BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 57 von 109 ErsteErste ... 74753545556575859606167107 ... LetzteLetzte
Ergebnis 561 bis 570 von 1081

These are the Macedonians

Erstellt von Monkeydonian, 01.03.2011, 02:15 Uhr · 1.080 Antworten · 72.020 Aufrufe

 1. #561
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  So feiert man Hochzeiten in meiner gegend...
 2. #562
  Jezersko
  Zitat Zitat von Allissa Beitrag anzeigen
  wo steht die denn ?

  In Skopje - was dachtest Du?

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von olimbia Beitrag anzeigen
  Oh man sieht gut aus
  Gilt auch für Dich! Hast ja auch einen Marilyn-Ava...!

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Allissa Beitrag anzeigen
  wo steht die denn ?

  Nein. Natürlich nicht in Skopje, sondern in Palm Springs/Kalifornien.

 3. #563
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978

 4. #564
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978

 5. #565
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978

 6. #566
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  „Американката“ што сака да плива за Македонија


  Објавено:
  2 април, 2014 12:53 часот

  Родена во Њујорк, од родители по потекло од Скопје и Велес, таа побара да плива со македонска капа на главата и стана македонска репрезентативка со моментно најдобри резултати

  Три апсолутни рекорди на Македонија, седум лични, шест рекорди на Универзитетот во 21 трка за само 12 дена е „билансот на успех“ на Македонката Ана Богдановски, НЦАА-пливачка на годината. Откако пред десетина дена на студентското натпреварување на САД, трета дивизија што се одржа во Индијанаполис таа освои седум медали – шест златни и еден сребрен, сега има вкупно 17 на ова т.н. сеамериканско првенство, зашто и во минатото со успех пливаше во пливачкиот костим на својот Универзитет Џон Хопкинс од Балтимор.

  Но, ако во сојузната држава Индијана пливаше во базенот долг 50 јарди (45,7 метри), во изминатиот викенд својата добра форма можеше да ја круниса и со три државни рекорди (двапати на 100 м. слободно и еднаш на 100 м. грбно), затоа што се пливаше на 50-метарски базен на митингот на Спидо во Бафало, во државата Њујорк. Во Бафало, таа освои две злата и едно сребро. Победи на 50 и 100 метри слободно, а беше втора во финалето на 200 м. слободно.
  „Се чувствувам изморена од настапите во изминатиот викенд во Индијанаполис на НЦАА-првенството и тоа ме спречи да пливам и подобро. Знам дека наредниот пат ќе постигнам уште подобар резултат“, ни изјави Ана веднаш по натпреварот.
  НЦАА-првенка на САД со шест злата и едно сребро
  Многу македонски спортисти мечтаат својата кариера да ја продолжат надвор од Македонија. Ана е сосема спротивен пример. Таа сакаше од странство да облече пливачка капа со боите на Македонија.

  „Стапи некако во контакт со мене пред четири години и ми побара, кога веќе плива за своето училиште, да носи македонска капа на главата. Тогаш беше помлада, резултатите не ѝ беа на ова ниво, но видов потенцијал во неа и ја регистриравме за пливачкиот клуб Вардар“, вели за нејзините почетоци тренерот од овој клуб Боро Блажевски.
  По четири години и илјадници испливани километри, Ана израснува во врвна спортистка. Пресвртен момент во нејзината кариера беше кога буквално побара да биде – македонска репрезентативка. Токму кога чувствуваше криза и незадоволство од постигнатото, предизвикот наречен Македонија беше нов импулс за неа. Оттогаш почнува успешната приказна за неа. Преку своите роднини во земјава до Пливачката федерација на Македонија ги приложи своите резултати од дисциплините што ѝ се специјалност – во слободен стил. Тој на 50 метри беше резултат за државен рекорд, што беше препорака родената Американка со македонско потекло да заплива во македонски води.
  „Тренерите Блажевски и Кенеди ме натераа уште повеќе да го засакам пливањето“, вели поранешната џокејка. Во тинејџерските години се натпреварувала и во јавање, дури била и 10. во САД во нејзината категорија – скокови со пони.
  Студентката по јавно задравје не го менува колеџот
  Родена е во Њујорк, на 30 јули 1993 година. Нејзините родители, Атанас и Надица, по потекло од Скопје и Велес, заминале во САД веднаш по осамостојувањето на Македонија, како софтвер-инженери. Ана почнала да плива на петгодишна возраст, но во тинејџерските години се преориентира на јавањето. На пливањето му се враќа во средното училиште. Во 2011 година се натпреварува на Јуниорското национално првенство на САД, а подоцна и на Националното првенство на САД. Има двојно државјанство – на САД и на Македонија – но под знамето на Македонија веќе настапи на Медитерански игри во Мерсин 2013, на две светски (Истанбул 2012 и Барселона 2013) и едно европско првенство (Дебрецин 2012), каде што забележа резултати при дното на табелата.
  „Јас сум главно „среднопругаш“, моја специјалност е дисциплината 200 јарди слободно и затоа ме изненади добриот резултат на 50-ката (не го собори рекордот на првенството за само 13 стотинки – н.з.). Ме стимулираше фактот што резултатот се подобрува“, вели Ана.
  Скокаше во базенот и на државните првенства, каде постави и три нови државни рекорда – на 50, 100 и 200 м. слободно. Сопственичка е и на рекордите во грбно – на 50 и 100 грбно. Во некои дисциплини ги подобруваше рекордите и до три секунди.
  „Се консултираме со нејзините тренери во САД околу нејзините настапи. Ѝ заврши колеџ-сезоната. Налето обично доаѓа во Македонија по неколку месецикадешто тренира заедно со пливачите на ПК Вардар и учествува на државните првенства. Ана е роден спринтер, но на мое инсистирање почна да плива и 200 слободно и постигнува одлични резултати“, вели Блажевски.
  Веќе трета година е на Џон Хопкинс универзитетот, каде што студира јавно здравје. Благодарејќи на нејзините настапи, нејзиниот универзитет за првпат во историјата се пласира на третото место во севкупен пласман на НЦАА-првенство, а нејзиниот американски тренер Џорџ Кенеди е најдобар тренер на една женска екипа на сеамериканското студентско првенство сезонава.
  „Иако имам понуди од универзитети што подобро котираат во пливањето, мене приоритет ми се студиите по медицина, а Џон Хопкинс Универзитетот е мошне квалитетен и ценет, па затоа останувам во Балтимор“, вели Богдановски.
  Наредна цел – норма за Рио 2016
  Ако на почетокот ја поправаше техниката – стартот, вртењето под вода – со цел да биде побрза, сега тренерот ја подучува да се сконцентрира на издолжување на замавот. Сега е уште побрза! „Се трудам да се сконцентрирам на мојата техника. Живеам за трките, омилени ми се, добро се забавувам. Треба само да продолжам да работам напорно, во тимот имам прекрасни луѓе кои ме поддржуваат“, вели Богдановски.
  Ана ги пропушти Игрите во Лондон, но Рио 2016 ѝ се насмевнува. Тогаш ќе има 23 години, ќе биде во полна пливачка зрелост и, се надеваме, ќе оствари норма за пласман.
  Нејзините и резултатите на Марко Блажевски, кој за повеќе од четири секунди го подобри рекордот на Александар Маленко на 400 мешано, стар 18 години, даваат надеж дека вајлд-картите ќе биде само лошо минато за македонското пливање.

 7. #567
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  „Американката“ што сака да плива за Македонија


  Објавено:
  2 април, 2014 12:53 часот

  Родена во Њујорк, од родители по потекло од Скопје и Велес, таа побара да плива со македонска капа на главата и стана македонска репрезентативка со моментно најдобри резултати

  Три апсолутни рекорди на Македонија, седум лични, шест рекорди на Универзитетот во 21 трка за само 12 дена е „билансот на успех“ на Македонката Ана Богдановски, НЦАА-пливачка на годината. Откако пред десетина дена на студентското натпреварување на САД, трета дивизија што се одржа во Индијанаполис таа освои седум медали – шест златни и еден сребрен, сега има вкупно 17 на ова т.н. сеамериканско првенство, зашто и во минатото со успех пливаше во пливачкиот костим на својот Универзитет Џон Хопкинс од Балтимор.

  Но, ако во сојузната држава Индијана пливаше во базенот долг 50 јарди (45,7 метри), во изминатиот викенд својата добра форма можеше да ја круниса и со три државни рекорди (двапати на 100 м. слободно и еднаш на 100 м. грбно), затоа што се пливаше на 50-метарски базен на митингот на Спидо во Бафало, во државата Њујорк. Во Бафало, таа освои две злата и едно сребро. Победи на 50 и 100 метри слободно, а беше втора во финалето на 200 м. слободно.
  „Се чувствувам изморена од настапите во изминатиот викенд во Индијанаполис на НЦАА-првенството и тоа ме спречи да пливам и подобро. Знам дека наредниот пат ќе постигнам уште подобар резултат“, ни изјави Ана веднаш по натпреварот.
  НЦАА-првенка на САД со шест злата и едно сребро
  Многу македонски спортисти мечтаат својата кариера да ја продолжат надвор од Македонија. Ана е сосема спротивен пример. Таа сакаше од странство да облече пливачка капа со боите на Македонија.

  „Стапи некако во контакт со мене пред четири години и ми побара, кога веќе плива за своето училиште, да носи македонска капа на главата. Тогаш беше помлада, резултатите не ѝ беа на ова ниво, но видов потенцијал во неа и ја регистриравме за пливачкиот клуб Вардар“, вели за нејзините почетоци тренерот од овој клуб Боро Блажевски.
  По четири години и илјадници испливани километри, Ана израснува во врвна спортистка. Пресвртен момент во нејзината кариера беше кога буквално побара да биде – македонска репрезентативка. Токму кога чувствуваше криза и незадоволство од постигнатото, предизвикот наречен Македонија беше нов импулс за неа. Оттогаш почнува успешната приказна за неа. Преку своите роднини во земјава до Пливачката федерација на Македонија ги приложи своите резултати од дисциплините што ѝ се специјалност – во слободен стил. Тој на 50 метри беше резултат за државен рекорд, што беше препорака родената Американка со македонско потекло да заплива во македонски води.
  „Тренерите Блажевски и Кенеди ме натераа уште повеќе да го засакам пливањето“, вели поранешната џокејка. Во тинејџерските години се натпреварувала и во јавање, дури била и 10. во САД во нејзината категорија – скокови со пони.
  Студентката по јавно задравје не го менува колеџот
  Родена е во Њујорк, на 30 јули 1993 година. Нејзините родители, Атанас и Надица, по потекло од Скопје и Велес, заминале во САД веднаш по осамостојувањето на Македонија, како софтвер-инженери. Ана почнала да плива на петгодишна возраст, но во тинејџерските години се преориентира на јавањето. На пливањето му се враќа во средното училиште. Во 2011 година се натпреварува на Јуниорското национално првенство на САД, а подоцна и на Националното првенство на САД. Има двојно државјанство – на САД и на Македонија – но под знамето на Македонија веќе настапи на Медитерански игри во Мерсин 2013, на две светски (Истанбул 2012 и Барселона 2013) и едно европско првенство (Дебрецин 2012), каде што забележа резултати при дното на табелата.
  „Јас сум главно „среднопругаш“, моја специјалност е дисциплината 200 јарди слободно и затоа ме изненади добриот резултат на 50-ката (не го собори рекордот на првенството за само 13 стотинки – н.з.). Ме стимулираше фактот што резултатот се подобрува“, вели Ана.
  Скокаше во базенот и на државните првенства, каде постави и три нови државни рекорда – на 50, 100 и 200 м. слободно. Сопственичка е и на рекордите во грбно – на 50 и 100 грбно. Во некои дисциплини ги подобруваше рекордите и до три секунди.
  „Се консултираме со нејзините тренери во САД околу нејзините настапи. Ѝ заврши колеџ-сезоната. Налето обично доаѓа во Македонија по неколку месецикадешто тренира заедно со пливачите на ПК Вардар и учествува на државните првенства. Ана е роден спринтер, но на мое инсистирање почна да плива и 200 слободно и постигнува одлични резултати“, вели Блажевски.
  Веќе трета година е на Џон Хопкинс универзитетот, каде што студира јавно здравје. Благодарејќи на нејзините настапи, нејзиниот универзитет за првпат во историјата се пласира на третото место во севкупен пласман на НЦАА-првенство, а нејзиниот американски тренер Џорџ Кенеди е најдобар тренер на една женска екипа на сеамериканското студентско првенство сезонава.
  „Иако имам понуди од универзитети што подобро котираат во пливањето, мене приоритет ми се студиите по медицина, а Џон Хопкинс Универзитетот е мошне квалитетен и ценет, па затоа останувам во Балтимор“, вели Богдановски.
  Наредна цел – норма за Рио 2016
  Ако на почетокот ја поправаше техниката – стартот, вртењето под вода – со цел да биде побрза, сега тренерот ја подучува да се сконцентрира на издолжување на замавот. Сега е уште побрза! „Се трудам да се сконцентрирам на мојата техника. Живеам за трките, омилени ми се, добро се забавувам. Треба само да продолжам да работам напорно, во тимот имам прекрасни луѓе кои ме поддржуваат“, вели Богдановски.
  Ана ги пропушти Игрите во Лондон, но Рио 2016 ѝ се насмевнува. Тогаш ќе има 23 години, ќе биде во полна пливачка зрелост и, се надеваме, ќе оствари норма за пласман.
  Нејзините и резултатите на Марко Блажевски, кој за повеќе од четири секунди го подобри рекордот на Александар Маленко на 400 мешано, стар 18 години, даваат надеж дека вајлд-картите ќе биде само лошо минато за македонското пливање. 8. #568
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  МАКЕДОНКА ЌЕ ГЛУМИ СО ВИН ДИЗЕЛ ВО „ПЕКОЛНИ УЛИЦИ 7“

  Thursday, April 17, 2014, by Петре Димитров
  699_506197516061265_1217491060_n.jpg

  Македонската убавица Теодора Коловска ќе глуми во најновото продолжение на филмскиот серијал „Пеколни улици 7“.
  Како што пренесува Телеграф, оваа атрактивна манекенка ја контактирала нејзината агенција, од каде и пренеле дека треба да се појави на кастингот за ова популарно филмско остварување. Секасапилната манекенка се уште не може да поверува дека ќе глуми во овој блокбастер.
  „Делот во кој јас играм е веќе снимен и да бидам искрена едвај чекам филмот да се појави. Ни на сон не можев да замислам дека еден ден ќе се најдам во ова филмско остварување“, изјави манекенката Теодора Коловска, која веќе четири години живее во Дубаи, а за оваа улога ја избрал Вин Дизел, лично.

  makedonska-manekenka-830x553-650x433.jpg

 9. #569
  Avatar von Poliorketes

  Registriert seit
  30.12.2012
  Beiträge
  6.950
  Lustiges bild


 10. #570
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Vojdan Stojanovski – Ein Mann für gewisse Minuten

  Flügelspieler Vojdan Stojanovski aus Mazedonien überzeugt durch seine Vielseitigkeit. Kein anderer wird bei Alba häufiger ein- und ausgewechselt. Seine Landsleute stehen hinter ihm.
  Von Theo Breiding
  Foto: imago/Camera 4
  Heimatgefühle: Albas Flügelspieler Vojdan Stojanovski schaut nach jeder Partie in der O 2 World bei seinen treuen Fans aus Montenegro vorbei

  Google-Anzeigen
  Basketballfeld
  selbst bauen - frostsichere Platten Indoor Outdoor hier günstig kaufenwarco.de/Basketballfeld

  Vojdan Stojanovski als Superstar zu bezeichnen, wäre vielleicht ein wenig hoch gegriffen. Ein Star aber ist er ganz sicher, zumindest für fünf seiner Landsleute. Seit dem ersten Spieltag feuert ein Quintett in Berlin lebender Mazedonier Albas Flügelspieler bei den Heimpartien in der O2 World lautstark an. Mit goldenen Helmen auf dem Kopf und T-Shirts mit "Vo", "jd" und "an" bedruckt. So die Fünf, manchmal auch nur Vier, nicht über Ostern einen Abstecher in die Heimat gemacht haben, werden sie Albas Mazedonier auch an diesem Sonntag gegen die Artland Dragons (20 Uhr) unterstützen.
  LINKS  "Da habe ich schon ziemlich gestaunt, als ich im September beim Champions Cup gegen Bamberg zum allerersten Mal in die Halle kam", erzählt Stojanovski, der mittlerweile nach jedem Spiel bei seinen Fans vorbeischaut. "Das sind ganz normale Leute, die hier in Berlin leben. Ich war mit ihnen auch schon mal einen Kaffee trinken." Die Helme, die seine Landsleute tragen, sei eine Reminiszenz "an Alexander den Großen, den früheren König von Mazedonien", erklärt Albas Flügel. Das sei zwar "schon lange her, ist aber jedem Mazedonier ein Begriff."
  Stojanovski folgte Coach Sasa Obradovic im vergangenen Sommer mit einem Jahr Verspätung aus Donezk nach Berlin. Dort hatten beide 2012 gemeinsam die ukrainische Meisterschaft gewonnen. Fragt man ihn, ob er mit seinem Wechsel zu Alba zufrieden ist, muss der 26-Jährige, eigentlich eher der ruhige Typ, laut loslachen. "Was für eine Frage. Ich bin aus der Ukraine in eine Stadt wie Berlin und zu einem Spitzenklub wie Alba gekommen. Ich genieße jeden Tag."
  Und dennoch musste sich Stojanovski auf dem Parkett umgewöhnen. Der mazedonische Nationalspieler sitzt zu Beginn der Spiele auf der Bank. Zeit für kleine mentale Auszeiten oder Tagträume hat er dennoch nicht, denn kaum ein anderer Spieler wird so oft ein- und ausgewechselt wie er. Meistens für David Logan, aber auch für Clifford Hammonds oder Reggie Redding – er ist so etwas wie Albas Minutenmann. Eine Rolle, die nur einer ausfüllen kann, der so vielseitig ist wie er.
  Schnelle Wechsel für hohen Druck

  "Ich habe mich daran gewöhnt, für zwei, drei Minuten reinzugehen und dann wieder kurz auf der Bank zu sitzen", erzählt Stojanovski. "Ich komme ja meistens zuerst für David rein, der ist unser Topscorer, und habe keine Probleme damit, dann hundert Prozent zu geben." Alba konnte in dieser Saison nur mit so druckvollem Spiel, das mit dem Pokalsieg ja auch schon den ersten Titel eingebracht hat, glänzen, weil mit Kapitän Sven Schultze, der zuletzt auch regelmäßig zum Einsatz kam, elf Spieler Intensität und Aggressivität permanent hochhalten. Wobei drei Schulterpaare ein wenig mehr Last tragen müssen als der Rest. Logan, Redding und Hammonds kamen bislang sowohl in Europa als auch national auf 25 bis 28 Minuten zum Einsatz, der Rest, darunter Stojanovski, auf rund 20 Minuten.
  "Ich spiele das erste Mal in einer Mannschaft, in der die Rotation so groß ist und in der die Rollen so verteilt sind", erzählt Stojanovski, aber so, wie wir über das ganze Feld verteidigen, kannst du auch nicht mit fünf, sechs Spielern durchspielen." Und er hört sich auch nicht so an, als wäre er gern woanders, nur um ein paar Minuten mehr zu spielen. Daran, dass sein Team "jeden schlagen kann, wenn wir gut verteidigen", hat er sichtlich Gefallen gefunden.
  Sein Anteil daran beschränkt sich keinesfalls nur auf die Arbeit in der Defensive. Der schnelle Shooting Guard macht, egal ob in Europa oder der Bundesliga, in weniger als 20 Minuten knapp zehn Punkte und holt zwei Rebounds – solider geht es eigentlich.
  In der Heimat ein Volksheld

  Obwohl er vielleicht die besten Jahre noch vor sich hat, verfügt Stojanovski nicht nur wegen seines dreijährigen Engagements in Donezk über jede Menge internationale Erfahrung. Beispielsweise spielte er eine zentrale Rolle, als er mit mazedonischen Nationalmannschaft bei der EM 2011 in Litauen sensationell das Halbfinale erreichte. Er wurde dabei sogar zum Nationalhelden, weil er im Viertelfinale in Kaunas mit fünf Dreiern ohne Fehlversuch den 67:65-Sieg über die Gastgeber besiegelte.
  Er war es wirklich, was nur deshalb anzumerken ist, weil Vojdan öfter mit seinem Zwillingsbruder Damjan verwechselt wird, der ebenfalls in Litauen groß aufspielte und derzeit in der Heimat der Brüder spielt.
  "Damjan war zwei Jahre in Sofia, spielt aber wieder in Skopje. Wir reden jeden Tag miteinander und er fragt mich immer, wie es bei Alba und in Berlin ist. Die Liga zu Hause endet am 15. Mai und dann wird er mich in Berlin besuchen", erzählt Vojdan. Ihn einen Tag in seinem Trikot für Alba spielen zu lassen, plant er nicht. "Das würde wohl auffliegen, er ist fünf Zentimeter größer als ich."
  © Berliner Morgenpost 2014 - Alle Rechte vorbehalten
  P.S.: Sind Sie bei Facebook? Dann werden Sie Fan von der Berliner Morgenpost.

  Alba Berlin: Vojdan Stojanovski ? Ein Mann für gewisse Minuten - Sport - Alba - Berliner Morgenpost

Ähnliche Themen

 1. History Of Macedonians, Parts 1-5
  Von Heraclius im Forum Diskussionen Griechenland vs. Mazedonien
  Antworten: 292
  Letzter Beitrag: 28.07.2012, 01:59
 2. Macedonia to the Macedonians
  Von Klement im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 12.07.2012, 16:09
 3. These are the Macedonians
  Von Monkeydonian im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 08.03.2011, 11:15