BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 21 von 109 ErsteErste ... 111718192021222324253171 ... LetzteLetzte
Ergebnis 201 bis 210 von 1081

These are the Macedonians

Erstellt von Monkeydonian, 01.03.2011, 02:15 Uhr · 1.080 Antworten · 72.185 Aufrufe

 1. #201
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867  Video: Macedonian candidate from the Sex Party in Australia  Would Macedonians support party that is against their religion?.  In the focus of the political campaigns of Australian parties that will participate in federal elections are the two major political parties in Australia - Liberal and Labor Party.


  Attention of Macedonians attracted Sex party in Australia.


  Nevena Spirovska from Kumanovo graduated journalist and campaigner for women's reproductive rights and egalization of light drugs is Sex Party candidate for the forthcoming elections in Australia.


  The magazine writes that Nevena originates from Kumanovo , graduated Journalism and Communications at " SwinburneUniversity " in Melbourne and works in Pension Funds in Australia .


  Nevena for the Australian magazine in Macedonian -Silo said:I ran because we, Macedonians,in Australia have not hadMacedonian in the Australian Federal Parliament so far, and I chose Sex - party because I think it is a progressive voice in Australia that advocates for human rights , civil liberties and equality of all people in Australian society .


  My desire is to open dialogue with the Macedonian community in Australia , particularly in my constituency and openly discuss various topics - Nevena says .


  So far we from our newsroom had not heard that some other Macedonians are members in the Sex party where the party stands on same-sex marriage and legalization of light drugs .


  Whether any of Macedonian political parties will give support to this person because they favor for presence of a larger number of Macedonians in the Australian Parliament?


  See a promotional video for the Party with Nevena :


 2. #202
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Органска револуција во Македонија, стотици млади се враќаат во градските бавчи

  пред 5 часа


  Одвај чекам да заврне дожд. Тогаш на улицата Рузвелтова мириса на старо Скопје. Kога ќе дувне ветерче, силно го чувствувам мирисот на листовите од домашни домати, опива босилекот, ми ги скокотка спомените мирисот на нане и шимшир, вели една сосетка на Димитар Самарџиев, од Скопје, ентузијаст и еден од стотиците млади револуционери кои полека ја создаваат органската храна во заборавените скопски бавчи, наследени од деда си, пишува Дневник.

  Во последните години, стотици, ако не и илјадници млади образовани, самосвесни луѓе решија да променат нешто во себе, да ги заменат утринските танцувања по дискотеките, со танцување во своите органски бавчи.
  Многумина од нив саксиите на терасите ги претворија во гнездо за разни зеленчуци, некои од нив се вратија во дворовите на своите баби и дедовци и по нивните стапки одгледуваат зеленчуци и овошки на стар традиционален начин, без прскања и токсични адитиви и ѓубрива. С` е органско.
  Здравиот мирис на оваа органска револуција успева да ги заведе и најтврдокорните компјутерџии, правници, лекари….

  Урбана бавча по теркот на дедо

  Самарџиев, кој сега работи како менаџер во бањата „Негорци“ во Гевгелија, вели дека помалку е опасно да јаде зеленчук и овошје одгледано во двор или на тераса на улица во близина на центарот на Скопје отколку земјоделски производи прскани десетици пати пред да созреат.
  - Пред три-четири години неуко зачекорив во бавчата на дедо ми за да учам и да експериментирам на мал простор според начелата на пермакултурниот дизајн. Таму веќе имаше кајсија, вишна, праска, лозници, јаболкница, лешник, јапонски јаболка и разновидни цвеќиња под овошните дрвја. Сето тоа на готово на улицата Франклин Рузвелт среде Скопје! Баба ми ми раскажуваше дека тука бил работ на градот, а понатаму биле само ниви. Ми се чини дека деновиве луѓето си ги протегаат екстремитетите многу подалеку од рабовите на чергичето. За малку ќе се откажев од помислата во градината да садам, вадам и да јадам, оти ми се чинеше премногу сложен и тежок потфат. Се обидувам да применувам некои аспекти од пермакултурниот дизајн додека одгледувам растенија на мал простор среде град за лична прехрана. Се радувам што спиралата со зачински билки, компостот, кулата за калифорниски црви и други елементи од градината ги правев заедно со пријателите, кои исто така го изучуваат пермакултурниот дизајн и негуваат градини, објаснува Самарџиев, кого го затекнавме во неговата бавча.
  Тој додава дека целта му е наскоро да се обиде од експерименти во бавчата да се префрли на поголем простор некаде надвор од градот, можеби во Гевгелиско, каде што има многу плодна и здрава земја.
  - Познавам неколку семејства, кои се преселија пред години и веќе живеат така, па би се обидел и јас. Има многу причини да одгледувам зеленчук, овошје и зачински билки. Првата е храната. Просто, водата и храната се предусловите за преживување. Што може човек да направи за да преживее? Може да се обиде да си најде извор со пивка вода и во близина да си одгледува јадливи растенија. Последнава можност пред десетина години ми прозвуче примамливо, додава Самарџиев кој е дел од здружението „Зелената арка“ во кое со уште дузина млади создаваат бавчи и се обидуваат да одгледуваат здрава храна.

  Мали чекори за големи бавчи

  Ова движење е толку силно, што на социјалните мрежи веќе има неколку сериозни странци каде што овие „органски“ луѓе разменуваат стари семиња за домати или за пиперки, зачувани од некоја баба по селата. Не сакаат и одбиваат ГМО-храна. Во размената на семињата се многу сериозни и одговорни, точно бележат од која сорта е и од каде потекнува.
  Органското одгледување е начин на одгледување храна која подразбира минимално или никаква употреба на вештачки ѓубрива и други адитиви. Ова производство моментно зазема два отсто од пазарот на храна во Европската Унија и исто толкав процент фармери се одлучиле да произведуваат храна на органски начин.
  Движењето за органско производство почнало во средината на 20 век, кога неговите почетници забележале дека градинарството и производството на храна тргнало во погрешна насока. Почнале со мали чекори, па своите заборавени бавчи многу бргу ги претвориле во оази за здрава храна. Денес органските методи ги применуваат во светот, од мали домаќинства до големи фарми. Во последно време органските методи се применуваат дури во јавните паркови, на спортските терени, дури и дел од политичките насоки с` повеќе се приспособуваат на органското.
  И охриѓанката Ена Видак има своја оаза која смета дека да се има и да се посвети време во органска бавча е начин на живот, всушност животна филозофија. Покрај независноста и слободата што ја чувствуваат како семејство поради производство на здрава храна, на овој начин го надополнуваат и домашниот буџет со вишокот род што го продаваат.
  - Тоа е работа на избор. Иако имам уште многу да учам, бидејќи претходно немав никакво искуство со градинарството, одлуката беше вистински предизвик за мене. Органската бавча со мојот сопруг, ја имаме само две години, но значително напредував благодарејќи на достапноста на информациите на интернет од областа на пермакултурата, како и совети од некои мои пријатели, кои ги паметат и ги спроведуваат старинските начини за одгледување зеленчук и овошје. Сите тие тајни ги чувам запишани во дневник. Сето тоа исто така бара многу време, многу читање и многу знаења преточени во практиката, што е и единствен начин на стекнување сопствено искуство, вели Видак.
  Таа додава дека кога секој десетти човек на планетава би се занимавал со органско градинарство, сигурно ќе нема глад на нашата планета, а ни болести.
  - Мојата исхрана во најголем процент се состои од зеленчук, како и овошје, а во комбинација со босоного одење, практикување соларна јога и времето поминато во бавча во директен контакт со природата, каде што неизоставен дел се и животните, како и инсектите, во целост се заокружува мојата потреба за една здрава и природна енергија. На секого му е неопходна, првенствено за добро здравје, здрав ум, дух и тело, ослободување од стресот, прочистување од електронскиот смог, како и загадената средина. Освен тоа, преплавени сме со индустриски третирана храна, како и разни земјоделски производи кои се третираат со опасни по здравјето и природата хемикалии. И која би била смислата да се јаде повеќе овошје и зеленчук, ако истото е загадено со пестициди. Затоа решив да произведувам своја храна, која ќе биде третирана исклучиво со 100 отсто природни препарати. Така се случи мојата бавча, распослана на околу 300 квадратни метри, во близина на Охрид, со над 30 вида зеленчуци и по некоја овошка, како што се далеку познатите охридски црешни, 100 отсто органски, додава Видак.

  МАРИЈА ДОНЕВСКА, СОЦИОЛОГ
  ДВИЖЕЊЕ СО КАРАКТЕРИСТИКИ НА МОДА
  Некогаш пермакултурата важела за револуционерна идеја, но денес е модел по кој се креираат цели градски квартови. Паркови, домаќинства и земјоделски имоти се сфаќаат како простори погодни за производство на здрави билки и животни. Тој концепт претставува нова филозофија на односот кон природата и глобално е застапена како во богатите европски градови така и во сиромашните африкански земји, денес достигнува посебна популарнот.
  Социолозите, наспроти уверувањата дека станува збор за животна филозофија и начин на живот, велат дека оваа органска револуција се должи на светската економска криза, но најверојатно станува збор за мода.
  Социологот Марија Доневска вели дека со оптимизам го следи ова движење кај дел од младите.
  - Се разбира станува збор за многу позитивна работа која во моментов го отсликува начинот на живот кај младите. Нема ништо лошо во тоа што се грижат за своето здравје и притоа преземаат конкретни работи како што е одгледување храна на еколошки начин. Се разбира низ историјата има разни социјални револуции кои настанале од различни причини контра од оние што ги диктираат актуелните политики. Но, секако, може да се каже дека станува збор за мода, додава Доневска.
  МариЈа Тасев за Дневник

 3. #203
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Почина најстарата струмичанка баба Лина!


  Epson Pro WP-4025DW
  cms joomla

  Синоќа почина најстарата струмичанка Лина Ќучукова која на 9-ти август го прослави 104-от роденден.

  До пред некој месец никогаш не била на лекар, не знаеше за болест, и не користеше никакви таблети, но последните месеци тешко се движеше, раскажуваа на роденденот нејзините најблиски. Секој ден кога станувала и легнувала се молела на Господ за здравје и живот, за себе и за своите најблиски.

  Баба Лина родила седум деца, од кои четири се живи. Од нив има 9 внуци и 12 правнуци. Родена на 9 август 1909 година во селото Гола, Кукушко, во соседна Грција. Кога имала четири години, била донесена во Струмица. Цел работен век го поминала по нивите, која, заедно со сопругот си обезбедувале за егзистенција на семејството. (Р.Ѓ.)


 4. #204
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.983
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Почина најстарата струмичанка баба Лина!


  Epson Pro WP-4025DW
  cms joomla

  Синоќа почина најстарата струмичанка Лина Ќучукова која на 9-ти август го прослави 104-от роденден.

  До пред некој месец никогаш не била на лекар, не знаеше за болест, и не користеше никакви таблети, но последните месеци тешко се движеше, раскажуваа на роденденот нејзините најблиски. Секој ден кога станувала и легнувала се молела на Господ за здравје и живот, за себе и за своите најблиски.

  Баба Лина родила седум деца, од кои четири се живи. Од нив има 9 внуци и 12 правнуци. Родена на 9 август 1909 година во селото Гола, Кукушко, во соседна Грција. Кога имала четири години, била донесена во Струмица. Цел работен век го поминала по нивите, која, заедно со сопругот си обезбедувале за егзистенција на семејството. (Р.Ѓ.)  Zoranowitz

  DU, zuerst wünsche ich Dir aus ganzem griechischen Herzen einen wundervollen und erfolgreichen Mittwoch, auch nach der Niederlage gestern im Fußball.

  Und nun zum Ding : Zori mein bester, mein allerliebster Nachbarbro.....wenn ich mir so Deine Signatur angucke, was meinste denn was mir da so besonders auffällt???

  DU HAST WIEDER MAL SO RECHT, mein bester!!!
  Ist doch völlig logo, GROSSER, genau so wie es da steht, stimmts nämlich:

  Nur weil jemand sich Makedone nennt, ist er's noch lange nicht, mein Grosser.....lange,lange nicht!!!

  Mai laffli wannabie

 5. #205
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von hirndominanz Beitrag anzeigen
  Zoranowitz

  DU, zuerst wünsche ich Dir aus ganzem griechischen Herzen einen wundervollen und erfolgreichen Mittwoch, auch nach der Niederlage gestern im Fußball.

  Und nun zum Ding : Zori mein bester, mein allerliebster Nachbarbro.....wenn ich mir so Deine Signatur angucke, was meinste denn was mir da so besonders auffällt???

  DU HAST WIEDER MAL SO RECHT, mein bester!!!
  Ist doch völlig logo, GROSSER, genau so wie es da steht, stimmts nämlich:

  Nur weil jemand sich Makedone nennt, ist er's noch lange nicht, mein Grosser.....lange,lange nicht!!!

  Mai laffli wannabie

  Spar dir dein Off Topic Gesülze

  Pozdrav

 6. #206
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.983
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Spar dir dein Off Topic Gesülze

  Pozdrav
  Sei doch nicht gleich so angekackt.
  Ich wünsche Dir den besten Tag und Du kackst mich an......

 7. #207
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von hirndominanz Beitrag anzeigen
  Sei doch nicht gleich so angekackt.
  Ich wünsche Dir den besten Tag und Du kackst mich an......

  Lass dein Off Topic Gesülze und verpiss dich aus dem Thema zu welchem du nichts beiträgst.

  Pozdrav

 8. #208
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.983
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Lass dein Off Topic Gesülze und verpiss dich aus dem Thema zu welchem du nichts beiträgst.

  Pozdrav
  Was will man zu diesem Thema noch beitragen??

  Alle Geschichtsbücher der belesenen Welt, alle laufenden Statements der anerkannten Wissenschaft-und Lehre,besagen, dass die Makedonen Griechen bzw. ein hellenisches Volk waren.
  So wie die alten Sachsen oder Bayern, oder gar die Österreicher auch immer ein deutsches Volk waren und sind, so trifft es für die Makedonen als hellenisches Volk ebenfalls zu.
  Dazu gibt es wirklich nichts mehr anzufügen.
  Die permanenten und nicht endenden Gefühlsduseleien von Euch, die mittlerweile durch die Ausprägung von praktiziertem Antikwahn in Form von Millionen Ausgaben für Statuen und so weiter, ihren Niederschlag gefunden haben, sorgen bei Beobachtern allenfalls für ein müdes Lächeln.
  Wenn auch aufgrund tatsächlicher Unbetroffenheit nicht wenige Länder das land als Republik anerkannt haben, so zeugt es lediglich von deren Desinteresse, nicht aber deren Bestätigung Eurer empfundenen Verbindung zur Antike!!!

  Denn die WELTHISTORIKER haben es NICHT anerkannt,. Im Gegenteil, in deren Augen ist das WAHN.

  Aber wir alle wissen, die Zeit ist auf Seiten des Rechts und der Gerechtigkeit und darum müssen sich Griechen keine Gedanken machen. Denn der liebe Gott hat uns die Geduld gegeben, auch wenn Ihr ihn in euren TV-Schows was anderes sprechen laßt................denn auch da gilt für Euch : Es ist doch alles nur SHOW(-inismus??)

 9. #209
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  Zitat Zitat von hirndominanz Beitrag anzeigen
  Alle Geschichtsbücher der belesenen Welt
  nein, nicht alle

 10. #210
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.983
  Zitat Zitat von artemi Beitrag anzeigen
  nein, nicht alle
  Nein.......da war doch noch so ein gallisches Dörfchen...........Hinkelstein.......Idefix....... Obelix..........ich geh jetzt fix

Ähnliche Themen

 1. History Of Macedonians, Parts 1-5
  Von Heraclius im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 292
  Letzter Beitrag: 28.07.2012, 01:59
 2. Macedonia to the Macedonians
  Von Klement im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 12.07.2012, 16:09
 3. These are the Macedonians
  Von Monkeydonian im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 08.03.2011, 11:15