BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 53 von 109 ErsteErste ... 34349505152535455565763103 ... LetzteLetzte
Ergebnis 521 bis 530 von 1081

These are the Macedonians

Erstellt von Monkeydonian, 01.03.2011, 02:15 Uhr 1.080 Antworten 72.109 Aufrufe

 1. #521
  Avatar von Tarmi Rićmi

  Registriert seit
  22.03.2010
  Beitrge
  4.307
  hahahahaha ihr seid verrckt man.

 2. #522

 3. #523

 4. #524
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867

 5. #525
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Macedonian Women Live a 4.1 Year Longer Than Men

  March 8, 2014, Saturday @ 15:36 in Society | Views: 1
  Photo: ???????? ?? ?????? - skopjeinfo.mk

  The life expectancy ofwomen in Macedonia is 77.1 year in average or 4.1 year longer than Macedonian men shows the data of the State Statistical Officepublished on the occasion of InternationalWomen's Day - March 8.
  Macedonian woman marries at the average age of 25.6 years. In 2012, 13,991 marriages were concluded in which 92.6 percent of the woman were marrying for the first time, 7.1 percent ofwomen were married second time and for the 0.2 percent of the women it was their third marriage.
  The average age at which Macedonian woman decides to give birth to a child is 26.3 years. They usually decide to give birth to one or two children. In 2012 there were 23, 568 live births in the country out of which 11,325 or 48 percent were girls. The most common female name inMacedonia is Marija.

  The State Statistical Office data shows that out of the total university graduates in 2012, more than half or 55.7 percent were women. The number of women with Masters degree in Macedoniais 719 and there are also 71women with Doctoral degree.
  Most working women in Macedonia, or 74.1 percent, work in the private sector. More than a half of the employees, or 56 percent, in the education sector are women as well as 73 percent of the employee in health care and social security, while in and mining and quarrying there are only 3 percent women among employees.

 6. #526
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Уште еден доказ дека Македонците се едни од најталентираните

  Сабота, 8 Март 2014, 15:47


  Надалеку е познато дека македонскиот народ е многу талентиран во полето на културата, музиката, фолклорот, филмот и претставата. Уште еден пример е и Филип Петковски.

  Тој е 23-годишен студент кој има големи амбиции, но и квалитет за да успее во тоа. Роден во Скопје, завршил на насоката за традиционална музика и игра во музичко-балетскиот центар Илија Николовски- Луј. Долги години се има занимавано со традиционална игра, а има и стекнато диплома за професионален фолклорен играч-пејач.
  - По завршувањето, аплицирав на Duquesne University вo Pittsburgh, PA USA, на департментот за театарска режија, а воедно и уште еден факултет по мултимедија. Инаку, добив школарина преку ансамблот за источноевропски танци наречен Tamburitzans, во кој бев солист 4 години. Со нив имав прилика да настапувам низ цела Америка, од кои поомилени настапи ми се тие на Бродвеј, Карнеги Хол и Китченер Театарот во Торонто Канада, вели Филип за Денешен.

  Водел напорен живот, студирал 2 факултети и преку неделата работел во локалниот театар The Red Masquers како режисер на почетокот на студиите, а викендите имал концерти и турнеи со ансамблот Тамбурица.
  -Аплицирав во департментот за кореологија во мастерс програма која што е наречена Choreomundus, програма за танцови студии и нематеријално културно богатство, моментално ситурирана во Трондхеим, Норвешка, меѓутоа студиите продолжуваат во Будимешта и Лондон, додава Филип.
  Тој моментално се занимава со две професии- танц и театар, но кариерата ја насочува кон тоа да стане успешен и познат режисер.

  Додека студирал во Америка работел на следниве проекти како режисер: The yellow wallpaper- Charlotte Parkins Gillman, Whos afraid of Virginia Woolf by Edward Albee, Be our guest by FJ Hartland, Measure for Measure William Shakespeare.
  Најуспешен проект на кој работел нашиот Филип е Closer кој вооедно е и неговиот последен проект кој имал премиера на 13 февруари годинава во ISAK културниот центар. За него добиле 5 од 5 ѕвезди во културната секција од локалниот весник во Трондхеим.

  На нашето прашање за неговите планови во иднина и дали македнската сцена може да очекува нешто од него, тој одговори:
  -Летово планирам да ја поставам A street car named desire Tennessee Williams во Скопје, а исто така планирам да работам на проект во театарот во Суботица, Србија, вели тој.

  ???? ???? ????? ???? ??????????? ?? ???? ?? ???????????????? | ??????? ??????


 7. #527

 8. #528
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867

 9. #529

 10. #530
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beitrge
  4.978

  Boze zacujav, sto mu tekna? Ne ma li vekje ubavi Zeni vo Makedonija?????

hnliche Themen

 1. History Of Macedonians, Parts 1-5
  Von Heraclius im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 292
  Letzter Beitrag: 28.07.2012, 01:59
 2. Macedonia to the Macedonians
  Von Klement im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 12.07.2012, 16:09
 3. These are the Macedonians
  Von Monkeydonian im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 08.03.2011, 11:15