
  Ich bin ein Makedone von heute...
  aber kein antiker!

  Кумановската гимназија „Гоце Делчев“ победник на натпреварот за наноматеријали


  Средношколците од гимназијата „Гоце Делчев“ од Куманово го освоија првото место на натпреварот „Наноматеријали – материјали на иднината“ во организација на Технолошко - металуршкиот факултет, чие финале викендов се одржа во Струга. На втората позиција се пласираа учениците од скопското средно училиште „Георги Димитров“, а третото место го освоија средношколците од „Ванчо Прќе“ од Виница.

  На финалето во Струга беа презентирани проектите на 43 тима кои добија највисоки оцени во претходната фаза. За првите три места на училишните натпревари наградата изнесуваше 2.000, 4.000 и 6.000 денари. Најдобрите на републичкиот натпревар, пак, ќе добијат награда од 500, 1.000 и 2.000 евра. Целта на овој натпревар е да се популаризира науката и техниката и да се поттикне натпреварувачкиот дух кај младите и кај средношколците, нивната иновативност и креативност.

  Деканот на Технолошко-металуршкиот факултет од Скопје, Александар Димитров вели дека е презадоволен од резултатите и од креативноста на учениците.

  - Покажаа голема креативност и знаење за наноматеријалите, жирито имаше тешка задача кога ги прогласувавме победниците. Проектите беа изработени квалитетно, внимателно и учениците беа многу иновативни и во однос на самите презентациии на проектите - вели Димитров.

  Од Министерството за образование и наука велат дека со откривањето на можностите кои ги нудат наноматеријалите, се надеваат дека голем дел од учесниците на натпреварот, ќе бидат мотивирани да се запишат на некој од техничките факултети и во иднина ќе ја развиваат нанотехнологијата.

  Кумановската гимназија „Гоце Делчев“ победник на натпреварот за наноматеријали

 4. #174
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beitrge
  30.032
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  aber kein antiker!

  Кумановската гимназија „Гоце Делчев“ победник на натпреварот за наноматеријали


  Средношколците од гимназијата „Гоце Делчев“ од Куманово го освоија првото место на натпреварот „Наноматеријали – материјали на иднината“ во организација на Технолошко - металуршкиот факултет, чие финале викендов се одржа во Струга. На втората позиција се пласираа учениците од скопското средно училиште „Георги Димитров“, а третото место го освоија средношколците од „Ванчо Прќе“ од Виница.

  На финалето во Струга беа презентирани проектите на 43 тима кои добија највисоки оцени во претходната фаза. За првите три места на училишните натпревари наградата изнесуваше 2.000, 4.000 и 6.000 денари. Најдобрите на републичкиот натпревар, пак, ќе добијат награда од 500, 1.000 и 2.000 евра. Целта на овој натпревар е да се популаризира науката и техниката и да се поттикне натпреварувачкиот дух кај младите и кај средношколците, нивната иновативност и креативност.

  Деканот на Технолошко-металуршкиот факултет од Скопје, Александар Димитров вели дека е презадоволен од резултатите и од креативноста на учениците.

  - Покажаа голема креативност и знаење за наноматеријалите, жирито имаше тешка задача кога ги прогласувавме победниците. Проектите беа изработени квалитетно, внимателно и учениците беа многу иновативни и во однос на самите презентациии на проектите - вели Димитров.

  Од Министерството за образование и наука велат дека со откривањето на можностите кои ги нудат наноматеријалите, се надеваат дека голем дел од учесниците на натпреварот, ќе бидат мотивирани да се запишат на некој од техничките факултети и во иднина ќе ја развиваат нанотехнологијата.

  šƒмановска‚а гимнази˜а €ž“о†е ”ел‡ев€œ победник на на‚п€ева€о‚ за нанома‚е€и˜али
  Ach die Sprache, die auf allen antiken Statuen zu finden ist, ne?

 5. #175

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beitrge
  1.537
  Zitat Zitat von ZX 7R Beitrag anzeigen
  Ach die Sprache, die auf allen antiken Statuen zu finden ist, ne?
  genau, nachdem ihr sie weg gekratzt und eure griechische reingemeielt habt. genau die!

  - - - Aktualisiert - - -

  auch dazu ein beweis:

  ТРАДИЦИЈАТА СЕ ПРОМЕНИ

  Аџилакот не може да ги спои плажата и литургијата

  Силната традициЈа на одењето на аЏилак на светите места во Израел каЈ македонските верници последниве години наЈЧесто се заменува со туристиЧки престоЈ со што се менува смислата на овоЈ обред во духовниот живот на верниците


  Светото масло, крстот од седеф и водата од реката Јордан донесени од аџилакот во Ерусалим с` уште се чуваат во кривопаланечкиот дом на 92-годишната Љубинка и на нејзината ќерка Радица. Грижливо се чуваат и други спомени донесени од две патувања што тие ги направиле во различно време - мајката со својот сопруг Гроздан во 1964 година, а ќерката во 1988 година. На посебно место се документите дека станале аџии, подароци, цвеќе од Христовиот гроб, покрови и свеќи за погребите... И нивното презиме, согласно на тогашната традиција, го добило префиксот aџи..

  - Отидовме од љубовта кон Бога, од целосната посветеност на христијанството и на с` што тоа н` учи да станеме подобри луѓе. Тоа се спомени кои не можат да се избришат и кои ќе останат вечно во нас. Секој искрен верник треба таму некогаш да замине - вели баба Љубинка.

  Тие го исполнија својот сон, но и ја продолжија традицијата во своето семејство почната уште во 19 век. Во нашите медиуми веќе е објавено дека дедото и бабата на Љубинка, Иљо и Kатерина Аџи-Иљови, се прво македонско семејство кое тогаш го поминало далечниот пат кон Ерусалем за да стасаат на Исусовиот гроб. Тие тогаш биле испратени од многу кривопаланчанци, а во Ерусалем како подарок однеле една ока злато и ковчег со дарови. Таму стигнале спроти Велигденот и потоа престојувале цели седум недели. Од Исусовиот храм донеле дарови кои сега се чуваат во градската црква „Свети Димитрија“ како и во Осоговскиот манастир. Баба Љубинка, пак, со својот сопруг на аџилак заминале со автобус, исто така, испратени од своите сограѓани.
  (Поопширно во нашето печатено издание)

  http://dnevnik.com.mk/?ItemID=9FE14BA29CDBCC4584949482927CB4DC

 6. #176

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beitrge
  3.316
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  genau, richtig! versuch ich den leuten hier schon ewig klar zu machen, aber auf mich will ja keiner hren. endlich einer der sich auskennt. lang lebe aljeksandr veljikli.

  lang lebe F.Y.R.O.M und

  lang lebe

  frau_joint.jpg

 7. #177
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beitrge
  30.032
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  genau, nachdem ihr sie weg gekratzt und eure griechische reingemeielt habt. genau die!

  - - - Aktualisiert - - -

  .....

  Ach bei so viel Phantasie aus FYROM wird bestimmt einiges Rckgngig gemacht!


  Ausserdem spricht ja Gott ber den Sender in FYROM...so gesehen gttlich Macht!

 8. #178

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beitrge
  3.316
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  genau, nachdem ihr sie weg gekratzt und eure griechische reingemeielt habt. genau die!

  - - - Aktualisiert - - -

  auch dazu ein beweis:

  ТРАДИЦИЈАТА СЕ ПРОМЕНИ

  Аџилакот не може да ги спои плажата и литургијата

  Силната традициЈа на одењето на аЏилак на светите места во Израел каЈ македонските верници последниве години наЈЧесто се заменува со туристиЧки престоЈ со што се менува смислата на овоЈ обред во духовниот живот на верниците


  Светото масло, крстот од седеф и водата од реката Јордан донесени од аџилакот во Ерусалим с` уште се чуваат во кривопаланечкиот дом на 92-годишната Љубинка и на нејзината ќерка Радица. Грижливо се чуваат и други спомени донесени од две патувања што тие ги направиле во различно време - мајката со својот сопруг Гроздан во 1964 година, а ќерката во 1988 година. На посебно место се документите дека станале аџии, подароци, цвеќе од Христовиот гроб, покрови и свеќи за погребите... И нивното презиме, согласно на тогашната традиција, го добило префиксот aџи..

  - Отидовме од љубовта кон Бога, од целосната посветеност на христијанството и на с` што тоа н` учи да станеме подобри луѓе. Тоа се спомени кои не можат да се избришат и кои ќе останат вечно во нас. Секој искрен верник треба таму некогаш да замине - вели баба Љубинка.

  Тие го исполнија својот сон, но и ја продолжија традицијата во своето семејство почната уште во 19 век. Во нашите медиуми веќе е објавено дека дедото и бабата на Љубинка, Иљо и Kатерина Аџи-Иљови, се прво македонско семејство кое тогаш го поминало далечниот пат кон Ерусалем за да стасаат на Исусовиот гроб. Тие тогаш биле испратени од многу кривопаланчанци, а во Ерусалем како подарок однеле една ока злато и ковчег со дарови. Таму стигнале спроти Велигденот и потоа престојувале цели седум недели. Од Исусовиот храм донеле дарови кои сега се чуваат во градската црква „Свети Димитрија“ како и во Осоговскиот манастир. Баба Љубинка, пак, со својот сопруг на аџилак заминале со автобус, исто така, испратени од своите сограѓани.
  (Поопширно во нашето печатено издание)

  Аџилакот не може да ги спои плажата и литургијата

  wir knnen kein bulgarisch lesen

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  genau, nachdem ihr sie weg gekratzt und eure griechische reingemeielt habt. genau die!

  - - - Aktualisiert - - -

  auch dazu ein beweis:

  ТРАДИЦИЈАТА СЕ ПРОМЕНИ

  Аџилакот не може да ги спои плажата и литургијата

  Силната традициЈа на одењето на аЏилак на светите места во Израел каЈ македонските верници последниве години наЈЧесто се заменува со туристиЧки престоЈ со што се менува смислата на овоЈ обред во духовниот живот на верниците


  Светото масло, крстот од седеф и водата од реката Јордан донесени од аџилакот во Ерусалим с` уште се чуваат во кривопаланечкиот дом на 92-годишната Љубинка и на нејзината ќерка Радица. Грижливо се чуваат и други спомени донесени од две патувања што тие ги направиле во различно време - мајката со својот сопруг Гроздан во 1964 година, а ќерката во 1988 година. На посебно место се документите дека станале аџии, подароци, цвеќе од Христовиот гроб, покрови и свеќи за погребите... И нивното презиме, согласно на тогашната традиција, го добило префиксот aџи..

  - Отидовме од љубовта кон Бога, од целосната посветеност на христијанството и на с` што тоа н` учи да станеме подобри луѓе. Тоа се спомени кои не можат да се избришат и кои ќе останат вечно во нас. Секој искрен верник треба таму некогаш да замине - вели баба Љубинка.

  Тие го исполнија својот сон, но и ја продолжија традицијата во своето семејство почната уште во 19 век. Во нашите медиуми веќе е објавено дека дедото и бабата на Љубинка, Иљо и Kатерина Аџи-Иљови, се прво македонско семејство кое тогаш го поминало далечниот пат кон Ерусалем за да стасаат на Исусовиот гроб. Тие тогаш биле испратени од многу кривопаланчанци, а во Ерусалем како подарок однеле една ока злато и ковчег со дарови. Таму стигнале спроти Велигденот и потоа престојувале цели седум недели. Од Исусовиот храм донеле дарови кои сега се чуваат во градската црква „Свети Димитрија“ како и во Осоговскиот манастир. Баба Љубинка, пак, со својот сопруг на аџилак заминале со автобус, исто така, испратени од своите сограѓани.
  (Поопширно во нашето печатено издание)

  http://dnevnik.com.mk/?ItemID=9FE14BA29CDBCC4584949482927CB4DC
  yougo, viel hasch nix gut fr die gehirnzellen. Finger weg von Drogen.

 9. #179

  Registriert seit
  01.12.2012
  Beitrge
  1.537
  wartet ab, bald wird solun wieder unsere hauptstadt werden.

 10. #180

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beitrge
  3.316
  Zitat Zitat von PACO Beitrag anzeigen
  genau, nachdem ihr sie weg gekratzt und eure griechische reingemeielt habt. genau die!

  - - - Aktualisiert - - -

  auch dazu ein beweis:

  ТРАДИЦИЈАТА СЕ ПРОМЕНИ

  Аџилакот не може да ги спои плажата и литургијата

  Силната традициЈа на одењето на аЏилак на светите места во Израел каЈ македонските верници последниве години наЈЧесто се заменува со туристиЧки престоЈ со што се менува смислата на овоЈ обред во духовниот живот на верниците


  Светото масло, крстот од седеф и водата од реката Јордан донесени од аџилакот во Ерусалим с` уште се чуваат во кривопаланечкиот дом на 92-годишната Љубинка и на нејзината ќерка Радица. Грижливо се чуваат и други спомени донесени од две патувања што тие ги направиле во различно време - мајката со својот сопруг Гроздан во 1964 година, а ќерката во 1988 година. На посебно место се документите дека станале аџии, подароци, цвеќе од Христовиот гроб, покрови и свеќи за погребите... И нивното презиме, согласно на тогашната традиција, го добило префиксот aџи..

  - Отидовме од љубовта кон Бога, од целосната посветеност на христијанството и на с` што тоа н` учи да станеме подобри луѓе. Тоа се спомени кои не можат да се избришат и кои ќе останат вечно во нас. Секој искрен верник треба таму некогаш да замине - вели баба Љубинка.

  Тие го исполнија својот сон, но и ја продолжија традицијата во своето семејство почната уште во 19 век. Во нашите медиуми веќе е објавено дека дедото и бабата на Љубинка, Иљо и Kатерина Аџи-Иљови, се прво македонско семејство кое тогаш го поминало далечниот пат кон Ерусалем за да стасаат на Исусовиот гроб. Тие тогаш биле испратени од многу кривопаланчанци, а во Ерусалем како подарок однеле една ока злато и ковчег со дарови. Таму стигнале спроти Велигденот и потоа престојувале цели седум недели. Од Исусовиот храм донеле дарови кои сега се чуваат во градската црква „Свети Димитрија“ како и во Осоговскиот манастир. Баба Љубинка, пак, со својот сопруг на аџилак заминале со автобус, исто така, испратени од своите сограѓани.
  (Поопширно во нашето печатено издание)

  Аџилакот не може да ги спои плажата и литургијата
  giant_joint.jpg

hnliche Themen

 1. Rechte der Makedonen in FYROM
  Von Amphion im Forum Politik
  Antworten: 1020
  Letzter Beitrag: 01.08.2014, 21:23
 2. Makedonen u. Camen
  Von Eli im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 349
  Letzter Beitrag: 24.08.2010, 23:58
 3. Auszug eines Makedonen
  Von hippokrates im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 21.05.2006, 09:29
 4. Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 29.03.2005, 02:18
 5. Auszug eines Makedonen
  Von DekiS im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.01.1970, 01:00