BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 16 von 26 ErsteErste ... 6121314151617181920 ... LetzteLetzte
Ergebnis 151 bis 160 von 254

Makedonien, die Perle des Balkans!

Erstellt von Mac3don, 29.03.2010, 00:02 Uhr · 253 Antworten · 35.084 Aufrufe

 1. #151

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beiträge
  3.316
  Zitat Zitat von Patrioti Beitrag anzeigen
  Jede Mutter lobt ihr Kind

  Die Kinder loben auch ihre Mutter Republik Mak(z)edonien ( FYROM )

  Unser Land ist viel freier als so manche Länder in EU z.b. GR dort gibt es nur Türkische minderheit sonst keine
  lieber slavomazedonier FYROM und Frei?
  in Griechenland nur türkische Minderheiten man merkt dass du zu viel

  dich haben die Komunisten eine Gehirnwäsche von aller Feinsten verpasst ( fals noch Hirn vorhanden ) aber ich bin dir nicht Böse du bist auch ein Opfer euer dortige Regierung. Mit euch slavomazedoniern ist es sinnlos eine Diskusion zu führen ihr habt nur Propaganda im Kopf.

  Aber wie sagt man so schön Lügen haben kurze Beine.

 2. #152
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Apache Beitrag anzeigen
  lieber slavomazedonier FYROM und Frei?
  in Griechenland nur türkische Minderheiten man merkt dass du zu viel

  dich haben die Komunisten eine Gehirnwäsche von aller Feinsten verpasst ( fals noch Hirn vorhanden ) aber ich bin dir nicht Böse du bist auch ein Opfer euer dortige Regierung. Mit euch slavomazedoniern ist es sinnlos eine Diskusion zu führen ihr habt nur Propaganda im Kopf.

  Aber wie sagt man so schön Lügen haben kurze Beine.
  Natürlich ist Fyrom frei, sonst würdest du nicht so einen Wind machen.

  In dem Thema hier hast du genügend Gründe einmal Fyrom näher zu besuchen und zu erforschen, kannst auch im meinem Gästewigwam hausen. Brauchst dich nur melden

 3. #153

  Registriert seit
  25.09.2011
  Beiträge
  41
  Zitat Zitat von Apache Beitrag anzeigen
  lieber slavomazedonier FYROM und Frei?
  in Griechenland nur türkische Minderheiten man merkt dass du zu viel

  dich haben die Komunisten eine Gehirnwäsche von aller Feinsten verpasst ( fals noch Hirn vorhanden ) aber ich bin dir nicht Böse du bist auch ein Opfer euer dortige Regierung. Mit euch slavomazedoniern ist es sinnlos eine Diskusion zu führen ihr habt nur Propaganda im Kopf.

  Aber wie sagt man so schön Lügen haben kurze Beine.
  OU ou man du bist echt krank.Das ist typisch griechisch

 4. #154
  Avatar von Alexandrovi

  Registriert seit
  09.02.2011
  Beiträge
  910
  Zitat Zitat von Apache Beitrag anzeigen
  lieber slavomazedonier FYROM und Frei?
  in Griechenland nur türkische Minderheiten man merkt dass du zu viel

  dich haben die Komunisten eine Gehirnwäsche von aller Feinsten verpasst ( fals noch Hirn vorhanden ) aber ich bin dir nicht Böse du bist auch ein Opfer euer dortige Regierung. Mit euch slavomazedoniern ist es sinnlos eine Diskusion zu führen ihr habt nur Propaganda im Kopf.

  Aber wie sagt man so schön Lügen haben kurze Beine.
  so siehts aus drum ist dein land heute da wo es heute ist

  wir sind frei und bewaffnet

 5. #155
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Топ 10 непознати факти за Македонија
  Недела, 13 Ноември 2011 18:03
  Сподели
  195

  Споделете ја веста со Вашите пријатели
  Ова мало парче земја својата убавина и вредност ја потврдува гордеејќи се со сето она што може да се најде на нејзино тло, а за дел од убавините и историските факти дел од нас можеби и никогаш не слушнале. Иако има многу повеќе, се одлучивме да ве запознаеме со десетте работи за нашата преубава земја кои можеби не сте ги знаеле.


  1. Единственото европско наоѓалиште на рубини се наоѓа во Македонија

  Нашиот рубин е скапоцен камен, што го нема никој од соседните земји, а ниту во Европа нема значајни лежишта со интересен квалитет. Рубини во Македонија има и може да се најдат во лежиштата на доломитските мермери како што е прилепскиот сивец.

  Во самиот мермер во рудникот "Сивец" се сретнува еден од многу ретките драги камења, а тоа е корундот (Al2O3), кој по својата боја спаѓа во групата на најценетите и најбараните рубини.

  Обработен корунд добива голема комерцијална вредност и комерцијално име "рубин" што се користи во бижутеријата за изработка на накити и други украси.  2. Рудникот Алшар

  Алшар е рудник на планината Кожуф во кој за првпат е откриен талиумовиот минерал лорандит. Tалиумот е цврст сив метал и е токсичен. Употребуван е во електронската индустрија и за изработка на стакло.

  Во “Алшар” досега се регистрирани десетици видови минерали. Од нив дури седум ги има само во Македонија, а за најзначен се смета - лорандитот. Тој е редок минерал со кој се смета дека би можело да се дојде до бесплатна енергија.


  Од 2004 год рудникот е евидентиран како споменик на природата и дел од мрежата на “Емералд” - мрежата за заштита на природните реткости.


  3. Македонскиот опиум е најквалитетeн во светот

  Македонскиот опиум со 14 морфиски единици е најквалитетен на светот, двојно побогат од пакистанскиот опиум кој е со 7 морфиски единици и се наоѓа на второто место.

  Уште во средновековието, македонскиот афион бил испраќан кон Солун по Вардар од пристаништето во Велес и по Црна од пристаништето во Росоман. Од Солун тој бил испраќан ширум светот.  4. Пештерата Пешна

  Замокот изграден внатре во пештерата изгледа слично на Хелмс Дип од "Господарот на прстените". Во „Њујорк тајмс“ Пешна е опишана како идентична на измислените пештери во „Господарот на прстените“.

  Таа се наоѓа на неколку километри од Македонски Брод, покрај патот за Самоков. Според спелеолозите, Пешна има најголем влезен отвор на Балканот. Таваницата на отворот има висина од 30 метри. Нејзиниот влез е измерен со значителните димензии 16,8 х 52,4 м.  5. Делови од крстот на кој е распнат Исус Христос има во Македонија


  Во темелите на манастирот “Св. Богородица Пречиста” ( Кичевско ) има дел од крстот на кој е распнат Исус Христос. Во внатрешноста на црквата пак има извор со лековита вода од која спасение наоѓале многу паталци од разни болести и проблеми.

  Дел од крстот има и во темелите на манастирот “Св. Јован Бигорски” како и во манастирот “Св. Георгиј Победоносец” во с. Рајчица. Дебарско.

  Пронаоѓањето и разделувањето на чесниот крст се случило во времето на “Св. Константин и Елена”. Го пронаоѓа царицата Елена која се упатила лично и со голема придружба да го најде во местото на распетието.

  Евреите не го кажувале местото каде е закопан крстот, па Елена успеала од еден старец да ја извлече информацијата за вистинската локација.

  - Таму навистина ги нашле трите крста – едниот на кој е распнат Исус и двата на кои се распнати двајцата разбојници а кој е вистинскиот, набргу се дознало. Имено Елена и придружбата ги распоредиле трите крста пред кои поминувала поворка со умрен кој требало да се погреби. Минувајќи ги двата крста не се случило ништо на кога умрениот минувал крај третиот крст, се случило чудо. Тој оживел, што било јасен знак за сите присутни, дека е тоа навистина чесниот крст. По ова Елена го носи во столнината и од каде подоцна патријархот Кирил Ерусалимски како најголеми световни реликти разделува стотици парчиња од него за да го чуваат и закрепуваат темелот на Христијанските храмови и вера. Така и се случило да дел од нив дојдат и во Македонија како што сведочат Повелбите за овие три манастири.  6. Неолитската тумба во Чаир

  Неолитската тумба во Чаир, покрај неолитската тумба во Маџари и неолитската населба на Скопската Тврдина, уште еднаш го потврдува сознанието дека животот во Скопје континуирано трае најмалку 7000 - 8000 години.  7. 120-те кукли во Куклица се стари 10 милиони години

  Научниците велат дека камените фигури се создале пред 10 милиони години, кога се уште немало луѓе на планетата. Вертикалната ерозија на вулканските карпи создала "кукли" повисоки од десет метри, кои и денес доминираат во питомата околина. Со тек на времето природата од нив извајала ретки ремек-дела. Како и да е, ваква "свадба" нема никаде на светот и ова место е заштитено од Агенцијата за природни реткости при Министерството за животна средина. Нешто слично има само во Србија, во местото Ѓавоља Варош.  8. Преживеал единствениот Македонец од Титаник

  Стојко Додоловски од село Чучер - Скопска Црна Гора е еден од преживеаните од Титаник.

  Додоловски едвај успел да купи билет во последен час и тоа од еден поп кој иако купил бил спречен да појде, па му го препродал на Додоловски. Судирот на бродот и ледот е ноќта спроти 15 април 1912 год., Додоловски успеал да дофати еден појас и рипне од 15 метарската височина.

  Закачен за еден превртен чамец во мигот кога океанот почнал да го влече кон океанот напуштен и од последните сили, го наоѓа офицерот Лоу единствениот од таа ноќ вреден за почит кој со чамец ги собирал преживеаните подоцна. Еден од 12-мината спасени од Лоу бил и нашиот Македонец.


  9. Лесновскиот Манастир е прва монашка република на Балканот

  Во него постоело книжевно училиште – “Лесновски скрипторум” и тоа уште од половината на XI век но и калиграфско ( препишувачко) формирано во XIII век.

  Се до 40-тите години од XIX век во манастирот се наоѓала и најголемата библиотека на Балканот, со огромен фонд на книги и ракописи собирани од најстарите времиња и најдалечни краеви, но и создавани тука на автохтоното македонско подрачје.

  Манастирското пошироко подрачје имало свои имоти, стада, пчели, ниви, млекари и се што треба да може да се издржува сето монаштво и помошен персонал. Токму ова Лесновскиот манастир го прави прва монашка република на Балканот.  10. Палестинската химна е напишана од Македонец

  Најпознатата песна за Палестина и нивна химна е всушност напишана од Македонец. Панде Манолов, новинар и писател од Битола напиша песна за Палестина во далечната 1982 год. и ја објави во весникот Нова Македониа и денес истата е химна на Арапскиот свет.

  Топ 10 непознати факти за Македонија

 6. #156
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ЧУВАЈТЕ ГО БОГАТСТВОТО НА ВАШАТА ТАТКОВИНА!!!!

 7. #157

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.076
  Zitat Zitat von Alexandrovi Beitrag anzeigen
  so siehts aus drum ist dein land heute da wo es heute ist

  wir sind frei und bewaffnet
  Und ihr seid anscheinend der reichste Staat der Welt oder wie?

  Uns geht es besser als euch,..

 8. #158
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Archimedes Beitrag anzeigen
  Und ihr seid anscheinend der reichste Staat der Welt oder wie?

  Uns geht es besser als euch,..

  Dein Beitrag strotzt nur so von Dummheit.

  Bei "euch" gibt es Leute den es gut oder beschissen geht.

  Bei "uns" auch.


  Und jetzt komm mal auf den Punkt Junge.

 9. #159
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Македонија - Мајка на Светот
  Makedonien - Mutter der Erde
 10. #160
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Македонија низ историјата
Ähnliche Themen

 1. Alte Bilder aus Makedonien - Die Perle der Makedonier
  Von LouWeed im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 882
  Letzter Beitrag: 12.04.2017, 18:51
 2. Makedonien, die Perle des Balkans!
  Von Mac3don im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 195
  Letzter Beitrag: 26.04.2012, 09:23
 3. Die Perle von Balkan!
  Von Freakylol im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 75
  Letzter Beitrag: 25.04.2012, 19:27
 4. Albanien - Perle des Balkans
  Von Robert im Forum Urlaubsforum
  Antworten: 459
  Letzter Beitrag: 04.02.2011, 17:56