BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 109 ErsteErste 12345671353103 ... LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 1081

These are the Macedonians

Erstellt von Monkeydonian, 01.03.2011, 02:15 Uhr · 1.080 Antworten · 77.125 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von Kalampakiotis

  Registriert seit
  04.05.2012
  Beiträge
  5.479
  Solun, Kutlesh, Lerin? Was sind das für Städte?

 2. #22
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Kalampakiotis Beitrag anzeigen
  Solun, Kutlesh, Lerin? Was sind das für Städte?

  Solun = Saloniki
  Kutlesh = Vergina
  Lerin = Florina


  Pozdrav

 3. #23
  Avatar von Kalampakiotis

  Registriert seit
  04.05.2012
  Beiträge
  5.479
  Und auf Englisch werden sie wie geschrieben?

 4. #24
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Kalampakiotis Beitrag anzeigen
  Und auf Englisch werden sie wie geschrieben?

  Englisch sprachige Makedonier verstehen das schon

 5. #25
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Welche Namen sind denn zur Zeit in Mazedonien gängig?

 6. #26
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Axha Paqarriz Beitrag anzeigen
  Welche Namen sind denn zur Zeit in Mazedonien gängig?

  Александар und Филип

 7. #27
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867


  - - - Aktualisiert - - -

  Gheorghe Hagi - Romania
  Amazing Rise of Romanian Football Player: Gheorghe HAGI
  The Legend of Hagi written by Grigore Caritianu


  He is the son of a Macedonian family which had to immigrate two times…He was very poor…He was born in a village, inside the mud, barefood, and began football by running after a ball made of horse-hair. He became a star during Causescu times...But Hagi was able toplay abroad after he was overturned. Here it is…. The legend of Hagi by Grigore Cartianu…


  The fall of 1932… 20 horse carriages were put in a row in a dusty road of a small town, Kavala, located at the north of Greece… The courtyard was crowded and people were running around… These people were either Macedonian or Aromen.They were preparing to leave the grounds they borned, perpetually. That is to say, a usual Balkan scene…


  Two carriages in the group belonged to Hagi family. Clothes, thick blankets, pans, soil dishes, well-sharpened axes and cheese barrels…Before going their way Gheorghe and Sultana Hagi looked at their fathers’ house for the last time…Raised his fist. He left the people, who have sent them away from their fathers’ home, to the justice of God.


  Grandson of a Christian Hadji
  In the past centuries, for Macedonians, the name “Hagi” was only carried by the people who have visited the “Holy Mountain”. Since the way through Jerusalem was so dangerous, people who have visited Holy Mountain and turned back were welcomed with a great ceremony. And the title Hagi was added to their names. Hadji, but the Christian one. They have taken this word from Ottomans.For Macedonians, “hagi” or “hagiu” means the person who should be respected and praised.One of the fathers of Hagi had also visited Holy Mountain.As the time passed, the original surname of the family has dissapeared and they used to be called as Hagi.  http://gheorghehagisite.tripod.com/M...interviews.htm

 8. #28
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Стилјан Самарџиев: Доста беше со песни и ора, ни треба акција

  28АВГ 201209:00


  Индивидуалната акција на Самарџиев од Крушоради со поставувањето на знамето од Кутлеш на полициската станица во Солун предизвика бура од реакции на „јуначкиот потег на новиот гемиџија“, но предизвика и можни сериозни проблеми во натамошното политичко дејствување на македонската партија „Виножито“.

  „Да се биде македонски патриот во срцето на антимакедонизмот, Грција – тоа е храброст и непокор! Сите Македонци се гордеат со тебе! Новите гемиџии се јавија! Среде Солун блесна македонското 16-крако знаме. Храбриот лав Стилјан на Јунистан им покажа кој е Македонец и што е Македонец!“
  Ова се реакциите што деновиве ги преплавија социјалните мрежи на темата Стилјан Самарџиев и закачувањето на знамето од Кутлеш на полициската станица во Солун. Стилјан, барем на Фејсбук и Твитер стана новиот македонски херој.
  Сепак, кој е Стилјан Самарџиев?
  Гемиџијата на 21 век, како што го нарекоа фејсбуковци, е роден во селото Крушоради пред 25 години. Работи како работник во една фабрика за компјутери и, како што вели, ич не му е гајле ако поради оваа своја постапка ја изгуби и работата.
  Во разговорот за МКД.МК Стилјан вели дека веднаш по закачувањето на знамето 13 полицајци ги нападнале и го привеле. Знамето стоело само неколку минути, па затоа тој нема никаква фотографија. Но Стилјан е уверен дека на суд ќе се појави и таква фотографија.
  „Не ме тепаа многу. Тоа не беше страшно. Страшното беше кога почнаа психички да ме малтретираат и да ми велат ‘копиле фиромско’. Ми рекоа дека со години ќе ме држат тука и дека и мојата фамилија ќе има проблеми со ова.“
  Самарџиев е свесен дека го чека сериозен судски процес, на кој ќе биде осомничен за нарушување на јавниот ред и мир и омаловажување на официјалното знаме. Но за него тоа не е никаков проблем. Тој е уверен дека така треба да се дејствува и никако поинаку.
  „Доста се радуваме само со песни и ора. Станавме среќни само со тоа што сега ни дозволуваат и да ги пееме нашите песни. Време е народот да се разбуди.“
  Тој не крие дека не е задоволен од активностите на македонската партија во Грција „Виножито“. Но и во „Виножито“ не кријат дека не се задоволни од ваквите негови постапки и дека тој веќе одамна не е нивен член, дека неговите постапки не се нивен избор.
  „Со еден збор ќе ти кажам каде е проблемот со Виножито – тие се ултралевичари, јас сум ултрадесничар, националсоцијалист“, вели Самарџиев.
  За Стилјан нема никакви дилеми околу тоа дали и како тој ќе продолжи да ги искажува своите ставови во однос на положбата на Македонците во Грција.
  „Веќе 15 години сум активен во ова. Вчера ме известија дека во Лерин веќе ме барале 20 луѓе од Златна зора. Не им се плашам. И јас имам заштита. Имам браќа и тука и во вардарскиот дел на Македонија.“
  На прашањето дали имаат некаква организација, некакво здружение, Стилјан вели дека немаат, дека за него е главно дружењето со браќата што веруваат во националсоцијализмот.
  Тој веќе поминал 18 дена во притвор и сега ја очекува судската разврска на случајот. Обидот да го претстават како наркодилер очигледно не помина во јавноста ни во Грција.
  „Јас воопшто не им се плашам. Секаде зборувам јавно и гласно. Грчката полиција го знае тоа и се плаши од мене. Голема пропаганда правам. И нема да престанам. За македонските работи секогаш и секаде“, изјави Самарџиев.
  Реакциите на Фејсбук не престануваат. Околината на постирањето на тие реакции е изразито ултранационалистички обоена.
  А.Д.
  Na ja,...

 9. #29

  Registriert seit
  07.03.2011
  Beiträge
  329
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen


  - - - Aktualisiert - - -

  Gheorghe Hagi - Romania


  Amazing Rise of Romanian Football Player: Gheorghe HAGI
  The Legend of Hagi written by Grigore Caritianu


  He is the son of a Macedonian family which had to immigrate two times…He was very poor…He was born in a village, inside the mud, barefood, and began football by running after a ball made of horse-hair. He became a star during Causescu times...But Hagi was able toplay abroad after he was overturned. Here it is…. The legend of Hagi by Grigore Cartianu…


  The fall of 1932… 20 horse carriages were put in a row in a dusty road of a small town, Kavala, located at the north of Greece… The courtyard was crowded and people were running around… These people were either Macedonian or Aromen.They were preparing to leave the grounds they borned, perpetually. That is to say, a usual Balkan scene…


  Two carriages in the group belonged to Hagi family. Clothes, thick blankets, pans, soil dishes, well-sharpened axes and cheese barrels…Before going their way Gheorghe and Sultana Hagi looked at their fathers’ house for the last time…Raised his fist. He left the people, who have sent them away from their fathers’ home, to the justice of God.


  Grandson of a Christian Hadji
  In the past centuries, for Macedonians, the name “Hagi” was only carried by the people who have visited the “Holy Mountain”. Since the way through Jerusalem was so dangerous, people who have visited Holy Mountain and turned back were welcomed with a great ceremony. And the title Hagi was added to their names. Hadji, but the Christian one. They have taken this word from Ottomans.For Macedonians, “hagi” or “hagiu” means the person who should be respected and praised.One of the fathers of Hagi had also visited Holy Mountain.As the time passed, the original surname of the family has dissapeared and they used to be called as Hagi.  http://gheorghehagisite.tripod.com/M...interviews.htm
  Gheorhge Hagi ist Aromune.

 10. #30
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Fuat Beitrag anzeigen
  Gheorhge Hagi ist Aromune.
  Ja auch hat aber auch Mazedonische Wurzeln hab ein Interview gelesen im Galatasaray Forum dort hat er gesagt das auch seine Frau Mazedonierin ist und das er in seiner Kindheit MK-Lieder gesungen hat. Aber das ist alles schon zu weit weg er ist in der 3 Generation Rumäne als ist die Verbindung zu MK sehr klein

Ähnliche Themen

 1. History Of Macedonians, Parts 1-5
  Von Heraclius im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 292
  Letzter Beitrag: 28.07.2012, 01:59
 2. Macedonia to the Macedonians
  Von Klement im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 12.07.2012, 16:09
 3. These are the Macedonians
  Von Monkeydonian im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 08.03.2011, 11:15