BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 109 ErsteErste 123456781454104 ... LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 1081

These are the Macedonians

Erstellt von Monkeydonian, 01.03.2011, 02:15 Uhr · 1.080 Antworten · 77.056 Aufrufe

 1. #31

  Registriert seit
  07.03.2011
  Beiträge
  329
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Ja auch hat aber auch Mazedonische Wurzeln hab ein Interview gelesen im Galatasaray Forum dort hat er gesagt das auch seine Frau Mazedonierin ist und das er in seiner Kindheit MK-Lieder gesungen hat. Aber das ist alles schon zu weit weg er ist in der 3 Generation Rumäne als ist die Verbindung zu MK sehr klein
  Das ist richtig.

 2. #32
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Fuat Beitrag anzeigen
  Gheorhge Hagi ist Aromune.

  Ja richtig, und einer der gegen Makedonien nicht spielen wollte weil seine Wurzeln von dort sind

 3. #33
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Wie heisst er kommt mir bekannt vor

  Michael Stoyanov, einfach mit der Maus übers Bild fahren.

 4. #34
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Notable Macedonian Canadians

  Business

  Sports

  Politics  Academia

  Television and Entertainment

  Art


  Macedonian Canadians - Wikipedia, the free encyclopedia  Ziya die alte Makedone


  ziya2b.jpg

 5. #35
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  Dieser Thread hat gar kein Topic, eigentlich sollte man hier jeden Scheiß posten dürfen

  Schau mal auf Seite eins, dort wurde ein Buch vorgestellt, besonders ein Abschnitt und dieser heißt: These are the Macedonians.

  - - - Aktualisiert - - -

  Kontrovers....


  553672_380398475366341_1986641962_n.jpg

 6. #36
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Niki macht heute 42 Jahre, Glückwunsch


  Премиерот Груевски денеска полни 42 години


  Петок, 31 Август 2012 11:31
  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Македонскиот премиер Никола Груевски, денеска својот 42. роденден го слави на роуд шоуто во САД.


  Тој роденденски го предводи владиниот економски тим во Тампа, каде ги презентираат можностите за инвестирање во Македонија.
  Минатата година, премиерот Груевски го одбележа роденденот во својот кабинет со торта со македонското знаме.
  Тогаш откри дека изненадување му подготвиле сопругата и ќерките, а најдобриот подарок за него била индиската инвестиција во Бунарџик.
  Оваа година, најверојатно најдраг подарок за премиерот би била голема американска инвестиција.
  Освен Груевски, денеска својот 34-ти роденден ќе го прослави и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев.

 7. #37
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Sportlehrer aus Prilep erstellt in Handarbeit Mosaik für/von Toshe Proeski.  Професор по физичко изработи мозаик со ликот на Тоше Проески во форма на солза

  Голем мозаик во форма на солза со ликот на балканската поп - ѕвезда Тоше Проески изработи Ристо Тошески - професор по физичко воспитување од Прилеп.

  Физичката, духовната и уметничката талентираност тој ја трансформираше во големо дело за голем човек. Мозаикот, вели Тошески, макотрпно го работел 4 години. Секој заштеден денар од семејниот буџет го вложувал во ова дело. Секое камче го изработувал рачно, а воден од голема љубов кон Тоше на мозаикот решил и го изработил ангелот од Курбиново, 26 цвеќиња кои ги симболизираат годините на Проески, две цреши и виолинскиот клуч.
  Тука, вели Тошески е и пораката која беше заштитен симбол на Тоше „Ве сакам сите“. Мозаикот го откри специјално за Канал 5, на ден пред одлуката на локалните власти да го преземат и да го постават во центарот на градот во близина на домот за култура „Марко Цепенков“. Ќе биде сместен во мало езерце, автентично уредено и со специјални ефекти осветлено, и дење и ноќе ликот на Тоше ќе одблеснува од водата.

  Се чека согласност од Фондацијата „Проески“ мозаикот да биде поставен до 16 октомври – денот кога трагично загина Тоше близу Нова Градишка во Хрватска.

 8. #38
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Risto Ivanovski, Gitarrenbauer, seine akustische Gitarren werden von Musikern auf der ganzen Welt gespielt.


  ФОТО: На гитари изработени од Македонец свират светски музичари


  Понеделник, 01 Октомври 2012 16:06
  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Ристо Ивановски е познат кај нас, но многу повеќе надвор од Македонија, како музичар и особено како изработувач на жичани инструменти.


  Ивановски е познат под терминот лутиер.
  - Називот лутиер потекнува од зборот лута, што е всушност инструмент, еден вид претходник на гитарата кој е сличен на мандолина, но поголем од неа. Оние што ги правеле овие инструменти почнале да ги викаат лутиери иако тие изработувале и други жичани инструменти, виолини и други гудачки инструменти, како и гитари. Би нагласил дека изработувам и македонска тамбура која е можеби единствен автохтон инструмент кој треба да го заштитиме за да не се случи, како и се друго, некој од соседите да ја присвои, па потоа да има преговори и околу тоа прашање, вели Ристо Ивановски.
  Токму со тамбурите и секако, со своите гитари, тој ја промовира Македонија секаде во светот. Гитарите што ги изработува се претежно акустични и тоа, класични и џез гитари. Класичните гитари се концертни и ги изработува од најдобрите материјали што моментално може да се набават на светските пазари.
  - Џез гитарите се модели на Selmer иMaccaferi, како и таканаречени Archtop гитари. Оние кои се поупатени точно ќе знаат за што зборувам. Моделите за кои станува збор се нарекуваат уште и џипси гитари кои ги прослави Џанго Реинхард (1910-1953), според многумина, најдобриот гитарист на сите времиња кој до крајот на својата кариера свиреше токму на таква гитара, објаснува Ивановски.

  Откако како тинејџер првпат го слушнал Реинхард, овој станал негов идол, а луѓето почнал на шега да ги дели на оние кои ја сакаат неговата музика и на оние кои не ја сакаат. Музиката што тој ја свири е џипси џез, или свинг, музика што се свирела во 30-тите, 40-тите, 50-тите години од минатиот век, а моделите Selmer иMaccaferi што ги изработува Ивановски се наменети за музичари кои слушаат и музицираат исклучиво таква музика.
  Кога самиот почнал да се занимава со оваа музика посакал да има како гитарата на Реинхард, па го отпочнал своето трагање по вештините на занаетот.
  - Почнав да изработувам гитари од потреба, бидејќи свирев, а немав средства за да набавам скап инструмент. Ми требаа две-три години за да соберам информации шетајќи по светот и зборувајќи со луѓе што ја знаат работата, објаснува Ивановски.
  Сега, вакви гитари во Македонија, а и пошироко на Балканот, можат да се најдат само кај него, бидејќи е единствениот на овие простори кој изработува вакви модели и е на самиот врв, помеѓу светските производители. Ивановски ги изработува гитарите по нарачка, а некогаш за да им биде направен инструментот луѓето чекаат и по шест месеци од едноставна причина што тој не сака да го форсира производството за да заработи повеќе пари, туку ги прави со голема љубов и посветеност. Само додека уживаш во тоа што го правиш, вели тој, можеш да направиш врвен инструмент. Гитарите научил да ги изработува кај мајстори во Амстердам, Виена, Париз каде што останувал и по неколку месеци за да го научи занаетот. Многу научил и самиот, но вели дека е сепак подобро кога некој ќе ти објасни некои нешта во процесот. Сега и самиот подучува и држи курсеви за изработување инструменти кои траат најмалку 30 дена, со тоа што, како што вели, своите ученици ќе ги советува доживотно. Во периодот додека трае курсот, доколку е ученикот вешт, може бргу да го научи процесот на изработување гитари и секако, не е услов да знае да свири, иако, како што тврди Ивановски, додека учи да изработува гитара, ученикот може да научи и да ја свири. Вели дека за изработување гитара требаат и посилни раце, но сепак занаетот може да го научат и жени, а жив доказ за тоа е неговата сопруга Виолета Ивановска која работи рамо до рамо со него и го има совладано занаетот за изработка на гитари од почеток до крај.

  Цената на гитарите зависи и од посебните желби на нарачателите, па таа скока доколку тие посакаат некој детал што нивната гитара ќе ја направи уникатна. Добра работа, вели Ивановски, е тоа што секој професионалец некогаш посакува да има уникатна гитара. Разликата меѓу мајсторските гитари што ги прави тој и оние фабричките е во материјалот од кој се изработуваат. Па така, додека тој своите ги изработува исклучиво од егзотични дрва што ги купува од цел свет, фабричките се направени од шперт плоча, од ламинати се далеку од неговите во поглед на звукот што го произведуваат, па затоа се и многу поскапи. Всушност, самите материјали чинат повеќе отколку што чини да си купиш фабрички произведена гитара. Бидејќи е музичар внимава секој детал од гитарата да биде направен како што треба, без ниту една маана и по највисоки стандарди.
  Неговите гитари се продаваат преку интернет насекаде во светот, но најмногу во САД, Канада, Австралија, а во Европа, во Германија, Англија и Франција. Тоа што гитарите на Ивановски најмногу се продаваат во Америка, која е вистинско легло на фабрики и мајстори за гитари, е доказ дека се навистина квалитетни гитари. Редовно учествува на фестивали на кои го канат како единствен претставник од Балканот, па така на пример, на фестивалот во Германија бил поканет како еден од вкупно десет мајстори од цел свет кои изработуваат вакви гитари и се на самиот врв.
  -Во Македонија на мои инструменти свират Тони Китановски, Драган Даутовски, Марјан Јовановски (Синтезис), Др. Мето Чепреганов, Тања Царовска, Оливер Јосифовски (Љубојна), Влатко Крстев (Мјузик прогресив квартет), тројца професори по класична гитара во МБУЦ, како и многу други музичари помалку познати во јавноста. Во светот, пак, на мои гитари свират Steve Curryод “Texas Gypcys”, Bill Knox од “Sprigs”, Greg Perin и Stephane Robin од “Los manchos de la Mancha”, Xollywood Joe, Ian Ross од “Zen Hussies”, Norman Ort и други. Секако, на мои инструменти свирам и јас со моето трио CARAVANIA (Ристо Ивановски-гитара, Стефан Робин-гитара и Иван Бејков-контрабас),со кое неодамна го издадовме нашето ново ЦД. Цедето се продава во Југотон и во сите други продавници низ Македонија под наслов CARAVANIA GYPSY JAZZ SESSION вели нашиот музичар и еден од најдобрите лутиери во светот, Ристо Ивановски.

 9. #39
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Kristof Najdovski - Stellvertretender Bürgermeister von Paris.


  МАКЕДОНЕЦ – ЗАМЕНИК ГРАДОНАЧАЛНИК НА ПАРИЗ


  Заменик градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски е роден и живее во Париз, како припадник на втората генерација на иселеници од Македонија. Тој е роден во 1969 година.Неговите родители во Париз дошле во 1968 година од Битола, но врската со родниот крај никогаш не ја прекинале,пишува скопје инфо.Кристоф Најдовски е член на Зелената партија на Франција од 1993 година, а од 2001 е во градската власт, прво како советник, кој се залагал во сферата на животната средина, транспортот и превозот и урбанизмот, а потоа и како заменик градоначалник на Париз од 2008 година.Негов сектор на надлежност, како заменик градоначалник се предучилишните установи, нивниот развој и одржување.Во интервју за весникот Дневник, правејќи паралела помеѓу Париз и Скопје тој вели дека двата града ги имаат истите проблеми, загадување на воздухот, проблеми со јавниот превоз, како и во соживотот меѓу граѓаните од различно потекло. Но, метрополата на Франција е богат град со 400 милиони евра буџет и големи социјални разлики меѓу луѓето, објаснува Најдовски

 10. #40
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Nick Malchevski (auf dem ersten Foto rechts), Held des diesjährigen Rugby Finale in Australien (mit unglaublichen Treffer, also so stehts da, ich hab von dem Sport kein Plan )

  mit Clip, hier

  Македонец ја дигна Австралија на нозе, со погодок од 60 јарди го реши финалето (ВИДЕО)


  Австралискиот Македонец, Ник Малчески го реши големото финале во австралиски фудбал откако го постигна победничкиот гол со кој Сиднеј Сванс стигнаа до големата победа пред 100 илјади гледачи на светски познатиот „Мелбурн крикет стадионот“, по што целата македонска дијаспора и сите Македонци ги направи горди со својот извонреден настап.
  Ник Малчески (десно) со освоениот трофеј
  Малчески го постигна првиот и последниот гол за својот тим на финалето кое беше топ настан во Австралија, а за кој специјално од Њујорк допатувала и премиерката Јулија Галар.
  Малчески е роден на 15 август 1984 година и првпат играл во австралиското големо финале во 2006 година и тој е вистински пример за младината во Австралија.
  „Ник е пример за младината во Австралија којашто игра австралиски фудбал или кој било друг спорт. Тој покажа дека успехот е можен доколку се има труд, посветеност и стремеж кон постигнување најдобри резултати“, вели Ордан Андреевски. „ Ник исто така е фантастичен амбасадор на македонската младина, култура и идентитет во Австралија. Ник покажа дека може да се постигнат голови и да се почитува целата австралиска мултикултурна заедница додека си го почитува своето македонски наследство и идентитет“, додава Андреевски.
  Историски момент од погодокот на Малчески
  Обединетата Македонска Дијаспора му честиташе на Малчески за големиот успех и му посака многу успеси во иднина, со надеж дека во иднина ќе ја посети македонија и ќе ја открие тајната на успехот на младината во Македонија.
  „Се надеваме дека Ник и неговиот тим во брзо време ќе ја посетат Македонија и ќе споделат дел од своите тајни на успехот со макеоднската младина“, рекоа од ОМД.
  Малчески добива честитки од сите страни. Неговиот соиграч Ник Дејвис му порача дека го постигнал најславниот гол во историјата.
  „Сега го имаш најдобриот и најважниот погодок во историјата на Сиднеј Сванс. Твој е најславниот погодок“, му рекол Дејвис на Малчески.
  Еуфорично Малчевски го прослави погодокот за триумф во финалето
  Голот што го постигна нашинецот во Австралија е исклучителен, затоа што тој немал контрола на топката, која ја шутнал додека таа летала ниско по земја.
  „Јас само ја шутнав и потоа се молев да погодам. Мислам дека топката леташе 60 јарди во воздух. Кога мина, знаев дека имаме нови 10 поени, на една минута до крајот. Збудалев од среќа. Да погодиш удар за 10 поени е неверојатно“, рече херојот на Сиднеј.


Ähnliche Themen

 1. History Of Macedonians, Parts 1-5
  Von Heraclius im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 292
  Letzter Beitrag: 28.07.2012, 01:59
 2. Macedonia to the Macedonians
  Von Klement im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 12.07.2012, 16:09
 3. These are the Macedonians
  Von Monkeydonian im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 08.03.2011, 11:15