BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 94 von 106 ErsteErste ... 4484909192939495969798104 ... LetzteLetzte
Ergebnis 931 bis 940 von 1052

Makedonische Minderheit in GR fordert Einführung der makedonischen Sprache

Erstellt von Zoran, 02.04.2013, 10:44 Uhr · 1.051 Antworten · 39.925 Aufrufe

 1. #931
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  УЧЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИ ВО ОВЧАРАНИ
  АШЛАКОВ: ЧЕКАВМЕ ДОВОЛНО, ОДИМЕ ВО БРИСЕЛ И ВО СТРАЗБУР!

  Kметот на леринско Овчарани, Панде Ашлаков, пред три недели, повторно испратил писмо до градоначалникот на Лерин, Јоанис Воскопулос, во кое побарал тој итно да се изјасни дали жителите Македонци во овој реон ќе може да учат на македонски јазик. Поминати се пет месеци откако Ашлаков, првпат, испрати писмено образложение, заедно со петиција потпишана од 200 жители до леринската општина и до грчката регионална канцеларија за образование, но за цело ова време не доби никаков одговор. Револтиран е од односот на општинските власти, но истовремено и свесен дека главниот проблем не е во Лерин, туку во рацете на централата во Атина.

  - Пред три недели повторно реагиравме со писмо. Мора да ни кажат бидува или не. Во меѓувреме фатија и одмори, па с` се одолжува, објаснува Ашлаков за „Дневник“. Тој добил ветување дека градоначалникот Јоанис Воскопулос, инаку братучед на Павле Воскопулос од раководството на партијата на Македонците во Грција, „Виножито“, дека ќе го прими по 5 септември и ќе поразговараат за барањето. Засега, тоа е заглавено меѓу општинската и централната власт во Грција.

  - Мора да добиеме некаков одговор, па врз основа на тоа ќе одлучиме што ќе правиме во иднина. Ова чекање и игнорирање нам ни оди во полза оти ќе имаме повеќе аргументи за идните чекори што ќе ги преземеме, но од друга страна, пак, времето ни врви, потенцира Ашлаков. Додава оти сите аргументи се на страна на барањето на жителите и дека најверојатно, ако се согласи раководството и Советот на Овчарани, правдата ќе ја бараат пред институциите на ЕУ и на Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

  Градоначалникот Воскопулос, како и многупати претходно, е недостапен за нашите новинарски прашања. Само еднаш пред неколку месеци успеавме да дојдеме до него по телефон, но тогаш од нас побара да зборуваме на грчки или на италијански, иако совршено разбира македонски јазик.

  Потегот на властите во Овчарани охрабри многу села во северниот дел на Грција, во кои мнозинството се жители со македонско потекло, да собираат потписи и да побараат и официјално - во училиштата - да учат на јазикот што го зборуваат. Засега не се открива за колку вкупно станува збор од страв дека грчките власти ќе ги спречат петициите. Овчаранци собираа потписи за да им се дозволи да учат на мајчиниот јазик две и пол години, стравот од грчките власти ги одолжуваше работите, но конечно во март смелоста победи и официјалното барање заедно со петицијата беше доставено во леринските општински канцеларии. Оттогаш работите се во рацете на градоначалникот Воскопулос. Во Овчарани има околу 1.500 жители и три основни училишта.

  KАЗНА ЗА СОРАБОТКА СО „СКОПЈАНИТЕ“
  Освен најавата дека по завршувањето на летните одмори, околу 5 септември ќе се видат да поразговараат, Воскопулос на Ашлаков не му ни навестил поконкретна насока за тоа во кој правец работите ќе се одвиваат. Ашлаков е сигурен дека евентуалниот негативен одговор ќе го помогне патот до правдата на страна на овчаранци пред судот во Брисел и во Стразбур. А што очекува?

  - Ми најави дека ќе се видиме и толку. Ништо не очекувам, само знам дека с` е на наша страна, доволно чекавме и бевме трпеливи, нагласува Ашлаков. Дел од Македонците се сомневаат, не веруваат во позитивен одговор од грчките институции. Kако аргумент го посочуваат примерот со студентката со македонско потекло што живее во Лерин, а студира во Битола на Педагошкиот факултет. Таа сакала, пред неколку месеци, своите колеги од Битола да ги однесе во посета на едно основно училиште во Лерин за да разменат искуства и да видат како се работи. Директорот на училиштето се консултирал со министерството за образование во Атина од каде што дрско му одговориле со закана дека ако дозволи каква било посета или соработка со „скопјаните“ - ќе биде најстрого казнет.

 2. #932
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Alles f.y.R.o.M Propaganda, es gibt keine makedonische Minderheit in GR, das sind nämlich alles Bulgaren, denn wie wir alle wissen sind Makedonen Griechen

 3. #933
  Jezersko
  Zitat Zitat von Daywalker1979 Beitrag anzeigen
  Alles f.y.R.o.M Propaganda, es gibt keine makedonische Minderheit in GR, das sind nämlich alles Bulgaren, denn wie wir alle wissen sind Makedonen Griechen
  Aha.

 4. #934
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Jezersko Beitrag anzeigen
  Aha.

  Noch Fragen?

 5. #935
  Jezersko
  Zitat Zitat von Daywalker1979 Beitrag anzeigen
  Noch Fragen?
  Nö.

  Ich bin noch neu hier, habe aber schon ein paar Themen vom Anfang bis zum Ende gelesen. Und das hier habe ich an anderer Stelle von einem gewissen User "frank3" gefunden:

  "Sagt, mal wie lange wollte Ihr diese anödenden und lächerlichen Volksgruppendiskussionen hier eigentlich noch durchziehen? Egal ob Fußball, Verwarnungen oder sonstwelche trööts - beinahe überall diesselben Anfeindungen und letztendlich immer das gleiche blablabla! Hier in Deutschland gabs das auch alles mal, aber das ist schon beinahe ein Jahrhundert her. Mit Frankreich bspw. hat man fast 1000 Jahre Krieg geführt. Und jetzt? Keine Grenzen mehr, überall Städtepartnerschaften, Schüleraustauschprogramme, feste Treffen der Regierungen usw.. Liebe Balkanboys und Balkangirls - und nicht nur die hier im Forum -:
  Ich denke der ein oder andere hats schon kapiert, und manch einer braucht noch seine Zeit. Aber für viele gilt: hört endlich auf, Euch gegenseitig anzufeinden. Die Probleme der heutigen Zeit sind von europäischer, ja sogar globaler bzw. mondialer Natur und da sind profilierungssüchtige, nationalistische Parolen einfach nur kleinkariert und am Thema vorbei.
  "

  Noch Fragen?

 6. #936
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Jezersko Beitrag anzeigen
  Nö.

  Ich bin noch neu hier, habe aber schon ein paar Themen vom Anfang bis zum Ende gelesen. Und das hier habe ich an anderer Stelle von einem gewissen User "frank3" gefunden:

  "Sagt, mal wie lange wollte Ihr diese anödenden und lächerlichen Volksgruppendiskussionen hier eigentlich noch durchziehen? Egal ob Fußball, Verwarnungen oder sonstwelche trööts - beinahe überall diesselben Anfeindungen und letztendlich immer das gleiche blablabla! Hier in Deutschland gabs das auch alles mal, aber das ist schon beinahe ein Jahrhundert her. Mit Frankreich bspw. hat man fast 1000 Jahre Krieg geführt. Und jetzt? Keine Grenzen mehr, überall Städtepartnerschaften, Schüleraustauschprogramme, feste Treffen der Regierungen usw.. Liebe Balkanboys und Balkangirls - und nicht nur die hier im Forum -:
  Ich denke der ein oder andere hats schon kapiert, und manch einer braucht noch seine Zeit. Aber für viele gilt: hört endlich auf, Euch gegenseitig anzufeinden. Die Probleme der heutigen Zeit sind von europäischer, ja sogar globaler bzw. mondialer Natur und da sind profilierungssüchtige, nationalistische Parolen einfach nur kleinkariert und am Thema vorbei.
  "

  Noch Fragen?

  Das könntest du wirklich Fragen, sobald wir Makedonier hier im BF täglich die Albaner als Kaukasier und die Griechen als Türken bezeichnen oder gar als identitätslose eingewanderte Slawen-Albaner-Mischlinge die sich griechische Antike Geschichte aneignen.

  Kapiert?
  Pozdrav

 7. #937
  Jezersko
  Soweit ich es bisher gelesen habe, ist keine Seite besser oder schlechter als die Andere. Aber OK - ich hab´s kapiert. Will mich auch nicht weiter in eure Diskussion einmischen.

 8. #938
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Das könntest du wirklich Fragen, sobald wir Makedonier hier im BF täglich die Albaner als Kaukasier und die Griechen als Türken bezeichnen oder gar als identitätslose eingewanderte Slawen-Albaner-Mischlinge die sich griechische Antike Geschichte aneignen.

  Kapiert?
  Pozdrav
  Das wäre aber dann Rassismus Zoki nur im Fall von Makedonien ist es erlaubt

 9. #939
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Jezersko Beitrag anzeigen
  Soweit ich es bisher gelesen habe, ist keine Seite besser oder schlechter als die Andere. Aber OK - ich hab´s kapiert. Will mich auch nicht weiter in eure Diskussion einmischen.
  Wirst schon noch sehen.

  Pozdrav

 10. #940

  Registriert seit
  02.11.2011
  Beiträge
  3.316
  Zitat Zitat von Daywalker1979 Beitrag anzeigen
  Alles f.y.R.o.M Propaganda, es gibt keine makedonische Minderheit in GR, das sind nämlich alles Bulgaren, denn wie wir alle wissen sind Makedonen Griechen

  hat lange gedauert bist du dass kapiert hast yugo. Weiter so, bald habt ihr die bulgarophobie und slavophobie überwunden.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  УЧЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИ ВО ОВЧАРАНИ
  АШЛАКОВ: ЧЕКАВМЕ ДОВОЛНО, ОДИМЕ ВО БРИСЕЛ И ВО СТРАЗБУР!

  Kметот на леринско Овчарани, Панде Ашлаков, пред три недели, повторно испратил писмо до градоначалникот на Лерин, Јоанис Воскопулос, во кое побарал тој итно да се изјасни дали жителите Македонци во овој реон ќе може да учат на македонски јазик. Поминати се пет месеци откако Ашлаков, првпат, испрати писмено образложение, заедно со петиција потпишана од 200 жители до леринската општина и до грчката регионална канцеларија за образование, но за цело ова време не доби никаков одговор. Револтиран е од односот на општинските власти, но истовремено и свесен дека главниот проблем не е во Лерин, туку во рацете на централата во Атина.

  - Пред три недели повторно реагиравме со писмо. Мора да ни кажат бидува или не. Во меѓувреме фатија и одмори, па с` се одолжува, објаснува Ашлаков за „Дневник“. Тој добил ветување дека градоначалникот Јоанис Воскопулос, инаку братучед на Павле Воскопулос од раководството на партијата на Македонците во Грција, „Виножито“, дека ќе го прими по 5 септември и ќе поразговараат за барањето. Засега, тоа е заглавено меѓу општинската и централната власт во Грција.

  - Мора да добиеме некаков одговор, па врз основа на тоа ќе одлучиме што ќе правиме во иднина. Ова чекање и игнорирање нам ни оди во полза оти ќе имаме повеќе аргументи за идните чекори што ќе ги преземеме, но од друга страна, пак, времето ни врви, потенцира Ашлаков. Додава оти сите аргументи се на страна на барањето на жителите и дека најверојатно, ако се согласи раководството и Советот на Овчарани, правдата ќе ја бараат пред институциите на ЕУ и на Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

  Градоначалникот Воскопулос, како и многупати претходно, е недостапен за нашите новинарски прашања. Само еднаш пред неколку месеци успеавме да дојдеме до него по телефон, но тогаш од нас побара да зборуваме на грчки или на италијански, иако совршено разбира македонски јазик.

  Потегот на властите во Овчарани охрабри многу села во северниот дел на Грција, во кои мнозинството се жители со македонско потекло, да собираат потписи и да побараат и официјално - во училиштата - да учат на јазикот што го зборуваат. Засега не се открива за колку вкупно станува збор од страв дека грчките власти ќе ги спречат петициите. Овчаранци собираа потписи за да им се дозволи да учат на мајчиниот јазик две и пол години, стравот од грчките власти ги одолжуваше работите, но конечно во март смелоста победи и официјалното барање заедно со петицијата беше доставено во леринските општински канцеларии. Оттогаш работите се во рацете на градоначалникот Воскопулос. Во Овчарани има околу 1.500 жители и три основни училишта.

  KАЗНА ЗА СОРАБОТКА СО „СКОПЈАНИТЕ“
  Освен најавата дека по завршувањето на летните одмори, околу 5 септември ќе се видат да поразговараат, Воскопулос на Ашлаков не му ни навестил поконкретна насока за тоа во кој правец работите ќе се одвиваат. Ашлаков е сигурен дека евентуалниот негативен одговор ќе го помогне патот до правдата на страна на овчаранци пред судот во Брисел и во Стразбур. А што очекува?

  - Ми најави дека ќе се видиме и толку. Ништо не очекувам, само знам дека с` е на наша страна, доволно чекавме и бевме трпеливи, нагласува Ашлаков. Дел од Македонците се сомневаат, не веруваат во позитивен одговор од грчките институции. Kако аргумент го посочуваат примерот со студентката со македонско потекло што живее во Лерин, а студира во Битола на Педагошкиот факултет. Таа сакала, пред неколку месеци, своите колеги од Битола да ги однесе во посета на едно основно училиште во Лерин за да разменат искуства и да видат како се работи. Директорот на училиштето се консултирал со министерството за образование во Атина од каде што дрско му одговориле со закана дека ако дозволи каква било посета или соработка со „скопјаните“ - ќе биде најстрого казнет.

  Bulgarisch versteht nicht jeder kannst du es auf yugoslavisch übersetzen. Danke

Ähnliche Themen

 1. Makedonische Sprache im Mitelalter
  Von Monkeydonian im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 611
  Letzter Beitrag: 11.03.2014, 12:41
 2. Einführung in die dänische Sprache
  Von Heraclius im Forum Bildung und Karriere
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 02.01.2012, 23:00
 3. Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 07.01.2011, 14:22
 4. Antworten: 143
  Letzter Beitrag: 18.10.2008, 01:38
 5. Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 28.12.2005, 00:01