BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 11 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 106

Sammellthema: Artikel über Makedonier und Makedonien in der Weltpresse.

Erstellt von Zoran, 27.04.2012, 09:46 Uhr · 105 Antworten · 17.120 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

  Idee Sammellthema: Artikel über Makedonier und Makedonien in der Weltpresse.

  Auszüge, Artikel, Kolumnen, Schlagzeilen über Makedonier und Makedonien.
  GreekbetrayMacedonians.jpg

  turcit10.jpg
  Argus_1915-11-08_p09.png
  Argus_1945-06-27_p01.png

  Brisbane_Courier_1895-08-12_p05.png


  La Vanguardia 1886 October 6 Page 15  Bitte keinen Spam oder Provokationen.
  Danke.

 2. #2
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867 3. #3
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Anadarko daily democrat, May 16, 1902, Page 2


  The Glasgow Herald, December 23, 1948


  The Telegraph Herald, March 29, 1906

 4. #4
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  So wie früher, so auch heute.

  Griechen schwärzen Makedonien überall an um ihre politischen Ziele zu verwirklichen.
  In dem Artikel geht es darum, das der griechische Premier der Zeit ausländische Botschafter empfangen hat und ihnen erklärt "es wäre Zeit den Türken freie Hand über den aufständischen in Makedonien zu geben".


  ГРЦИЈА ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН ВЕК НЕ ОЦРНУВА

  Вчера германскиот европратеник со грчко потекло Јорго Шацимаркакис во функција на застапник на грчките интереси одржа панел дискусија за состојбите во македонското новинарство, чијашто цел беше лажно претставување на слободата на говорот и медиумите во Македонија и нејзино оцрнување пред очите на ЕУ.


  На оваа панел дискусија со ироничен наслов "Замолчувајќи го пресот" Шацимаркакис категорично ја одби понудата за дебата, што е и цел на секоја дискусија, од македонските новинари Миленко Неделковски, Бобан Нонковиќ и Мирка Велиновска и проследено со вербални навреди и закани истите физички ги избрка.


  Ваквата подмолна грчка политика на промовирање на лаги која цели оцрнување на Македонија и Македонците и ставање на Грција во поповолна стратешка положба како што е случајот со оваа дебата во ЕУ за оцрнување на македонското новинарство не е ни малку случајна и неорганизирана и е со традиција подолга од сто години.


  Во периодот непосредно по Илинденското востание весникот Feilding Star, во статија (стр. 2) со наслов "Балканска револуција" и поднаслов "ужасни злосторства, 14 села избришани" од 17 август 1903 година го пишува следното:


  "Атина, 16 август


  Грчкиот премиер примајќи ги странските амбасадори ја напомена неопходноста за давање на одврзани раце на Турција за справување со балканските неволји и за барање од неа да користи најголема жестокост за враќање на поредокот.


  Револуционерните банди со помош на динамит го срушија мостот на железничката линија Битола (Монастир)."


  Како што јасно читаме од претходно цитираното, Грција лобирала големите сили да инсистираат Турција најжестоко да ги казни Македонците поради кревањето на Илинденското востание за национално ослободување. И пред повеќе од еден век исто како и денес Грција лобирала пред големите сили за оцрнување на Македонија. Народе македонски, ништо не е случајно!

  http://documents-mk.blogspot.com/201...g-post_21.html

 5. #5
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Fury Beitrag anzeigen
  Richtig. Und nicht im Unterforum HETZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Also nochmal: was genau ist hier Diskussionsgrundlage?

  Die Diskussionsgrundlage ist: Makedonier und Makedonien in der Weltpresse. Da das ein Geschichtsunterforum ist dürfte einleuchten das damit ALTE Artikel gemeint sind.

  Diese Artikel zeigen das Leid Makedoniens und das streben nach Freiheit und Anerkennung.

  Würde ich provozieren oder hetzen wollen, so wie du es mir vorwirfst, würde ich sowas wie die Griechen hier im Forum machen.
  Fyromische Asylanten überfluten Schweiz
  FYROM in Dunkelheit
  FYROM - Schockierende Zustände in Kliniken

  oder gar sowas
  http://www.balkanforum.info/f17/gesc...allery-206966/

  Und Bitte zerstöre mein Thema nicht. Das ist für Makedonier ein sensibles Thema.

 6. #6
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  A CRY FROM MACEDONIA
  TURKISH ATROCITIES. MILITARY PREPARATIONS
  . ; Russian Activity.

  London February 6.


  It would appear that, instead of inaugurating the promised reforms in Macedonia, the Turkish Government is permitting a renewal of the atrocities which first called forth the indignant protests of the Powers. Refugees from 36 villages narrate horrible stories of tortures, robberies, and violations committed by Turkish soldiery upon the virtually helpless Christians.


  London, February 7.


  The Sultan is preparing in the approved brutal Turkish fashion to crush the revolutionary movement in Macedonia- by means of the ruthless use of weapons of war. Although there are already vast bodies of troops in the disaffected districts His Majesty is arranging to dispatch considerable reinforcements to Anatolia and Macedonia, and has enquired of the Mahsusseh Shipping Company concerning what steamers are available for transport purposes. Advices from Odessa state that the Russian Government is also making enquiries for steamers that may be used troop ships.

 7. #7
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Sarafov ruft den Vatikan zur Hilfe auf

  АПЕЛ ЗА ПОМОШ ДО ВАТИКАН

  Во американскиот весник The Washington times, во статија со наслов "Македонскиот лидер го повикува Ватикан" од 15 јануари 1904 година, (стр. 2) е опишан апелот на Борис Сарафов упатен кон Ватикан за помагање на македонските револуционери во борбата за ослободување од турскиот јарем:


  Лондон. 15 јануари - Кореспондентот на "Exchange Telephone Company" во Рим вели дека на г-дин Сарафов, македонскиот лидер, му било ветено тајно интервју од папскиот државен секретар Мери Дел Вал, во врска со барањето за помош којашто Ватикан бил спремен да им ја даде на македонските револуционери доколку се откажат од грчката православна црква* и ја прифатат католичката вера.


  *Се мисли на Цариградската патријаршија којашто од крајот на 18 и почетокот на 19 век се претставува како грчка и презема активности за грцизирање на немуслиманското население во Отоманската Империја. Во тоа време Македонија како дел од Отоманската империја немала своја црква и била под Цариградската патријаршија. Де факто Ватикан не бара од Македонците да ја заменат Цариградската Патријаршија затоа што тие не ја избрале и како дел од Османлиската Империја била наметната и на Македонија, туку да го заменат православието со католицизмот.
  Kоја била целта на Ватикан за ова? Доколку тие навистина сакале да им помогнат на христијаните од Македонија немалe да бараaт ништо од нив како што и не учи Исус Христос, туку веднаш ќе помогнеле. Но тие воопшто не се грижеле за Македонците туку еднинствено важни им биле нивните тесногради интереси односно ширење на влијанието на Ватикан во Македонија преку католицизмот.


  Колку гнасно изгледаат ваквите уцени на Ватикан, кога ќе се земат предвид неоправданите и безпричински ѕверства вршени врз македонското христијанско население. Едно од тие ѕверства е опишано во The North Western Advocate and the Emu Bay Times, од 10 февруари, 1903 година (стр 2):


  Unglückliches Makedonien...


  Несреќна Македонија

  Лондон, 7 Февруари - бегалците од 36 македонски села соопштуваат за ужасни приказни за измачување, ограбувања, насилство како резултат на турското владеење.


  Се поставува прашањето зарем христијанска е постапката на Ватикан, односно помошта којашто ја понудиле на напатеното македонско христијанско население да ја условуваат.


  Ако на почетокот од минатиот век Ватикан порачувал променете си ја верата од православни во католици и ние ќе ви помогнеме во вашата борба против Турците, во денешно време од некои западни сили стигнуваат пораките сменете си го името на државата и ќе влезете во ЕУ и НАТО. Ниту едната ниту другата порака не е христијанска. Ниту едната ниту другата порака не ги почитуваат основните човекови права. Историјата се повторува... До кога?

 8. #8
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Artikel über die "Miss Stone Affäre"

  Ellensburg Daily Record, The Evening Record
  Dec 14, 1927
  Kidnaping of Miss Stone by MACEDONIAN Bandits Stirred Country


  The Lewiston Daily Sun
  Tuesday Morning
  November 5, 1901
  Is Miss Stone Alive


 9. #9
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867 10. #10
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Das amerikanische Life-magazine berichtete 1939 über die ethnischen Minderheiten und Mehrheiten in Rumänien :

  10.jpg
  11.jpg

  wie man sehen kann gab es die mazedonische ethnie schon vor 1945 ,wo uns ja angeblich tito kreierte

Seite 1 von 11 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Alte Bilder aus Makedonien - Die Perle der Makedonier
  Von LouWeed im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 882
  Letzter Beitrag: 12.04.2017, 18:51
 2. Museen dieser Welt über Makedonien
  Von hippokrates im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 16.12.2012, 10:03
 3. Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 08.05.2009, 15:44